Święta last minute – dokąd wybrać się na Boże Narodzenie?

Pamiętasz ten film, w którym Tim Allen i Jamie Lee Curtis postanawiają nie organizować Bożego Narodzenia, a zamiast tego polecieć na Karaiby? Cóż, nie zdradzając wiele: bohaterowie zostają jednak zmuszeni do odłożenia wycieczki i rozpoczęcia gorączkowych przygotowań do świąt. Ale pomysł mieli dobry, prawda? Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Korzystając z licznych dni wolnych w tym okresie, ludzie rezerwują loty w najróżniejsze zakątki globu. Jeśli nie masz ochoty ubierać w tym roku choinki, pewnie zastanawiasz się, dokąd najlepiej się wybrać. Podpowiadamy!

Londyn i tanie loty na święta

W Europie trudno wyobrazić sobie bardziej klimatyczne miasto do spędzenia Bożego Narodzenia. Stolica Wielkiej Brytanii ma w sobie coś, co po prostu kojarzy się ze świętami. Angielskie tradycje związane z tym wyjątkowym czasem – choć nie dla wszystkich zrozumiałe – są znane na całym świecie. Obraz brytyjskiego Bożego Narodzenia kojarzymy przecież z licznych książek i ulubionych filmów. Taki klimat możesz poczuć na żywo, jeśli tylko wybierzesz się w tym okresie do Londynu…

Miasto przywita Cię tak, że poczujesz się jak w domu. Na miejscu znajdziesz wszystko, czego można w święta potrzebować – ogromną choinkę, kolędników zapraszających do wspólnych śpiewów, a nawet rodzinną atmosferę w ciepłych, przytulnych londyńskich pubach i restauracjach. Atmosfera tych miejsc niewątpliwie może stać się namiastką świątecznego stołu.

Czy wiesz, że co roku od zakończenia drugiej wojny światowej Wielka Brytania otrzymuje świąteczne drzewko od narodu norweskiego? To tradycyjne podziękowanie za pomoc udzieloną w czasie globalnego konfliktu. Olbrzymia choinka (najczęściej 50-, 60-letni świerk) staje na Trafalgar Square, który przeobraża się w bożonarodzeniowe centrum Londynu.

Do Londynu dostaniesz się tanimi liniami lotniczymi. W okresie świątecznym bilety będą pewnie droższe niż zazwyczaj, ale to wciąż niewielki wydatek jak na to, co miasto ma do zaoferowania.

Gdzie lecieć na święta? Nowy Jork!

Marzy Ci się dalsza eskapada? Zastanów się nad świętami w Nowym Jorku – kolebce popkultury. Każdy, kto kiedykolwiek chciał przeżyć Boże Narodzenie jak z amerykańskiego filmu, powinien zainteresować się taką podróżą. To opcja dla osób kochających zakupowe szaleństwo, świąteczną gonitwę i inne komercyjne aspekty świąt. Wszędzie ścigać Cię będą bożonarodzeniowe piosenki i sklepowe promocje. Daj się porwać tej atmosferze i przeżyj święta inaczej niż do tej pory – bez ozdabiania domu, niekończącego się gotowania i żmudnych porządków… Raz na jakiś czas warto zrobić sobie przerwę od tradycji.

Może Ci się wydawać, że wycieczka do Nowego Jorku będzie wiązała się z dużymi kosztami i skomplikowaną logistyką. W ostatnich czasach jednak taki wyjazd jest łatwiejszy do zorganizowania niż kiedykolwiek wcześniej. Przede wszystkim – zniesiono wreszcie wizy turystyczne. Możesz więc zaplanować lot znacznie szybciej i nieco taniej. Poza tym – przewoźnicy uruchamiają coraz więcej kursów do Nowego Jorku, więc ich ceny spadają. Choć w okresie świątecznym bilety i tak będą droższe, wciąż można znaleźć atrakcyjne oferty.

Świąteczny Nowy Jork to charakterystyczna choinka pod Rockefeller Center, możliwość jazdy na łyżwach na najpopularniejszym sezonowym lodowisku świata i spotkania z Mikołajem na każdym rogu ulicy miasta. Musisz to przeżyć!

