Pierwszy lot samolotem – o czym należy pamiętać?

Obawa przed nowymi doświadczeniami to sprawa naturalna. Stres może towarzyszyć Ci także przed pierwszą podróżą samolotem. Nie wiesz, jak przebiega odprawa biletowo-paszportowa? Nie masz pomysłu, co robić na lotnisku podczas oczekiwania na lot? Obawiasz się niespodzianek związanych z ukrytymi kosztami rejsu? To zrozumiałe. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, aby dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda podróż samolotem i jak się do niej przygotować.

Podróż na lotnisko

Zacznijmy od początku. Do samolotu trzeba się najpierw dostać. W tym celu musisz obrać kierunek na lotnisko. W każdym mieście znajdziesz autobusy lub pociągi transportujące pasażerów z centrum pod terminal. Jeśli wolisz skorzystać z własnego samochodu, musisz liczyć się z koniecznością jego zaparkowania na miejscu. Przy lotniskach znajduje się wiele parkingów, gdzie auto można zostawić na długie tygodnie, a nawet miesiące. Właściciele tych działek przyzwyczajeni są do charakterystyki podróży lotniczych, więc często oferują zniżki na długoterminowe postoje. Niemniej jednak zaparkowanie samochodu przy lotnisku potrafi wygenerować spore koszty. Jeśli więc masz taką możliwość, poproś kogoś znajomego o odwiezienie auta.

Odprawa biletowa

Odprawy warto dokonać przez internet. Najczęściej trzeba to zrobić na 1 – 2 dni przed odlotem. Jest to czynność bardzo prosta i intuicyjna. Na stronie przewoźnika wystarczy wprowadzić dane swojego rejsu: numer rezerwacji, imię i nazwisko bądź oznaczenia portów startu i lądowania. Po wyborze odpowiedniego lotu musisz podać kilka informacji na swój temat, wśród których najważniejszy jest numer dokumentu, z którym podróżujesz (np. paszportu lub dowodu osobistego).

W ten sposób uzyskujesz dostęp do swojej karty pokładowej. Możesz ją wydrukować bądź wyświetlić w aplikacji na telefonie. Na lotnisku będzie Ci potrzebna niejeden raz.

Odprawa bagażowa

Jednym z najbardziej stresujących elementów podróży samolotem jest kwestia bagażu. Po pierwsze nie wszystko możesz do walizki spakować. Po drugie jej wymiary oraz waga muszą spełniać konkretne wymagania linii lotniczej, którą lecisz. Ale po kolei.

Liczba przysługujących Ci sztuk bagażu zależy od przewoźnika, z którym podróżujesz. Zazwyczaj cena biletu powinna obejmować przynajmniej jedną walizkę kabinową. W tanich liniach lotniczych jej wymiary bywają pomniejszone do 40x20x25 cm (Ryanair). W większości przypadków (i za dopłatą u budżetowych przewoźników) możesz jednak zabrać ze sobą bagaż o wymiarach ok. 55x40x20 cm. Przeważnie nie powinien ważyć więcej niż 8 – 12 kg. Poza tym zawsze możesz nadać bagaż rejestrowany. Jego dozwolona waga oraz rozmiar są większe niż w przypadku walizki podręcznej. Często nadanie walizki do luku wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Istotna różnica pomiędzy bagażem podręcznym a rejestrowanym polega na tym, że do tego ostatniego spakujesz znacznie więcej. I nie chodzi tu tylko o wymiary walizki, ale także o dozwolone przedmioty. Na pokład nie wolno wnosić żadnych ostrych obiektów, ograniczyć musisz także pakowanie płynów (max. 100-mililitrowe pojemniki o łącznej objętości 1 litra). W walizce rejestrowanej natomiast bez problemu umieścisz większość rzeczy. Wyjątek stanowią materiały wybuchowe i łatwopalne oraz substancje chemiczne i toksyczne.

