Walizki kabinowe

Walizki podręczne do samolotu – normy bagażu kabinowego

Bagaż podręcznyPoradyWalizka podręcznaWalizki podręczne

Naklejka „Fragile” na walizkę – odbierz swój bagaż po wylądowaniu jako pierwszy

Naklejka „Fragile” na walizkę – odbierz swój bagaż po wylądowaniu jako pierwszy

Odbiór bagażu rejestrowanego to czas kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu minut. Jeśli w zasadzie się nie śpieszysz, jesteś na wakacjach i chętnie rozciągniesz po długiej podróży – nie jest to dla Ciebie żaden problem. Podobnie jak oczekiwanie na samolot po odprawie bagażowej, wpisujesz to w czas przelotu samolotem i tyle. Wiadomo, że cała podróż trwa dłużej i nie liczysz do tego czasu jedynie samego przelotu. Czasem jednak się śpieszysz i chciałbyś, aby Twoja walizka pojawiła się na taśmie jako jedna z pierwszych. Jest na to sposób!

Delikatny bagaż i specjalne traktowanie

Naklejka „Fragile” (z ang. kruche, delikatne) na walizce oznacza, że w środku znajdują się rzeczy delikatne, które łatwo uszkodzić. Daje to sygnał pracownikom lotniska, żeby obchodzić się z walizką delikatniej niż z innymi. Taki bagaż zazwyczaj pakowany jest na końcu, aby wygodnie leżał na innych walizkach, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia cennej zawartości. W ten sposób jest pierwszy do wyładowania na taśmie. To sposób polecany nawet przez pracowników lotniska.

Jak uzyskać taką naklejkę?

Naklejkę możemy kupić na poczcie, w internecie oraz na samym lotnisku – podczas nadawania bagażu poprosić o nią, tłumacząc, że w środku znajdują się rzeczy delikatne. Nie we wszystkich portach lotniczych jest taka możliwość, dlatego przezorny zawsze ubezpieczony – warto mieć taką nalepkę po prostu ze sobą. Wtedy wystarczy ją nakleić w widocznym miejscu (może nawet kilka, żeby podkreślić powagę sytuacji) jeszcze przed przybyciem do lotniska.

Czy naklejka Fragile zawsze działa?

Oczywiście – nie ma gwarancji, że ten trick zadziała. Wielu pracowników lotniska w pośpiechu nie zwraca uwagi na żadne naklejki. Inni mogą uważać, że sprawę powinna rozwiązać odpowiednio mocna walizka i oczywiście zabezpieczenie delikatnej zawartości wewnątrz, a jeśli to nie wystarczy – zabranie wrażliwej rzeczy ze sobą do bagażu podręcznego.

Jeśli dużo osób lecących jedynym samolotem będzie chciało skorzystać z tej możliwości oczywistym jest, że pracownicy lotniska mogą nie przejmować się żadnymi ostrzeżeniami. Nie ma więc 100% skuteczności, ale oczywiście próba nic nie kosztuje.

Na co uważać?


Naklejki nie ma sensu nalepiać na plecakach – wiadomo, że delikatnej i wartościowej rzeczy nikt nie będzie przewoził w ten sposób. Osoby, które korzystają z tego sposobu nagminnie, powinny regularnie zmieniać naklejki – te starte i zniszczone będą sugerować, że sytuacja jest nadużywana. Nie mówiąc o tym, że lotniska mają swoje naklejki i pracownicy mogą ignorować te pochodzące z innych portów.

Inne sposoby by otrzymać bagaż jako pierwszy

Pewne szanse daje bycie jednym z ostatnich pasażerów, które podchodzą do odprawy, choć i to nie zawsze – zależnie od systemu załadunku i rozładunku lotu przewoźnika.

100% pewność daje jedynie wykupienie takiej usługi u linii lotniczej. W innym przypadku najlepiej po prostu umilić sobie czas oczekiwania, pamiętać o buforze czasowym i wybrać walizkę, która wyróżnia się pośród innych – tak, aby bez trudu zauważyć swoją na taśmie.

Udostępnij

O autorze