Walizki kabinowe

Walizki podręczne do samolotu – normy bagażu kabinowego

Bagaż podręcznyOdprawaPoradyWalizka podręcznaWalizki podręczne

Ile może ważyć bagaż podręczny?

Ile może ważyć bagaż podręczny?

Wybierając się w szybką podróż, niejednokrotnie zabieramy ze sobą jedynie bagaż podręczny. W takich przypadkach musimy skrupulatnie zaplanować pakowanie – walizka kabinowa, którą zabieramy ze sobą jako bagaż podręczny, ma ograniczone wymiary, określane przez linie lotnicze. Nie bez znaczenia jest też waga bagażu, musimy się więc pakować tak, by nasz dobytek nie przekroczył dopuszczalnych norm – inaczej możemy nie zostać wpuszczeni na pokład. Poniższy artykuł pomoże Ci sprawdzić, jaka jest akceptowana waga bagażu podręcznego w poszczególnych liniach lotniczych. Sprawdź już teraz, by nie martwić się później!

Przezorny zawsze ubezpieczony

Podróżowanie jedynie z bagażem podręcznym pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze – po wylądowaniu w miejscu docelowym nie musimy czekać na odbiór walizki z luku bagażowego. By nie martwić się na zapas, sprawdźmy wcześniej dopuszczalną wagę bagażu podręcznego – każda linia lotnicza ma własne ustalenia w tym zakresie. W większości przypadków linie lotnicze pozwalają na przewożenie ze sobą jednej sztuki bagażu (niekiedy w ramach wyjątków można zabrać ze sobą dodatkowo torebkę lub pokrowiec z aparatem fotograficznym). Polecamy trzymać rękę na pulsie i przed wyruszeniem w drogę dokładnie sprawdzić najnowsze dane – poniżej przedstawiamy najnowsze aktualizacje dotyczące popularnych linii lotniczych.

Walizki kabinowe – Ryanair

Pasażerowie, którzy pierwsi wykupili bilet na samolot, mogą podróżować z dwoma bagażami podręcznymi w kabinie (małym i dużym) – ich wymiary i waga to kolejno: 55x40x20 cm i 40x20x25 cm, żaden z bagaży nie może przekraczać wagi 10 kilogramów. Pasażerowie, którzy wykupili lot później, mogą zabrać ze sobą jedynie mniejszy bagaż podręczny – zawsze istnieje też możliwość dokupienia „pierwszeństwa” lub nadania bagażu rejestrowanego, obie opcje pozwolą wnieść na pokład dodatkowo 10 kilogramów.

Bagaż podręczny Wizzair

Od 1 listopada 2018 roku, pasażerowie podróżujący liniami lotniczymi Wizzair mogą wnieść na pokład walizki kabinowe o wymiarach 40x30x20 cm oraz ważące 10 kilogramów i nie uiszczą za to dodatkowej opłaty. Ci, którzy zdecydują się dopłacić, wykupując usługę Wizzair Priority, będą mogli zabrać ze sobą dodatkową walizkę do samolotu na kółkach o wymiarach 55 x 40 x 23 cm, której waga nie przekroczy 10 kilogramów (jeśli to wciąż za mało, to bagaż rejestrowany można wykupić w trzech wariantach: 10kg, 20kg, 32 kg).

Waga bagażu dopuszczalna dla podróżujących LOT-em

Polskie linie lotnicze LOT dopuszczają zabranie na pokład różnej liczby walizek, a waga bagażu podręcznego różni się w zależności od klasy, którą zamierzamy podróżować. LOT Business Class pozwala zabrać 2 sztuki bagażu (każda do 9 kg), LOT Premium Economy (loty międzykontynentalne) – 2 sztuki, w sumie do 12 kg (1 sztuka max. 8 kg), z kolei LOT Premium Economy (loty międzynarodowe), Economy Class i Economy Saver mają ograniczenie do 1 sztuki ważącej maksymalnie 8 kg. Wymiary dla wszystkich walizek, niezależnie od klasy, pozostają te same: 55 cm wysokości, 40 cm szerokości i 23 centymetry głębokości.

Walizki do samolotu – Easyjet i Lufthansa

Linie Easyjet pozwalają na zabranie jednej sztuki bagażu podręcznego o wadze 10 kilogramów i wymiarach 56x45x25 (a więc są to największe dopuszczalne walizki, które można wnieść na pokład samolotu, ze wszystkich opisywanych w niniejszym tekście). Z kolei Lufthansa dopuszcza ośmiokilogramowe walizki o wymiarach 55x40x23 cm – w klasie ekonomicznej i ekonomicznej premium jest to maksymalnie jedna sztuka, w klasie biznes i klasie pierwszej – dwie sztuki (każda do 8 kg).

Udostępnij

O autorze