Pierwszy lot samolotem. Jak się do do niego przygotować krok po kroku?

Przed Tobą Twój pierwszy lot samolotem? Nie masz się czym stresować! Wystarczy zapamiętać kilka prostych zasad, których trzeba przestrzegać na lotnisku i na pokładzie. Dowiedz się, jak wygląda procedura odprawy, kontroli bezpieczeństwa oraz boardingu i jak zachowywać się w samolocie. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kompletny poradnik wyjaśniający wszystkie te kroki. Czytaj dalej!

Odprawa biletowa i bagażowa

Kiedyś odprawa wiązała się z niemałym stresem i koniecznością wielogodzinnego oczekiwania w kolejce. Dziś w większości przypadków odprawisz się online. Zalecane jest to zwłaszcza w przypadku tanich linii lotniczych, które w przeciwnym razie pobiorą od Ciebie sporą opłatę. Wystarczy wprowadzić dane ze swojego biletu na stronie przewoźnika i wygenerować kartę pokładową. Dokument można sobie wydrukować bądź zapisać na smartfonie. Zalecanym rozwiązaniem jest instalacja mobilnej aplikacji linii, którymi podróżujesz. Będziesz mieć pod ręką wszystkie niezbędne informacje na temat lotu oraz kartę pokładową w wymaganym formacie.

Do stanowiska odprawy na lotnisku musisz jednak podejść zawsze wtedy, kiedy chcesz nadać bagaż rejestrowany do luku. Okazujesz tam swój bilet oraz dokument tożsamości i na tej podstawie otrzymujesz kartę pokładową oraz naklejkę z identyfikatorem Twojej walizki.

Kontrola bezpieczeństwa

Wiele osób uzna kontrolę bezpieczeństwa za najbardziej stresujący etap podróży samolotem. Wszystko odbywa się bowiem w bardzo szybkim tempie, a na dodatek Twój bagaż podręczny jest dość dokładnie sprawdzany przez poważnie wyglądających pracowników lotniska. Jeśli dobrze przygotujesz się do tej procedury, nie masz się jednak czym przejmować.

Kluczem jest przede wszystkim przemyślane spakowanie bagażu podręcznego. Pamiętaj o liście przedmiotów zakazanych (zwłaszcza o ostrych narzędziach oraz płynach w opakowaniach większych niż 100 ml), a także o tym, by elektronikę oraz kosmetyki umieścić na wierzchu walizki lub plecaka. Pozwoli Ci to łatwo i szybko wyciągnąć je do okazania, a następnie wygodnie spakować je z powrotem. Tego typu rzeczy – wraz z odzieżą wierzchnią, metalowymi elementami (takimi jak paski), zawartością kieszeni, a nieraz też z butami – musisz bowiem umieścić w plastikowych kuwetach. Zostaną one prześwietlone promieniami rentgenowskimi, tak jak reszta Twojego bagażu, której nie musisz już wypakowywać.

Jedyne, co Ci pozostaje, to osobiście przejść przez bramkę elektromagnetyczną. Jej zadanie polega na wykrywaniu metali. Nie denerwuj się, jeśli rozlegnie się sygnał dźwiękowy – urządzenie może zareagować na jakąś sprzączkę w Twoim ubraniu lub po prostu losowo wybrać Cię do kontroli manualnej. Wówczas jeden z pracowników użyje ręcznego detektora metali, aby ocenić sytuację. Cała procedura trwa maksymalnie kilka minut, więc nie ma się czym stresować.

Boarding

Jeśli podróżujesz w granicach Strefy Schengen, możesz teraz udać się wprost do bramki, z której odlatuje Twój samolot. W każdym innym przypadku musisz przejść jeszcze odprawę paszportową. Polega ona na okazaniu dokumentu celnikowi, który sprawdzi jego ważność.

Swoją bramkę odnajdziesz dzięki tablicom wyświetlającym dane na temat nadchodzących odlotów. Niektóre mogą informować także o czasie potrzebnym na dotarcie do poszczególnych gate’ów. Na dużych lotniskach będziesz potrzebować na to nawet pół godziny. Po drodze możesz zrobić zakupy w sklepach bezcłowych. Na miejscu zaczekaj na rozpoczęcie procedury boardingu, czyli wpuszczania pasażerów na pokład samolotu. Pierwszeństwo będą miały osoby z wykupionym priorytetem.

Podczas boardingu pracownicy danej linii lotniczej ponownie sprawdzą Twój dowód osobisty lub paszport. Następnie pozwolą Ci przejść rękawem wprost do kabiny pasażerskiej lub zejść na płytę. Na niektórych lotniskach do samolotu dowiezie Cię specjalny autobus, na innych – maszyna będzie podstawiona tuż pod bramkę.

Lot

Kiedy wejdziesz na pokład samolotu, załoga w razie potrzeby pokieruje Cię na Twoje miejsce. Swój bagaż podręczny umieść w schowku nad głową bądź pod fotelem pasażera przed Tobą. Wszelkie dalsze informacje otrzymasz w komunikacie, z którego dowiesz się między innymi, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują Cię podczas lotu. Przede wszystkim pamiętaj, aby przestawić swoje urządzenia elektroniczne na tryb samolotowy. Zapnij pasy na czas startu i lądowania, a także zawsze wtedy, gdy poprosi o to załoga.

Cena biletu obejmuje nieraz posiłki, które zostaną Ci podane zgodnie z harmonogramem. Zawsze możesz poprosić także o coś do picia. Tanie linie lotnicze prowadzą jedynie sprzedaż, więc za każdy napój czy przekąskę trzeba zapłacić.

Po lądowaniu zaczekaj, aż obsługa pozwoli rozpiąć pasy i opuścić samolot. Gratulacje, jesteś na miejscu!

Pierwszy lot samolotem – ciesz się podróżą!

Teraz już wiesz, jak zachowywać się podczas swojego pierwszego lotu samolotem. Jeśli tylko dobrze się przygotujesz i zadbasz o wystarczający zapas czasu, nic nie powinno Cię zaskoczyć. Udanej podróży!