Walizki kabinowe

Walizki podręczne do samolotu – normy bagażu kabinowego

Bagaż podręcznyOdprawaPorady

Zakupy bezcłowe na lotnisku, a bagaż podręczny

Zakupy bezcłowe na lotnisku, a bagaż podręczny

Strefy bezcłowe na lotniskach kuszą dobrymi cenami. Małe i większe zakupy są też czynnością, która może umilić czas oczekiwania na przylot samolotu. Czy możemy tutaj kupować butelki z alkoholem czy perfumy o dużej pojemności, normalnie niedozwolone w przewozie? Co jeśli nasze zakupy ważą więcej, niż przewiduje waga bagażu podręcznego? Kilka słów o zakupach bezcłowych a bagażu podręcznym.

Czy możemy kupować wszystko na strefie bezcłowej?


W zasadzie tak – nie ma żadnych ograniczeń, inaczej istnienie tych sklepów na lotniskach nie miałoby sensu. Możemy więc bez przeszkód kupować pamiątki, alkohole czy kosmetyki i zabrać je ze sobą na pokład samolotu, np. żeby sprezentować je gospodarzom czy swoim bliskim po przylocie. Pojemności perfum czy alkoholu nie ma tutaj żadnego znaczenia, nie musimy więc ograniczać się w zakupach.

Mam lot z przesiadką – czeka mnie następna odprawa bagażowa

Nie ma problemu, aby przesiąść się do innego samolotu z zakupami ze strefy bezcłowej. Ważne jest jednak, aby zachować wszystkie zabezpieczenia, które na towary nałoży sklep – zakupionych na strefie bezcłowej produktów w żadnym razie nie można otwierać, np. w samolocie. Naruszone zabezpieczenia mogą sprawić, że nasze zakupy nie przejdą kontroli bagażowej. Ważność tych zabezpieczeń to ok. 1 dzień. Dlatego nie otwierajmy w samolocie np. zakupionych w strefie bezcłowej perfum, żeby sprawdzić czy zapach nam się podoba – może to grozić utratą cennej rzeczy. Możemy to zrobić spokojnie już w domu.

Czy zakupione towary trzeba schować do bagażu podręcznego?

Nie, nie ma takiej potrzeby. Jeśli się nie zmieszczą lub mogą ulec uszkodzeniu podczas lotu możemy je mieć przy sobie podczas lotu. Ważne, żeby nie przeszkadzały nam i innym w wygodzie podróży. Jeśli jednak mamy wątpliwości, o wszystko najlepiej zapytać personel samolotu, który chętnie pomoże.

Czy zakupy w strefie bezcłowej się opłacają?

Nie zawsze – wszystko zależy od konkretnego sklepu i lotniska. Za ten sam towar możemy zapłacić różną kwotę w zależności od tego, gdzie go kupimy. Choć sklepu na lotniskach i przejściach granicznych nie muszą płacić VATu, nadal obowiązuje ich podatek dochodowy, a do tego po prostu – chcą zarobić. Dlatego zawsze warto porównać ceny towarów, np. z w internecie i sprawdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z tak dużą promocją, jak na to wygląda.

Udostępnij

O autorze