Odprawa lotniskowa krok po kroku. Jak przygotować się do podróży samolotem?

Podróże to czysta przyjemność – przynajmniej w teorii. Są tacy, którzy relaksują się już na samą myśl o wyjeździe, oraz tacy, którzy automatycznie dostają reisefieber. Im mniej doświadczenia w podobnych sytuacjach, tym większe nerwy. Stresujący moment podczas podróży stanowi niejednokrotnie odprawa lotniskowa. To taki moment, gdy w człowieku zderza się pośpiech, niepewność, czy nie zostanie poddany kontroli osobistej, oraz wątpliwości, czy oby na pewno o niczym nie zapomniał. Uspokajamy – strach ma tylko wielkie oczy. Wiedząc, co na Ciebie czeka na lotnisku i jak zachowywać się w tej sytuacji, możesz bez obaw cieszyć się urlopem – od samego początku do samego końca. Sprawdź, jakie etapy przed Tobą!

Karta pokładowa i nadanie bagażu

Ten krok możesz pominąć, jeśli Twoja odprawa odbyła się już za pośrednictwem Internetu i masz ze sobą jedynie walizkę podręczną. W takim wypadku przejdź od razu do punktu drugiego. Jeżeli natomiast decydujesz się na odprawę biletową na lotnisku lub po prostu masz ze sobą bagaż, który trzeba nadać do luku, odszukaj swój rejs na tablicy odlotów. Znajdziesz tam numery stanowisk, przy których odbywa się odprawa bagażowa dla Twojego lotu (check-in). Aby nie denerwować się brakiem czasu, zarezerwuj sobie dodatkową godzinę lub dwie na wszystkie lotniskowe procedury. Już kolejka do nadania walizki może zająć Ci dłuższą chwilę.

Rejestrując bagaż, automatycznie otrzymasz papierową wersję karty pokładowej, jeśli nie masz jeszcze żadnej innej. Na niektórych lotniskach odprawy możesz dokonać również samodzielnie – przy specjalnych automatach. Do systemu wprowadzasz numer rezerwacji lub też skanujesz dokument tożsamości. Maszyna drukuje dla Ciebie gotową kartę pokładową. Okażesz ją personelowi lub zeskanujesz na bramkach, udając się do następnego przystanku, jakim jest…

Kontrola bezpieczeństwa.

To prawdopodobnie najbardziej stresujący moment odprawy lotniskowej. Niejednokrotnie wiąże się z oczekiwaniem w długiej kolejce oraz pospiesznym okazywaniem i zbieraniem swojego ekwipunku. Kluczem do sukcesu jest opanowanie oraz dobre przygotowanie. Spakuj swoją walizkę kabinową tak, aby łatwo było z niej wyjąć rzeczy, które trzeba przedstawić do kontroli, a więc:

  • sprzęt elektroniczny (smartfony, tablety, aparaty fotograficzne, laptopy itp.),
  • płyny (kosmetyki i inne, w opakowaniach o pojemności do 100 mililitrów, zamknięte w przezroczystym woreczku strunowym),
  • ale też przedmioty, które przechowujesz przy ciele (odzież wierzchnią, paski, zegarki, portfele, czasami też buty).

Zasada jest taka, że im mniej masz przy sobie, tym szybciej przebiegnie kontrola bezpieczeństwa. Jeśli natomiast do walizki podręcznej pakujesz się na dłuższe wakacje, cały proces może chwilę potrwać i nieco zszargać Ci nerwy.

Ten etap obejmuje nie tylko prześwietlenie Twojego bagażu, ale również Ciebie. Przepuszczając Cię przez bramkę, pracownicy lotniska sprawdzą, czy nie masz przy sobie niebezpiecznych metalowych przedmiotów. Mogą skontrolować Cię również pod kątem posiadania narkotyków.

Jak to jest z tymi bagażami?

Udając się w podróż samolotem, jedną z najważniejszych kwestii do przemyślenia jest właściwa organizacja bagażu. Możesz skorzystać zarówno z walizek kabinowych, jak i tych, które nadasz do luku. Różnica pomiędzy nimi polega nie tylko na rozmiarze i wadze, ale również na tym, co możesz do nich spakować.

Jeśli decydujesz się na zakup bagażu rejestrowanego lub też taki przysługuje Ci po prostu na podstawie biletu, możesz spakować do niego niemal wszystko. Ważne, by Twój dobytek zamknął się w określonych wymiarach (podstawowe wynoszą najczęściej ok. 150 centymetrów sumy wysokości, szerokości i głębokości) i wadze (często do 20 kilogramów). Musisz również unikać wszelkich materiałów wybuchowych i pirotechnicznych. Nie zaleca się też umieszczania w walizce przedmiotów wartościowych i kosztowności. Choć zdarza się to rzadko, bagaże rejestrowane narażone są na zagubienie i zniszczenie.

Dla odmiany walizkę kabinową masz zawsze przy sobie. To tam lepiej transportować sprzęt elektroniczny czy biżuterię. W przypadku bagażu podręcznego brakuje jednak swobody przewożenia kosmetyków czy napojów. Możesz zabrać w nim maksymalnie litr płynów, i to w nie większych niż 100 mililitrów pojemnikach. Ograniczone rozmiary ma także sama walizka kabinowa – najczęściej może osiągać ok. 50 x 40 x 20 centymetrów.

Więcej o bagażu rejestrowanym i tym, co odróżnia go od podręcznego, przeczytasz pod tym linkiem.

Chwila oddechu… lub sprint do samolotu

W zależności od tego, ile zajęły Ci wszystkie dotychczasowe procedury, będziesz mieć teraz nieco czasu na złapanie oddechu lub też popędzisz ile sił w nogach ku bramkom. Jeśli Twoja odprawa przebiegła sprawnie, możesz wykorzystać czas wolny na zakupy w sklepach bezcłowych, posiłek przed podróżą bądź seans serialu na ekranie smartfonu. Upewnij się jednak najpierw, że wiesz, ile czasu potrzebujesz na dotarcie do właściwej bramki. Na niektórych wielkich lotniskach może Ci to zająć nawet pół godziny!

Przy bramce Twoja karta pokładowa i dokument tożsamości zostaną sprawdzone ponownie. Stamtąd udasz się już prosto do samolotu. Na pokład wejdziesz albo z przystawionego do maszyny rękawa, albo z płyty lotniska. Czasem dowiezie Cię do niego autobus. O bilet mogą poprosić Cię ponownie stewardessy witające Cię w samolocie. Wtedy pozostaje Ci już wyłącznie umieścić swoją walizkę kabinową na półce nad siedzeniem i zająć swoje miejsce.

Nie taki diabeł straszny!

Dla początkujących podróżników wizja przejścia przez tyle kontroli, a także sama atmosfera lotniska mogą okazać się przerażające. Łatwo poczuć się tam obserwowanym ze wszystkich stron, swoje robią także uzbrojeni ochroniarze i funkcjonariusze służb porządkowych. Jeśli jednak nie masz na swoim sumieniu nic poza brakiem doświadczenia w podobnych sytuacjach, niczego nie musisz się obawiać. Odprawa biletowo-bagażowa będzie kosztowała Cię nieco czasu i dobrej organizacji, ale nic poza tym. Pamiętaj o tym, co wolno spakować do bagażu podręcznego, i beztrosko ciesz się wyjazdem!