Wracając na lotnisko: walizkę kabinową miej przy sobie cały czas. Bagaż rejestrowany natomiast nadaj przy stoisku check-in. Numer tego, do którego powinieneś się udać, znajdziesz na tablicy odlotów. Na ten etap warto zarezerwować sobie ponad pół godziny ze względu na długie nieraz kolejki. Na miejscu Twoja walizka zostanie zważona, a Ty otrzymasz naklejkę pozwalającą zlokalizować ją w razie problemów.

Kontrola bezpieczeństwa

Z bagażem podręcznym udajesz się do stanowisk kontroli bezpieczeństwa. Spokojnie, nie musisz ich specjalnie szukać. Trafisz tam po drodze do bramek, które wskaże Ci tablica odlotów. Celnicy poproszą Cię o zdjęcie wierzchniej odzieży i wyjęcie z walizki sprzętu elektronicznego oraz płynów. Twój bagaż zostanie prześwietlony, a Ty przejdziesz przez bramki wykrywające metal. Możesz przejść także kontrolę pod kątem posiadania narkotyków. Cały proces przebiega jednak bardzo szybko i nie ma się czym stresować. Nikt nie każe Ci się tam rozbierać lub z czegokolwiek spowiadać. Problemów możesz się nabawić wyłącznie wtedy, kiedy rzeczywiście masz coś na sumieniu. Zakładamy jednak, że nie przemycasz narkotyków i nie jesteś poszukiwanym przestępcą 😊

Wejście na pokład samolotu

Do całej lotniskowej procedury można się bardzo szybko przyzwyczaić. Ostatni jej etap to odnalezienie odpowiedniej bramki i wejście na pokład samolotu. Aby zostać wpuszczonym, musisz jeszcze raz pokazać przedstawicielom linii lotniczej kartę pokładową i dokument tożsamości. Do samolotu dostaniesz się albo przez przystawiony do niego rękaw, albo po schodkach ustawionych na płycie lotniska.

Na pokładzie musisz znaleźć swoje miejsce i umieścić walizkę kabinową w schowku nad głową lub pod siedzeniem pasażera z przodu. Jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy, z pomocą przyjdą Ci stewardzi i stewardessy. Zanim samolot wystartuje, pracownicy linii przedstawią Ci również instruktaż na wypadek mało prawdopodobnych komplikacji podczas lotu. Dowiesz się, jak zachowywać się podczas ewakuacji.

Jak przebiega lot?

Podczas startu i lądowania musisz mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Należy zadbać o to także podczas silniejszych turbulencji. Przez cały czas trwania lotu trzeba mieć też wyłączony telefon lub ustawić go w tryb uśpienia. W zależności od przewoźnika, z którym podróżujesz, oraz długości rejsu, mogą Ci zostać podane posiłki, przekąski, koce lub gorące ręczniki. W samolotach budżetowych linii za takie przywileje musisz dodatkowo zapłacić.

Jeśli lecisz tanimi liniami, lepiej zapewnij sobie rozrywkę na czas lotu we własnym zakresie. Przydadzą się filmy i seriale (zapisz je w wersji offline przed podróżą), książki, magazyny czy gry na telefonie. Jeżeli jednak Twój wybór padł na lepszego przewoźnika, przeważnie (zwłaszcza przy dłuższych rejsach) możesz liczyć na ekran w zagłówku i komplet słuchawek. Dzięki temu posłuchasz muzyki, obejrzysz coś, a nawet zagrasz.

Lądujemy!

Nie rozpinaj pasów od razu, gdy koła samolotu dotkną ziemi. Należy z tym zaczekać aż do całkowitego zatrzymania maszyny. Kiedy drzwi zostaną otwarte, pracownicy lotniska pokierują Cię ku stanowiskom kontroli paszportowej. Możliwe też (jeśli latasz w obrębie jednego kraju bądź np. strefy Schengen), że od razu trafisz do hali przylotów. Tam Twoja podróż dobiega końca… A może właściwie dopiero się zaczyna?