Jak ustawić zamek szyfrowy w walizce? Poradnik

jak ustawić zamek szyfrowy w walizce

Zabezpieczenie naszego bagażu podczas podróży to jeden z naszych obowiązków. Z jednej strony musimy zadbać o to, żeby przewożone przedmioty nie uległy zniszczeniu, z drugiej – upewnić się, że nikt nie przywłaszczy sobie naszej własności. By zminimalizować ryzyko kradzieży, niektóre walizki zostały wyposażone w zamek szyfrowy. W poniższym tekście podpowiadamy jak ustawić taki zamek w walizce i na co zwrócić szczególną uwagę.

Jaki zamek szyfrowy wybrać?

Zanim przejdziemy do fragmentu, w którym opiszemy jak ustawić swój własny kod, podpowiemy jaki rodzaj zamka szyfrowego najlepiej kupić. Zdecydowanie polecamy walizki z zamkiem szyfrowym TSA (Travel Sentry® Approved). Ten konkretny rodzaj zamka wyposażony jest w dodatkową dziurkę od klucza, która pozwala na otwarcie walizki bez posiadania kodu. W pierwszej chwili może nam się wydawać, że jest to obniżenie zabezpieczeń (w końcu każdy, kto posiada klucz, może otworzyć naszą walizkę bez kodu!), jednak to rozwiązanie ma swoje zalety. Podczas dalekich podróży może się zdarzyć tak, że do naszej walizki będą chciały zajrzeć służby celne. W stresującej chwili kod do zamka może nam wypaść z głowy – dzięki technologii TSA pracownicy lotniska przeprowadzający kontrolę otworzą walizkę za pomocą specjalnego klucza uniwersalnego, bez wyłamywania zamka, rozcinania walizki – krótko mówiąc: bez niszczenia naszej własności. Istnieją dwa rodzaje zamków TSA – ten, gdzie dziurka od klucza jest wbudowana w zamek i taki, który przypinamy do bagażu na osobnej kłódce.

Jak ustawić kod w zwykłym zamku szyfrowym?

Po kupnie walizki ze zwykłym zamkiem szyfrowym, w pierwszej kolejności powinniśmy ustawić nasz własny kod. W większości przypadków składa się on z trzech cyfr, a przy zakupie nowego bagażu, szyfr w tego typu zamkach ustawiony jest na  trzy zera. By zmienić szyfr na bardziej skomplikowany, należy w pierwszej kolejności wybrać domyślny kod. Następnie należy nacisnąć przycisk, który służy do otwierania zamka. Nowy szyfr ustawiamy, kręcąc tarczami z cyframi – jednocześnie ani na chwilę nie puszczamy przycisku otwierającego walizkę. Gdy ustawimy nową kombinację cyfr, puszczamy przycisk otwarcia, by nowy kod został zatwierdzony. Dla pewności zamknijmy i otwórzmy kilkukrotnie walizkę, korzystając z nowego kodu, by upewnić się, że wszystko działa tak, jak powinno.

Jak ustawić kod w zamku szyfrowym TSA?

Jeśli zdecydujemy się na kupno walizki z zamkiem szyfrowym, który jest zatwierdzony przez Travel Sentry® (TSA) i wyposażony w dziurkę od klucza, to sposób zmiany kodu wygląda nieco inaczej. Pierwszy krok jest identyczny – ustawiamy domyślny szyfr. Następnie wciskamy przycisk resetujący kod – potrzebujemy do tego jakiegoś spiczastego narzędzia (np. ołówka lub długopisu), bo przycisk ten znajduje się w zagłębieniu obudowy zamka. Po usłyszeniu kliknięcia wybieramy nowy kod i wciskamy przycisk otwierający zamek – działając w ten sposób, zmiany powinny zostać zapisane w pamięci zamka.

Jak ustawić kod w kłódce?

Ustawianie nowego kodu w zamku odpinanym (kłódce) przebiega jeszcze inaczej. Po ustawieniu domyślnej kombinacji wyjmujemy z kłódki ruchomą szeklę i przekręcamy ją o 180 stopni w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Następnie wciskamy szeklę na swoje miejsce i przytrzymujemy, jednocześnie wybierając nowy szyfr. By zakończyć zmianę kodu, ponownie przekręcamy szeklę (tym razem o 180 stopni w prawo) – tak, by wróciła do swojej pierwotnej pozycji. Jak pokazuje powyższy poradnik, zmiana kodu w zamku szyfrowym nie jest niczym skomplikowanym, niezależnie od tego, jaki rodzaj zamka wybierzemy, o ile oczywiście znamy domyślny szyfr (trzy zera) lub ten, który sami wcześniej ustaliliśmy.

Sprawdź jak zwracać uwagę na zamki w walizce: https://walizki-kabinowe.pl/zamki-walizce-zwrocic-uwage-przy-zakupie/