Święta Bożego Narodzenia w Jerozolimie

Ziemia Święta to jedno z pierwszych miejsc, które przychodzą do głowy na myśl o świątecznych destynacjach. Wycieczka do Jerozolimy może stać się prawdziwym przeżyciem duchowym. Trzeba przyznać, że w tym okresie trafisz tam na tłumy ludzi, ale nic w tym dziwnego. Gdzie przeżywać Boże Narodzenie, jeśli nie tam, gdzie wszystko rzeczywiście się wydarzyło?

Świąteczne loty do Jerozolimy to możliwość znacznie głębszego przeżycia świąt. Osoby, dla których najważniejszy jest religijny wymiar Bożego Narodzenia (co w dzisiejszych czasach wcale nie jest już takie oczywiste), znajdą tam możliwość uczestnictwa w uroczystych procesjach i mszach świętych. Główne obchody odbywają się w Betlejem 24 grudnia. Jest procesja, nabożeństwo, a także koncerty muzyki bożonarodzeniowej. Moc atrakcji znajdziesz również w Nazarecie i samej Jerozolimie.

Jednym z czynników, które zniechęcają ludzi do podróży w te rejony, jest kwestia bezpieczeństwa. Ostatnie napięcia na linii Izrael – Palestyna pogłębiły tylko wątpliwości osób planujących wycieczki w tamte strony. Pracujący w Ziemi Świętej duchowni zachęcają jednak do przyjazdów i uspokajają: stosując się do zasad i unikając ryzyka, nic nie powinno nam grozić.

Naprawdę białe Boże Narodzenie, czyli świąteczne loty do Finlandii

Laponia. Chyba jedyne miejsce na świecie, które kojarzy się wyłącznie ze świętami. To dom (choć wcale nie miejsce pochodzenia) Świętego Mikołaja. Ten prawdziwy – biskup Miry – urodził się na terenach dzisiejszej Turcji. Ten współczesny mieszka właśnie w Finlandii, która jest dla nas łatwiej dostępna niż sam bajkowy Biegun Północny. Klimat panuje tam jednak podobny. Laponia to gwarancja śniegu i mrozu, możliwość obserwacji zorzy polarnej oraz przejażdżki zaprzęgiem reniferów.

Laponia spodoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Warunek udanych świąt jest jeden – nie może przeszkadzać Wam zimno. W Laponii warto spędzić trochę czasu, nawet jeśli nie jest ona Twoją główną destynacją podczas odwiedzin Finlandii. Ciekawym pomysłem może być wynajęcie klimatycznego domku, gdzie będziesz mieć możliwość zorganizowania wyjątkowych świąt: z kominkiem w środku i zawieruchą na zewnątrz.

Gdzie lecieć na święta, jeśli jesteś ciepłolubem?

Jeżeli nie przepadasz za chłodem, Laponia Ci się nie spodoba. Zamiast tego wybierz się albo do wspomnianej wcześniej Jerozolimy, albo gdzieś indziej, gdzie wiecznie panuje lato. Możesz postawić na egzotykę i wzorem bohaterów Świąt last minute wybrać się na Karaiby albo zdecydować się na którąś z bliższych destynacji. Wbrew pozorom również w Europie znajdziesz o tej porze roku miejsca, gdzie może być bardzo ciepło. Sprawdź oferty lotów na Cypr bądź Kanary. Wiecznie dobrym wyborem, jeśli chodzi o pogodę, są też portugalskie Azory. Tam zawsze panuje wiosna.

Jak widzisz, święta Bożego Narodzenia mogą mieć bardzo różne oblicza. W zależności od tego, czy chcesz spędzić ten czas, chłonąc atmosferę ozdobionych centr handlowych, ogrzewając się przy kominku w środku zamieci śnieżnej czy uczestnicząc w uroczystych obrzędach duchowych, wybierzesz inny kierunek swojej świątecznej podróży. Każdy, kto marzy o małej przygodzie w tym okresie, znajdzie miejsce dla siebie.