Jak zapakować garnitur do walizki?

Jeśli często odbywasz podróże służbowe, wiesz, jak problematyczne potrafi być przewożenie garnituru. Nawet wybór najwygodniejszego środka transportu – takiego jak samolot – nie pomoże Ci w tej kwestii. Nie masz innego wyjścia jak nauczyć się składać eleganckie ubrania na potrzeby pakowania. Z tym można sobie poradzić! Tłumaczymy więc, jak złożyć garnitur do walizki, i doradzamy inne sposoby jego transportowania.

Jak złożyć garnitur, żeby się nie pogniótł?

Umieszczenie garnituru w walizce jest o tyle dobrym pomysłem, że Twój bagaż jest wtedy kompaktowy i nie musisz przejmować się przewożeniem dodatkowych przedmiotów luzem. Co więcej, jeśli umieścisz strój bezpiecznie w torbie, będzie on dobrze chroniony przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i innymi trudami podróży. Garnitur w walizce może się jednak mocno pognieść, dlatego tak istotne jest jego prawidłowe składanie. Jak to zrobić?

Zacznij od składania marynarki:

  1. Rozepnij guziki marynarki.
  2. Wysuń jedno ramię (tylko bark, nie cały rękaw!) na lewą stronę.
  3. Dzięki temu powstanie ustęp, w który wsuniesz drugie ramię, składając marynarkę na pół w pionie.
  4. Podszewka marynarki jest teraz na zewnątrz. Złóż ją tak, aby rękawy i przód klapy były w jednej linii.
  5. Tak przygotowaną marynarkę możesz ponownie złożyć bądź zrolować (podczas rolowania możesz zwinąć razem z nią inne ubrania – na przykład T-shirty).

To skuteczny i estetyczny sposób na składanie marynarki. Istnieje jeszcze druga metoda – nieco częściej stosowana i odrobinę łatwiejsza:

  1. Zaczynasz odwrotnie – zapinając guziki marynarki.
  2. Połóż marynarkę klapami do dołu i złóż jej prawy rękaw do środka.
  3. Następnie powtórz ten krok z lewym rękawem.
  4. Złóż marynarkę na pół w poziomie.
  5. Pozostaje Ci tylko odwrócić ją przodem do góry i umieścić w walizce.

W obu powyższych metodach, na przedostatnim etapie możesz dodać do marynarki spodnie. W efekcie złożysz cały garnitur razem i unikniesz nieestetycznych zagnieceń.

Jak spakować garnitur oraz dodatki do walizki?

Złożony garnitur to już połowa sukcesu. Musisz go jeszcze umieścić w walizce, a jeśli zrobisz to niedbale, wszystkie Twoje wcześniejsze starania pójdą na marne. 

Przede wszystkim pamiętaj więc, aby w podróż zabrać ze sobą wystarczająco dużą walizkę. Zdecydowanie lepiej mieć w niej trochę luzu, niż upychać wszystko na siłę. Eleganckie ubrania ułóż na samym wierzchu bagażu, tak aby nie podlegały naciskowi. Jako że koszule wykonane są z lżejszych, delikatniejszych materiałów, łatwiej się też gniotą. Dlatego powinny znaleźć się nad marynarką i spodniami.

Zwróć także uwagę na transport obuwia i innych dodatków. W butach umieść prawidła, aby nie odkształciły się podczas podróży. Kosmetyki najlepiej spakować do osobnego bagażu, żeby uniknąć zalania odzieży. Co więcej, jasne ubrania warto dodatkowo owinąć w folię, która ograniczy ryzyko niespodziewanych zabrudzeń.

Transport garnituru nie tylko w walizce

Jeśli chcesz, by Twój garnitur prezentował się nieskazitelnie, możesz zainteresować się także innymi sposobami jego przewożenia. Dobrym pomysłem jest na przykład wykorzystanie specjalnej torby na garnitur. Zmieści się w niej nie tylko marynarka i spodnie, ale również inne eleganckie ubrania, takie jak koszule, krawaty, pasek, a nawet jedna para butów.

Transport takiej torby jest bardzo wygodny, zwłaszcza że może ona zmieścić się w samolocie jako mały bagaż podręczny. Alternatywą dla niej są pokrowce na garnitur. Te jednak nie gwarantują takiego komfortu, ponieważ trudniej je ze sobą nosić, a marynarka i koszule nie są dobrze chronione przed deszczem.

Kiedy podróż dobiegnie końca…

Wiesz już, jak odpowiednio złożyć garnitur i jak spakować go do walizki. Pamiętaj, aby po przybyciu na miejsce docelowe podróży od razu wyciągnąć ubrania z bagażu i rozwiesić je na wieszakach. Pomocne może okazać się małe żelazko turystyczne. Jeśli go nie posiadasz, zapytaj obsługę hotelu o możliwość przeprasowania odzieży. Jeżeli jednak dołożyłeś wszelkich starań, aby zapewnić swojemu garniturowi właściwe warunki, nie będzie takiej potrzeby.