Walizka czy torba – co wybrać do samolotu?

Linie lotnicze codziennie kuszą nowymi ofertami zagranicznych podróży. Wystarczy jedno kliknięcie i możesz planować kolejne długie wakacje lub krótki city break. Gdy już znajdziesz odpowiedni hotel, wybierzesz najlepsze restauracje w okolicy i spiszesz listę miejsc, które musisz zobaczyć, warto pomyśleć nad bagażem. Komfort Twojej podróży w dużej mierze zależy od tego, co i do czego spakujesz.

Weekend za granicą z bagażem podręcznym

Jeśli na krótki wypad nie zabierasz dużo rzeczy, możesz ograniczyć się do bagażu podręcznego (zwanego także kabinowym). Każda linia lotnicza ma swoje limity dotyczące wymiarów i wagi bagażu, który wnosisz na pokład. Przed podróżą należy dokładnie sprawdzić, czy nasza walizka lub torba nie przekracza określonych parametrów. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek przy odprawie. Przykładowo w liniach lotniczych Ryanair wszyscy pasażerowie mogą wnieść na pokład bagaż o wymiarach 40 cm x 20 cm x 25 cm (są to zazwyczaj damskie torebki, torby na laptopa czy małe plecaki). Za dodatkową opłatą masz możliwość podróżowania z drugim bagażem kabinowym. Co ważne, nie może on przekraczać wagi 10 kilogramów i wymiarów 55 cm x 40 cm x 20 cm. Podobne zasady obowiązują w liniach lotniczych Wizz Air. Warto dodać, że wykupienie drugiego bagażu podręcznego w powyższych przypadkach pozwala na pierwszeństwo wejścia na pokład. 

Walizka czy torba?

Znasz wymiary, więc pora zacząć się pakować. Pozostaje pytanie: w czym lepiej przewozić swoje rzeczy – w walizce kabinowej czy w torbie na ramię? Walizki kabinowe mogą być wykonane z materiałów twardych (takich jak polipropylen, polikarbon czy ABS) lub miękkich (na przykład nylon, poliester). Są lekkie, posiadają wygodną rączkę i kółka, co zdecydowanie poprawia komfort poruszania się z bagażem. Większość z nas wolałaby uniknąć dźwigania 10-kilogramowego pakunku, szczególnie gdy spieszymy się na taksówkę lub – co gorsza – na samolot. W walizce możesz poukładać swoje rzeczy tak, aby po wyjęciu nie były zbyt pomięte. Większość modeli posiada także wygodne przegródki i schowki, co znacznie ułatwia pakowanie. Dodatkowe pasy i zapięcia wewnątrz walizki sprawiają, że rzeczy są w niej bezpiecznie przechowywane. Bezpieczeństwo całego bagażu zapewniają także specjalne zamki szyfrowe lub kłódki zakładane na końcówki suwaków. 

Torba podróżna jest natomiast bardziej elastyczna i pomieści więcej rzeczy niż walizka kabinowa. Ponadto, torby na ramię są zapinane u góry, więc łatwiej wyciągniesz z nich kosmetyczkę z płynami czy urządzenia elektroniczne sprawdzane przy odprawie bagażowej. W mniejszych, bocznych kieszeniach torby możesz schować przedmioty, które chcesz mieć pod ręką podczas lotu (na przykład chusteczki higieniczne, ulubioną książkę czy słuchawki).

Przypominamy, że do bagażu podręcznego możesz spakować płyny w pojemnikach o pojemności nie większej niż 100 ml. Wszystkie buteleczki powinny być przewożone w przezroczystej, zamykanej kosmetyczce lub torebce. Pojemność wszystkich płynów nie może przekraczać jednego litra. 

Podsumowując, zarówno walizki kabinowe, jak i torby podróżne mają swoje wady i zalety. Warto zastanowić się nad nimi podczas pakowania bagażu podręcznego, aby na lotnisku nic nie popsuło Ci radości z wyjazdu.

Dłuższa podróż z bagażem rejestrowanym

Na dłuższe podróże, gdy zabierasz ze sobą bagaż rejestrowany, zdecydowanie polecamy walizki. Oczywiście ich dopuszczalne wymiary również są określone przez poszczególne linie lotnicze. Cena za dodatkowy bagaż zależy od kilku czynników, między innymi: ilości, wagi, terminu podróży i trasy lotu. Dlaczego na dalekie wojaże lepiej spakować się do walizki niż do torby lub dużego plecaka? W przypadku bagaży rejestrowanych ze swoimi rzeczami rozstajesz się już na lotnisku. Po nadaniu bagażu i otrzymaniu specjalnej etykiety, odpowiedzialność za Twoje rzeczy przejmują linie lotnicze. Bagaż trafia do luku wraz z rzeczami setek innych pasażerów. Dlatego przy częstych podróżach na długie dystanse warto zainwestować w dużą, solidną walizkę (najlepiej z twardego materiału). Dzięki temu ograniczysz ryzyko uszkodzeń Twojego bagażu podczas transportu do luku i umieszczania go na taśmie po wylądowaniu samolotu. 

Kilka rad dla podróżnych

Niezależnie od tego, czy pakujesz się do walizki czy torby, warto pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach, które ułatwią Ci podróżowanie. Jeśli przewozisz przedmioty kruche (na przykład ze szkła lub porcelany), owiń je ubraniami lub papierem. Bagaże rejestrowane możesz zabezpieczyć dodatkowo specjalną folią, taśmą lub pokrowcem. Pamiętaj, aby usunąć z nich stare etykiety nadania bagażu z poprzednich podróży. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której Twój bagaż poleci na inne lotnisko. Do wszystkich toreb i walizek warto przyczepić przywieszkę z danymi: Twoim imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu. Aby zminimalizować pomyłki podczas odbioru bagażu, można oznaczyć go czymś charakterystycznym, na przykład kolorową wstążką lub oryginalnym breloczkiem z Twojej ostatniej wyprawy. Obawy przed limitami bagażowymi rozwieje zważenie walizki przed wyjazdem na lotnisko – dzięki temu będzie wiadomo, czy należy coś wyjąć czy można jeszcze spakować jedną parę sportowych butów.

Warto pamiętać także o ograniczeniach, jakie obowiązują wszystkich pasażerów niezależnie od wybranej linii lotniczej. W walizkach i torbach nie możesz przewozić broni, materiałów wybuchowych oraz substancji łatwopalnych, chemicznych i toksycznych. Szczegółowe listy przedmiotów dozwolonych i zabronionych w samolocie znajdują się na stronach internetowych przewoźników.

Do bagażu rejestrowanego nie pakuj także przedmiotów cennych i delikatnych. Ze względu na ryzyko uszkodzenia lub zgubienia, rzeczy takie jak laptopy, aparaty fotograficzne, pieniądze i dokumenty lepiej trzymać przy sobie – w bagażu podręcznym. To samo dotyczy biżuterii, kluczy i lekarstw. 

W drogę!

Walizki i torby spakowane, pora ruszać na samolot! Pamiętaj o dokumentach i bilecie. Bon voyage!