Co to znaczy bagaż rejestrowany i czym różni się od podręcznego?

Planowanie podróży – czy to służbowej delegacji, czy wyjazdu na wakacje – zawsze podzielone jest na kilka etapów. Najpierw musimy wybrać miejsce destynacji, następnie kupić bilety na lot i zarezerwować hotel. Później przychodzi czas na pakowanie – przebieg tego procesu uzależniony jest od długości wyjazdu i docelowego miejsca podróży (inne rzeczy spakujemy na trzydniowy wypad w polskie góry, a co innego weźmiemy na tygodniowy wyjazd do ciepłych krajów). By się odpowiednio spakować, musimy również podjąć decyzję o tym, czy zabieramy ze sobą bagaż rejestrowany, czy jedynie podręczny. O tym, czym jest bagaż rejestrowany oraz czym różni się od bagażu podręcznego, przeczytacie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Bagaż rejestrowany – co to znaczy?

Bagaż rejestrowany to bagaż, który umieszcza się w luku samolotowym. Często nazywany jest też bagażem „głównym”, „nadanym” lub „odprawianym” (w przeciwieństwie do bagażu podręcznego, który zabieramy ze sobą na pokład samolotu). Przekazuje się go liniom lotniczym podczas odprawy biletowo-bagażowej („check-in”) lub poprzez nadanie go w punkcie zrzutu bagażu („baggage drop-off point”). Bagaż rejestrowany najpierw jest ważony, a następnie zostaje oznaczony specjalną etykietą (której drugą część otrzymuje jego właściciel) i od tego momentu odpowiedzialność za niego ponoszą linie lotnicze. Po doleceniu na miejsce, walizkę będziemy mogli odebrać z taśmy bagażowej, zaś wspomniana zawieszka posłuży nam do identyfikacji bagażu i ewentualnej reklamacji, gdyby zaszła taka potrzeba (np. w przypadku zniszczenia walizki).

Bagaż rejestrowany a bagaż podręczny – różnice

Podstawowa różnica między bagażem rejestrowanym a bagażem podręcznym, polega na tym, że ten pierwszy trafia do luku samolotu, zaś drugi możemy zabrać ze sobą na pokład. Wiążą się z tym oczywiście konkretne ustalenia – oba rodzaje bagażu różnią się między sobą między innymi dopuszczalną wagą, szerokością i wysokością, a także mogą zawierać odmienną zawartość. Wymiary te zależą od linii lotniczych, warto więc sprawdzić tego typu informacje jeszcze przed udaniem się na lotnisko. Bagaż podręczny może najczęściej ważyć od 8 do 10 kilogramów, z kolei bagaż rejestrowany od 15 do nawet 30 kilogramów, w zależności od linii lotniczej, którą akurat mamy zamiar podróżować.

Bagaż podręczny – podstawowe informacje

Przed wejściem na pokład samolotu z bagażem podręcznym (zwanym również „kabinowym”), musi on zostać prześwietlony przez ochronę lotniska. Nie może zawierać zakazanych przedmiotów i musi mieć odpowiednie wymiary, by zmieścić się pod fotelem lub w schowku nad głową pasażera.

W co najlepiej się spakować?

Zważywszy na sposób przewożenia walizek w samolotach, a także drogę, jaką muszą przejść od momentu, gdy zostawimy je podczas odprawy bagażowo-biletowej, aż do chwili, gdy znajdą się w samolocie, a potem do nas wrócą, zdecydowanie polecamy wybór twardej walizki. Zabezpieczy ona przewożony bagaż, nawet jeśli sama ulegnie zniszczeniu. Jeśli zaś chodzi o bagaż podręczny, to polecamy miękkie walizki, torby lub plecaki. Są to przedmioty bardziej elastyczne, dzięki czemu łatwo je wpasować w przeznaczone dla nich miejsce w samolocie.

W zależności do tego, gdzie jedziemy, na jak długo i w jakim celu, możemy zdecydować się zabrać ze sobą jedynie bagaż podręczny lub dodatkowo dokupić możliwość zabrania bagażu rejestrowanego. Tylko od nas zależy, które rozwiązanie okaże się dla nas bardziej opłacalne i które postanowimy wybrać. Jak pokazał powyższy artykuł, zarówno bagaż podręczny, jak i bagaż rejestrowany mają swoje niewątpliwe zalety.