Walizki kabinowe

Walizki podręczne do samolotu – normy bagażu kabinowego

Bagaż podręcznyOdprawaPoradyWalizka podręcznaWalizki podręczne

Powerbank, ładowarka, prostownica – czy można je spakować do bagażu podręcznego?

Powerbank, ładowarka, prostownica – czy można je spakować do bagażu podręcznego?

Pakowanie bagażu podręcznego budzi wiele emocji – osławione już płyny, pakowane do 100 ml, wyrzucane nożyczki i pasty do zębów, a nawet perfumy czy parasolki. Co można wziąć ze sobą do samolotu, a co nie? Przed Wami krótka lista wszystkich samolotowych za i przeciw – czyli co można, a czego nie można zabrać ze sobą do bagażu podręcznego. I pamiętajcie, że jest jeszcze bagaż rejestrowany 😉

Urządzenia elektryczne – powerbank, ładowarka, prostownica

MOŻNA:

Nie można przewozić natomiast blenderów, urządzeń typu Thermomix oraz monopodów do aparatów z ostrym zakończeniem.

Nie ma problemu z przewozem laptopa, aparatu fotograficznego czy iPada. W bagażu podręcznym możecie mieć również powerbank, ale już nie akumulator, np. samochodowy. Możecie wziąć ze sobą również ładowarkę do telefonu czy laptopa. Nie ma problemu z przewozem prostownicy, suszarki czy lokówki do włosów, ale i żelazka turystycznego, konsoli PlayStation czy xBox, depilatora oraz czajnika turystycznego.

Przedmioty codziennego użytku

MOŻNA:

W bagażu podręcznym możecie mieć ze sobą e-papierosa (którego oczywiście nie można używać podczas lotu), parasolkę bez ostrego zakończenia, proszek do prania, maszynki do golenia, pilniczki, cążki, garnki i naczynia, a nawet sztućce (lepiej plastikowe i bez noża), a także jednorazową zapalniczkę czy świetlówkę.

NIE MOŻNA:

W samolocie nie można mieć jednak ze sobą korkociągu, nożyczek, scyzoryków, nie mówiąc już o broni czy gazach pieprzowych.

Kosmetyki – które są na tak, które nie?

MOŻNA:

Kosmetyki o pojemności mniejszej niż 100 ml powinny być przechowywane razem, w jednej przeźroczystej i zapinanej torbie. Objętość wszystkich płynów nie powinna przekroczyć 1 litra. Można wziąć ze sobą pudry, kremy, lakiery do paznokci czy szminkę.

NIE MOŻNA:

Nie można natomiast zabrać ze sobą kosmetyków w aerozolu, takich jak lakier do włosów czy dezodorant (lepiej wybrać ten w sztyfcie).

Rzeczy o specjalnym przeznaczeniu

MOŻNA:

Do bagażu podręcznego oczywiście nie można wziąć deski surfingowej czy snowboardowej, nart, roweru, sprzętu do nurkowania czy wózka dziecięcego – pomijając oczywiście fakt, że żadna z tych rzeczy nie zmieści się do bagażu podręcznego 😉 Wyjątek od reguły stanowią jedynie instrumenty muzyczne, zależnie oczywiście od ich rozmiaru.

NIE MOŻNA:

Do bagażu podręcznego możemy wziąć ze sobą również kule do kręgli, lornetkę, płetwy do pływania czy rolki. Nie możemy natomiast rzutek czy wędki.

Artykuły medyczne – co możemy wziąć ze sobą?

W bagażu podręcznym bez problemu możemy przewieźć ciśnieniomierz, glukometr, insulinę i pompę insulinową. Dozwolone są oczywiście laski do wspierania, bez ostrych krawędzi. Przewóz leków, również tych w postaci płynnej, jest oczywiście dozwolone i to bez limitów pojemności, ale wcześniej należy ustalić ten fakt z przewoźnikiem.


Prawo lotnicze ma zapewnić jak największe bezpieczeństwo wszystkich pasażerów podczas lotu – nic więc dziwnego, że to, co bierzemy ze sobą na podkład jest interesujące dla kontroli na lotnisku. Bez niej ciężko mówić o bezpiecznym i spokojnym lataniu. I choć czasem wzmożone kontrolę w portach lotniczych i przedłużająca się odprawa bagażowa jest męcząca, warto przez chwilę się zastanowić, co by mogło się stać, gdyby nie było jej wcale.

Udostępnij

O autorze