Pies w samolocie, czyli zasady przewozu zwierząt

Posiadania zwierzaka wiąże się z wieloma ograniczeniami, spośród których najbardziej problematyczne mogą okazać się trudności w podróżowaniu. Największym wyzwaniem będzie dla Ciebie przewóz pupila w samolocie. Po pierwsze jest to stresujące przeżycie dla czworonoga, a po drugie – tylko niektóre linie lotnicze zgadzają się na transport zwierząt. Dowiedz się, jakie zasady obowiązują na pokładach konkretnych przewoźników!

Warunki przewozu zwierząt na pokładzie poszczególnych linii lotniczych

Podróżując ze zwierzęciem, każdorazowo musisz postarać się o zgodę przewoźnika. Wynika to z zasad bezpieczeństwa, ponieważ podczas jednego lotu na pokładzie może przebywać tylko określona liczba czworonogów. Zwróć uwagę na to, że tanie linie lotnicze najczęściej w ogóle nie zezwalają na przewóz zwierząt, a pozostałe uzależniają jego warunki od wagi i wielkości Twojego pupila.

Zobacz, jak wyglądają ogólne zasady transportu zwierząt u poszczególnych przewoźników:

  • Ryanair i Wizz Air – dwie najpopularniejsze w Polsce budżetowe linie lotnicze w ogóle nie akceptują zwierząt w swoich samolotach. Wyjątek stanowi pies przewodnik, podróżujący z osobą niewidomą. Z naturalnych przyczyn – bez względu na rozmiar – podczas lotu zajmuje on miejsce w przy siedzeniu pasażera. Jedynym warunkiem przewozu psa przewodnika jest uprzednie powiadomienie przewoźnika o takiej konieczności.
  • easyJet – brytyjskie tanie linie mają bardzo podobne zasady podróży ze zwierzętami jak Ryanair i Wizz Air. Na pokładzie samolotu akceptowane są jedynie psy przewodniki i psy towarzyszące.
  • LOT – polskie linie zezwalają na przewiezienie psa, kota lub tchórzofretki. To, czy zwierzę odbędzie lot w kabinie pasażerskiej, czy w luku bagażowym, zależy od jego wagi i rozmiaru. Wyłączone z tej zasady są zwierzęta przewożone do Wielkiej Brytanii – wówczas transport odbywa się wyłącznie drogą cargo.
  • Lufthansa – najbardziej znane niemieckie linie lotnicze pozwalają pasażerowi zabrać psa do samolotu, a sposób jego transportu uzależniają od wielkości zwierzęcia. Warto zaznaczyć, że przewoźnik stosuje specjalne wymagania w przypadku psów zaliczanych do niebezpiecznych. Przedstawiciele takich ras jak bulterier, buldog amerykański, dog argentyński, owczarek kaukaski, rottweiler czy amerykański pitbulterier muszą odbyć podróż w specjalnych klatkach umieszczonych w luku bagażowym.
  • Air France – jeśli chodzi o przepisy dotyczące podróży ze zwierzętami, francuski przewoźnik nie wyróżnia się spośród konkurencyjnych linii lotniczych. Mniejsze czworonogi mogą spędzić lot w transporterze w kabinie pasażerskiej, większe muszą zostać umieszczone w klatkach w luku bagażowym.
  • Norwegian – największe norweskie linie lotnicze akceptują jedynie przewożenie psów i kotów. Sposób ich transportu uzależniony jest od trasy lotu: podczas rejsów krajowych czworonogi mogą podróżować na pokładzie samolotu, a podczas międzynarodowych – wyłącznie w luku bagażowym.
  • SAS – Skandinavian Airlines akceptuje w swoich samolotach wszelkie zwierzęta domowe. Jedynym warunkiem ich przewozu jest uzyskanie indywidualnej zgody przewoźnika.

Pies w samolocie – jak przygotować pupila do podróży?

Zanim zabierzesz swojego psa do samolotu, postaraj się go przygotować na nowe doświadczenie. Przede wszystkim upewnij się, że bez problemu wytrzyma parę godzin w transporterze lub klatce. Jego kojec powinien być na tyle duży, aby Twój pupil mógł swobodnie obrócić się i położyć.

Podróż samolotem będzie stosunkowo łatwa dla małego psa, którego zabierzesz ze sobą do kabiny. W razie potrzeby uspokoisz go, podasz mu wodę czy coś do jedzenia. W przypadku psów podróżujących w luku musisz zapewnić im zapasy na cały czas trwania lotu. Ponadto zadbaj o to, aby kojec był wentylowany przynajmniej z trzech stron, czysty, wyłożony materiałem chłonnym i oznaczony etykietą z Twoimi danymi (koniecznie z numerem telefonu) oraz informacjami na temat psa. Klatka nie powinna być wykonana z drucianej siatki i posiadać kółek, gdyż może się to okazać niebezpieczne dla Twojego zwierzaka.

Jeśli chcesz nadać transporter ze swoim pupilem do luku bagażowego, pamiętaj, żeby przybyć na lotnisko przynajmniej 3 godziny przed wylotem. W miarę możliwości dopilnuj też, aby Twój pupil był zmęczony, zanim wyruszy w podróż – prędzej wówczas zaśnie, co pozwoli mu bez nerwów przetrwać lot. Możesz mu to dodatkowo ułatwić, wrzucają do transportera jego ulubioną zabawkę bądź element swojej odzieży, aby cały czas towarzyszył mu Twój zapach.

Jak podróżować samolotem ze swoim zwierzakiem?

Jak widzisz, u większości przewoźników podróże ze zwierzętami sprowadzają się do kilku uniwersalnych zasad. Jeśli Twój pupil waży do 8 kg, czyli mniej więcej tyle co zwykły bagaż podręczny, najczęściej możesz zabrać go do transportera i wnieść na pokład samolotu. Jeżeli jest jednak większy, lot będzie musiał spędzić w klatce nadanej do luku bagażowego. Pamiętaj tylko, aby za każdym razem zgłosić chęć przewozu zwierzęcia i uzyskać zgodę linii, którymi podróżujesz.