Na co zwrócić uwagę podczas wyboru walizki kabinowej?

Wielkimi krokami zbliża się sezon wakacyjny, a my już planujemy urlopy. Ciepłe kraje, a może polskie góry? Niezależnie od miejsca podróży, wakacje nie będą w pełni udane, jeśli się odpowiednio nie spakujemy. Aby tego dokonać, potrzebujemy oczywiście odpowiedniej walizki. Jak wybrać najlepszą walizkę spośród wielu modeli dostępnych na rynku? Czym się kierować podczas zakupów i na co zwrócić uwagę? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Najważniejsze cechy każdej walizki

Może się wydawać, że każdy wie, jaka powinna być dobra walizka. Czy jednak nie jest to stwierdzenie przesadzone? Poniżej przedstawiamy cechy dobrej walizki, o których napiszemy w dalszej części niniejszego tekstu. Walizka powinna być:

  • pojemna
  • wytrzymała
  • lekka

To trzy najważniejsze parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru walizki kabinowej. W dalszej kolejności możemy oczywiście zastanowić się również, czy potrzebujemy walizki z zamkiem szyfrowym, czy wystarczą nam dwa kółka czy może wygodniej będzie używać modelu z czterema. W dzisiejszych czasach producenci walizek kabinowych dokładają starań, by spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, dlatego opcji jest naprawdę wiele.

Materiał

Lekka i jednocześnie wytrzymała walizka – brzmi jak wyzwanie? W dzisiejszych czasach do produkcji walizek kabinowych używa się poliwęglanu (polikarbonatu) lub polipropylenu, dzięki czemu są lekkie i elastyczne, odporne na wgniecenia nawet przy upadku z dużej wysokości. Z kolei walizki wykonane z ABS są sztywne i lepiej ochraniają bagaż, ale same w sobie są podatne na uszkodzenia natury mechanicznej o wiele bardziej. Najważniejsze, by znaleźć złoty środek i dopasować walizkę do własnych potrzeb.

Kółka i uchwyty

Jak już wspomnieliśmy, walizki mogą mieć jedną parę kółek lub dwie, co wpływa na wygodę przemieszczania się z bagażem po lotnisku. Warto sprawdzić w sklepie, czy kółka są wykonane z plastiku czy kauczuku –  polecamy tę drugą opcję, jako bardziej wytrzymałą. By jeszcze bardziej usprawnić podróżowanie z bagażem polecamy kółka, które obracają się o 360 stopni. Dobra walizka powinna posiadać dwa uchwyty – jeden do podnoszenia jej z ziemi i drugi, wysuwany, służący do prowadzenia jej za sobą (ważne, by teleskopowa rączka była odpowiedniej długości – za krótka spowoduje, że będziemy chodzić w przygarbionej pozycji).

Wnętrze również ma znaczenie!

Dawno minęły czasy, gdy walizka była po prostu dużą komorą, w której można było piętrowo ułożyć ubrania. Dziś wnętrze każdej walizki to niekiedy prawdziwy labirynt – mamy tam specjalne kieszenie na różnego rodzaju przedmioty (np. kosmetyki czy zużyte ubrania), pasy i siatki zabezpieczające bagaż przed ruszaniem się podczas podróży. Dodajmy do tego atrakcyjny wygląd zewnętrzny (np. kolor lub wzór, który pozwoli nam z łatwością odnaleźć walizkę w punkcie odbioru bagażu) i voila – przepis na idealną walizkę gotowy.

Inteligentne walizki – The Future is Now!

Od pewnego czasu na rynku można znaleźć tak zwane „inteligentne walizki”, których producenci chyba przenieśli się do naszych czasów z przyszłości! Walizki te nie tylko mogą podładować telefon i są wyposażone w nadajnik GPS, by łatwo je było znaleźć w razie potrzeby, ale również otwiera się je za pomocą skanera linii papilarnych i po załadowaniu pokazują wagę całego bagażu. Być może brzmi to nieco futurystycznie, a cena „inteligentnych walizek” może odstraszać (koszt zaczyna się od kilkuset dolarów), jednak warto się zastanowić czy za kilka lat podobne udogodnienia nie będą wszechobecnym standardem.