Trwała, lecz lekka – z jakiego materiału powinna być wykonana Twoja walizka?

O tym, czy Twoja walizka kabinowa sprawdzi się w podróży, w największej mierze zdecyduje materiał, z jakiego została wykonana. Na rynku znajdziesz modele twarde oraz miękkie. Te pierwsze będą wyprodukowane z polipropylenu (PP), polikarbonu (PC) lub kopolimeru akrylonitrylo-butadieno-styrenowego (ABS). W tych drugich stosuje się natomiast włókna syntetyczne: nylon oraz poliester. Który wariant najlepiej wybrać? Dowiedz się, jakie są największe zalety każdego z wymienionych materiałów.

Walizki kabinowe z polipropylenu czy polikarbonu?

Dla wielu osób problematyczne może okazać się rozróżnienie walizek na polipropylenowe i polikarbonowe. Nic dziwnego – oba te tworzywa cechują się bardzo podobnymi właściwościami. Niemniej jednak trzeba przyznać, że różnica cenowa nie bierze się znikąd. Modele z PC są nieco droższe od tych z PP, a to dlatego, że charakteryzują się wyższym poziomem wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, są też po prostu lżejsze, a to w przypadku walizek kabinowych ma ogromne znaczenie. W dużym skrócie można zatem stwierdzić, że modele z polikarbonu (zwanego też poliwęglanem) stanowią jedno z najkorzystniejszych rozwiązań dostępnych na rynku.

Walizki kabinowe z ABS – czy warto się nimi zainteresować?

O ile walizki z polikarbonu oraz polipropylenu zachwycają użytkowymi właściwościami, o tyle modele z ABS kuszą swoją ceną. To właśnie niewygórowanym kosztom zawdzięczają one status najpopularniejszych walizek na rynku. Warto jednak pamiętać o zasadzie „coś za coś”. Kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy jest materiałem mniej elastycznym niż PP i PC, przez co może łatwiej pękać pod wpływem nacisku bądź uderzenia. Dlatego też istotny jest sposób, w jaki zapakujesz taką walizkę. Jeśli pozostawisz w niej zbyt dużo wolnej przestrzeni, amortyzacja będzie niewystarczająca, a ryzyko uszkodzenia wyższe. We wszystkich twardych modelach – z ABS, ale też z PP i PC – warto stawiać na warianty o strukturze, która nie jest całkowicie gładka. Dlaczego? Mniej widać na niej rysy, a tych trudno będzie całkowicie uniknąć w walizkach o twardej powierzchni.

Walizki kabinowe z poliestru – jakie są ich plusy?

Miękkie walizki kabinowe również mają swoich zwolenników, choć to te twarde cieszą się w ostatnich czasach większą popularnością. Jednym z materiałów wykorzystywanych do produkcji walizek jest poliester. Jego ogromną zaletą jest wytrzymałość. Grubą powierzchnię trudno uszkodzić, zwłaszcza że cechuje się wysokim poziomem elastyczności. Nie jest jednak pozbawiona wad. Największy mankament walizek z poliestru stanowi brak wodoodporności. Jeśli taki model pozostanie dłuższy czas na deszczu, prawdopodobieństwo przemoczenia większości rzeczy będzie dość wysokie. Mimo to możesz mieć pewność, że model poliestrowy wytrzyma wiele lat w doskonałym stanie. Warunek jest jeden – musisz zdecydować się na artykuł zaufanego producenta.

Walizki kabinowe z nylonu – na czym polega ich przewaga?

Nylon to materiał o korzystniejszych właściwościach niż poliester. Przede wszystkim jest on bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, a ponadto wodoodporny. Dziwić może fakt, że wykorzystuje się go zarówno do produkcji pończoch, jak i kamizelek kuloodpornych. O jakości tego tworzywa decyduje współczynnik D (Denier). Określa on liczbę włókien nylonu na cal kwadratowy. Dla przykładu: w większości walizek stosuje się nylon o D=300, w kamizelkach kuloodpornych natomiast D=840. Wysokiej klasy torby podróżne cechują się wykorzystaniem nylonu o współczynniku D=400.

Jaka walizka jest najlżejsza? Co o tym decyduje?

Walizki kabinowe wykonane z nowoczesnych materiałów cechują się niską wagą, niezależnie od tego, jakich materiałów użyto do ich produkcji. Najlepsze parametry posiadają jednak modele z polikarbonu. Stanowi on tworzywo najbardziej wytrzymałe, a zarazem ultralekkie. Trzeba jednak pamiętać, że powierzchnia walizki to nie wszystko. O ostatecznej wadze zdecyduje również szkielet produktu, a także dodatkowe wyposażenie. Najlepiej dokładną masę sprawdzić przed zakupem, porównując różne walizki ze sobą. Jest to mianowicie parametr szczególnie istotny w walizkach kabinowych. Dlaczego? Twój bagaż podręczny na pokładzie samolotu najczęściej nie może przekraczać 8 – 12 kilogramów. W takich sytuacjach każdy gram jest na wagę złota.

Materiał a design – które walizki wyglądają najlepiej?

Walory użytkowe to nie jedyne kryterium, po którym ocenia się walizki. Dla wielu osób równie ważny jest wygląd. I słusznie – podróżować trzeba nie tylko wygodnie, ale i z klasą. Przecież nie chcesz wstydzić się swojej walizki kabinowej podczas kontroli bezpieczeństwa lub odbioru bagażu na lotnisku. Który z wyżej opisanych materiałów prezentuje się więc najlepiej?

Obecnie najgorętszym trendem wciąż są walizki z twardych tworzyw. Charakteryzują się nowoczesnym designem – ich powierzchnia często urozmaicona bywa atrakcyjnymi gradientami lub delikatnymi wzorami. Wpisują się raczej w modę na minimalizm, dzięki czemu doskonale pasują do każdego stroju, a to podczas podróży wcale nie jest bez znaczenia.

Walizki z tworzyw miękkich cechują się raczej bardziej klasycznym krojem, zachowując tradycyjny wygląd. Trudno im jednak przypisać elegancję podobną do tej, która wyróżnia modele z polipropylenu i polikarbonu. Jedne i drugie produkowane są w wielu wariantach kolorystycznych, a już samo to sprawia, że każdy znajdzie wśród nich model idealny dla siebie.

Poliester, nylon, polipropylen, polikarbon i ABS – jaki model walizki wybrać?

Każdy z wymienionych wyżej materiałów ma swoją reprezentację w asortymencie sklepu Puccini. Jeśli szukasz walizki kabinowej z miękkich włókien syntetycznych, zapoznaj się z kolekcją Copenhagen (nylon) lub Parma (poliester). Jeżeli natomiast interesują Cię nowoczesne walizki twarde, zastanów się nad inwestycją w model Stockholm (polikarbon), Acapulco (polipropylen) lub Barcelona (ABS). To tylko kilka przykładów z całej oferty, która czeka na Ciebie na stronie puccini.pl.