Walizki kabinowe

Walizki podręczne do samolotu – normy bagażu kabinowego

Bagaż podręcznyWalizka podręcznaWalizki podręczne

Co wpisać na etykiecie bagażowej/wizytowniku przy walizce?

Co wpisać na etykiecie bagażowej/wizytowniku przy walizce?

Podpisanie walizki na lotnisku to jeden ze sposobów na bezpieczny przelot naszego bagażu do miejsca docelowego. Zaginięcia, uszkodzenia, kradzieże – niestety, takie sytuacje się zdarzają. Na szczęście jedynie w 2% przypadków bagaże znikają bezpowrotnie. Jak podpisać walizkę do samolotu? Czy warto go ubezpieczyć? Jak się uchronić przed jego utratą lub zniszczeniem? O tym w artykule.

Jak podpisać bagaż do samolotu?

Podpisanie walizki na lotnisku następuje zaraz po otrzymaniu bileciku od pracowników linii lotniczych. Co napisać na etykiecie bagażowej przy walizce, aby ułatwić kontakt z Tobą w razie jej zagubienia? Koniecznie należy wpisać swoje imię, nazwisko i telefon kontaktowy oraz e-mail. W opisie warto zawrzeć też numer lotu – w razie zagubienia bagażu, łatwiej będzie go zidentyfikować. Przyda się również adres hotelu, do którego jedziemy i miejsca zamieszkania, jeśli zdarzy się sytuacja, że bagaż zagubi się na dłużej i zdążymy już wrócić do domu.

Ubezpiecz swój bagaż

Warto ubezpieczyć dodatkowo swój bagaż – często mamy taką możliwość w ogólnym ubezpieczeniu turystycznym, niekiedy należy wykupić osobny pakiet. Ważne, aby dokładnie przeczytać co oferuje nam w polisie ubezpieczyciel. Wielu z nas w wyborze kieruje się jedynie widełkami odszkodowania i nie czyta dalszych informacji. Tymczasem wielu ubezpieczycieli nie chroni nas przed zniszczeniem, zgubieniem lub opóźnieniem bagażu, a jedynie przed jego kradzieżą. Warto sprawdzić to przed wykupieniem polisy, aby obyło się bez niespodzianek.

Solidne zamknięcie i dobrej jakości walizka

Kupując walizkę, warto nie kierować się wyłącznie ceną. Nie oszukujmy się – ta dobrej jakości wytrzyma gorsze traktowanie na lotnisku i nie odda naszych rzeczy tak łatwo. Zbieranie swoich osobistych rzeczy z taśmy bagażowej przy tłumie turystów nie jest niczym przyjemnym. Przydatny okazać się może również chroni montowany w walizkach zamek TSA (ang. Travel Sentry Approved) – specjalny szyfr sprawia, że pracownicy celni mogą mieć dostęp do walizki, bez konieczności jej uszkodzenia.

To ważne, co wkładasz do walizki

Pamiętaj, że rzeczy wartościowe, takie jak laptop, tablet czy biżuterię powinieneś mieć ze sobą w bagażu podręcznym. Jeśli jest inaczej, najlepiej jest nie tylko zgłosić ten fakt na lotnisku, ale i dodatkowo ubezpieczyć bagaż. W innym wypadku przewoźnik nie ma obowiązku wypłacić Ci odszkodowania za te przedmioty. Warto zrobić listę rzeczy, które ze sobą zabierasz (łatwiej Ci zweryfikować, czy coś nie zginęło) i zrobić fotografie otwartej i zamkniętej walizki – to pomoże w szybszym otrzymaniu ewentualnego odszkodowania.

Folia na lotnisku

Na większości lotnisk odpłatnie możesz zabezpieczyć swoją walizkę, owijając ją wielokrotnie folią. Niweluje to rysy na walizkach (szczególnie jeśli są nowe i wartościowe), ale i zabezpiecza przed ewentualnym urwaniem zamków. Nie ochroni jednak oczywiście przed zgubieniem bagażu.

Pamiętaj o dokumentach

Do formularza PIR, który musisz wypełnić po zaginięciu lub uszkodzeniu walizki, potrzebny jest kwit bagażowy, odcinek karty pokładowej, dowód osobisty i często również bilet. Warto mieć te dokumenty zawsze przy sobie i pilnować, aby przypadkiem nie zostały zagubione czy wyrzucone podczas lotu.

Zagubienie lub uszkodzenie walizki nie jest częstym przypadkiem, jednak się zdarza. Przed lotem warto więc mieć pewne nawyki, które nie zabierają dużo czasu, a mogą być bardzo pomocne w tak niekomfortowej sytuacji. Obok odpowiedniego przygotowania warto również znać prawo lotnicze – tak, aby móc spokojnie, ale i stanowczo rozmawiać z przedstawicielami linii lotniczych o swoich prawach.

Udostępnij

O autorze