Walizki kabinowe

Walizki podręczne do samolotu – normy bagażu kabinowego

Bagaż podręcznyPoradyWalizka podręcznaWalizki podręczne

Bagażowe tricki – jak skutecznie spakować się na wyjazd?

Bagażowe tricki – jak skutecznie spakować się na wyjazd?

Weekend w górach, tydzień nad morzem, a może miesięczna wycieczka objazdowa po ciepłych krajach? Niezależnie do tego, gdzie planujemy spędzić wakacje i jak długo tam przebywać, musimy należycie przygotować się do przeżycia w obcym miejscu. Oznacza to zabranie ze sobą kompletu niezbędnych rzeczy – od ubrań i bielizny, przez buty na zmianę i kosmetyki, po krem do opalania i środki owadobójcze. A wszystko to musi się zmieścić w niewielkiej walizce, której gabaryty i waga są ściśle określone przez linie lotnicze. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek i tricków, które pozwolą Ci efektownie spakować bagaż.

Bagaż idealny – czym się charakteryzuje?

Bagaż idealny cechuje lekkość, niewielki rozmiar i poręczność. To trzy elementy, które zapewnią nam wygodne podróżowanie z walizką. Lista rzeczy, które chcemy zabrać ze sobą na wycieczkę, może być długa, więc warto kilkukrotnie ją przejrzeć i dokonać selekcji – zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy każdego przedmiotu, który się na niej znalazł. Gdy liczbę niezbędnych elementów do spakowania zawęziliśmy do racjonalnego minimum, to czas wybrać odpowiednią walizkę. Na górską wspinaczkę raczej nie zabierzemy walizki na kółkach, gdy z kolei czeka nas kilka przesiadek, to powinniśmy wybrać bagaż odporny na uszkodzenia mechaniczne (bądźmy jednak rozsądni – niekiedy najtwardsze walizki to kilka dodatkowych kilogramów).

Oszczędzaj miejsce

Hermiona Granger, Mary Poppins, Newt Scamander – bohaterowie książek i filmów fantasy często posiadają torby i walizki, które w magiczny sposób nie mają dna. Niestety, w rzeczywistości miejsce w nawet największej walizce w końcu się skończy, dlatego pakowanie należy skrupulatnie zaplanować. Lista rzeczy, które wydają się niezbędne, po kolejnym przejrzeniu może się zmniejszyć nawet o połowę. Pamiętajmy również, że – w większości przypadków – nie wybieramy się do serca dżungli, więc przedmioty codziennego i jednorazowego użytku będziemy mogli kupić na miejscu, niekiedy nie ma więc sensu wypełniać nimi walizki, w której każdy centymetr sześcienny miejsca jest na wagę złota.

Sprawdzone sposoby na sprawdzone pakowanie

Warto pakować się w sposób uporządkowany. Jeśli zabieramy ze sobą przedmioty różnej wielkości, to na samo dno walizki powinny trafić te największe i najcięższe, tak, by miejsce, które zostało, mogło być wypełnione mniejszymi przedmiotami, łatwiejszymi do ułożenia. Właśnie one, wypełniając walizkę, zapobiegną niepożądanemu przemieszczaniu się zawartości bagażu (co może prowadzić do jej zniszczenia, dobrym pomysłem na zwiększenie amortyzacji jest wypełnienie wolnej przestrzeni zwiniętymi skarpetkami).

Na wierzchu spakowanej sterty warto umieścić również rzeczy, które mogą nam się przydać w pierwszej kolejności – wtedy w razie potrzeby nie będziemy musieli wywracać zawartości walizki do góry nogami, a do ręcznika, kosmetyczki czy piżamy dotrzemy szybko i nie narobimy niepotrzebnego bałaganu. By ubrania zajmowały mniej miejsca i nie były pogięte, to, zamiast składać je w kostkę, można je zrolować. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest też pakowanie ubrań do toreb próżniowych, z których można odessać powietrze i tym samym – poprzez efekt spłaszczenia – zmniejszyć gabaryty całego bagażu (pamiętajmy jednak, że wraz ze zmianą wielkości nie zmienia się waga, walizka dopakowana po brzegi może okazać się zbyt ciężka).

Udostępnij

O autorze