Walizki kabinowe

Walizki podręczne do samolotu – normy bagażu kabinowego

Bagaż podręcznyOdprawaPorady

Jak odebrać bagaż na lotnisku?

Jak odebrać bagaż na lotnisku?

Podróże z bagażem podręcznym są bardzo wygodne, ponieważ swoje rzeczy masz cały czas przy sobie. Często jednak walizka kabinowa to zdecydowanie za mało, by pomieścić wszystko, co jest Ci potrzebne podczas wyjazdu. Wtedy z pomocą przychodzą bagaże rejestrowane. Dzięki nim możesz nadać do luku praktycznie wszystko. Jeśli wybierasz taką opcję, musisz wiedzieć, jak wygląda cały ten proces. Problematyczna może okazać się nie tylko odprawa bagażowa, ale także odbiór walizki na lotnisku docelowym. Dowiedz się, jak sobie z tym poradzić!

Odprawa bagażowa

Żeby Twój bagaż rejestrowany pojawił się w ogóle na lotnisku docelowym, musisz go najpierw odpowiednio odprawić. Walizki nadaje się przy stanowiskach konkretnych linii lotniczych w hali odlotów. Aby dowiedzieć się, do którego się zgłosić, sprawdź jego numer na tablicy – pojawi się on obok nazwy Twojego lotu.

Zazwyczaj odprawa bagażowa chwilę trwa, więc przygotuj się na oczekiwanie w kolejce. Gdy nadejdzie Twoja pora, podaj pracownikowi lotniska swój dokument tożsamości oraz bilet. Umieść również swoją walizkę na taśmie. Bagaż otrzyma odpowiednią naklejkę, a Ty – jego numer oraz swoją kartę pokładową, uprawniającą Cię do boardingu.

Od tej chwili nie musisz już martwić się swoim bagażem. Przynajmniej tym rejestrowanym, bo podręczny trzeba mieć zawsze na oku!

Odbiór bagażu na lotnisku

Gdy dotrzesz już na lotnisko docelowe, musisz odzyskać swoją walizkę, która spędziła lot w luku. W tym celu zatrzymaj się w pomieszczeniu z karuzelami do odbioru bagaży. Spokojnie – nie przeoczysz go. To zazwyczaj jedno z pierwszych miejsc, do których trafisz po wylądowaniu. Jeśli mimo wszystko nie możesz go znaleźć, kieruj się piktogramami przedstawiającymi walizkę.

W hali odbioru bagaży swoje odczekasz. Wyładowywanie walizek przez personel może trwać od kilkunastu minut do godziny, w zależności od wielkości lotniska i aktualnego ruchu. Uzbrój się więc w cierpliwość i wykorzystaj ten czas na lekturę przewodnika, skonfigurowanie sieci w telefonie bądź przygotowanie planu pobytu. Nie zapomnij również zlokalizować karuzeli, na którą skierowane zostaną bagaże z Twojego lotu. Pomogą Ci w tym ekrany wyświetlające dane o przewoźniku oraz numerze rejsu – w oczy rzuci Ci się jednak najpierw miejsce odlotu. To po nim rozpoznasz właściwy taśmociąg.

W końcu karuzela się uruchomi, a na taśmie zaczną pojawiać się walizki. Teraz okaże się, czy pamiętasz w ogóle, jak wygląda Twój bagaż. Możesz się zdziwić, ale większość walizek jest do siebie bardzo podobna, więc jeśli Twoja nie ma charakterystycznego koloru lub jakiegoś wyróżniającego ją elementu, może być trudno ją rozpoznać. Warto więc jeszcze przed wyruszeniem w podróż w jakiś sposób ją oznaczyć – nie chcesz przecież przypadkowo zamienić się z kimś walizkami.

Kiedy wypatrzysz już swój bagaż, możesz skierować się do hali przylotów i opuścić lotnisko. Ot, cała filozofia!

Bagaż, a lot z przesiadkami

Jeśli podróżujesz z przesiadkami, możesz zastanawiać się, co zrobić z bagażem rejestrowanym podczas międzylądowania. Czy należy go odebrać i nadać na kolejny lot? Co jeśli masz tylko pół godziny na znalezienie swojego samolotu i nie zdążysz zająć się walizką? Na szczęście nie musisz się tym martwić. Bagaże powinny przebywać dokładnie taką samą drogę jak ich właściciele – są więc odpowiednio oznaczone i nadane przez przewoźnika na kolejny lot. Wystarczy przecież, że stresujesz się błądzeniem po lotnisku i pośpiechem w trakcie przesiadki.

Dbaj o swoją walizkę!

Na koniec krótka porada dotycząca walizki, której używasz jako bagażu rejestrowanego. Nie jest tajemnicą, że pracownicy lotniska często niezbyt delikatnie obchodzą się z bagażami. Mają sporo pracy, codziennie przerzucając setki walizek do luku i z powrotem. Warto więc po pierwsze zainwestować w solidny model, który przetrwa takie trudy podróży, a po drugie – odpowiednio go zabezpieczyć. Często spotykaną praktyką jest na przykład owijanie walizki folią (czasem możesz to zrobić w automacie dostępnym na lotnisku). Zadbaj więc o swój bagaż i upewnij się, że lot mu nie zaszkodzi!

Udostępnij

O autorze