Co może zawierać bagaż podręczny?

Spakowanie walizki, którą chcemy wnieść jako bagaż podręczny na pokład samolotu, może często stanowić problem. Poszczególne linie lotnicze mają różne przepisy dotyczące tego, co można, a czego nie można wnosić na pokład, zaś przepisy tego typu są restrykcyjnie przestrzegane. W poniższym artykule postaramy się przedstawić przydatne wskazówki, które pomogą Wam spakować się tak, by bez problemu przejść kontrolę osobistą na lotnisku, a Wasz bagaż zawierał wszystkie niezbędne podczas podróży przedmioty. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się tego już teraz i zawczasu zaplanować pakowanie!

Reguły w zależności od destynacji

Regulacje dotyczące tego, co można przewozić w bagażu podręcznym, są ustalane w celu poprawy bezpieczeństwa pasażerów i zminimalizowania ryzyka wypadku lub ataku terrorystycznego. Różnią się one nie tylko ze względu na linie lotnicze, ale również poprzez wzgląd na państwo, do którego się udajemy. Zupełne inne zasady dotyczą krajów w obrębie Unii Europejskiej i tych poza nią (inaczej podchodzi się m.in. do kwestii przewożonego jedzenia w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii).

Zakazane przedmioty

Istnieją jednak takie przedmioty, których absolutnie nie wolno pakować do bagażu podręcznego pod żadnym warunkiem, niezależnie od miejsca naszej podróży. Poza oczywistymi przykładami, takimi jak materiały wybuchowe, łatwopalne, substancje chemiczne i toksyczne czy broń, zakazane są przedmioty, które potencjalnie mogą służyć jako broń. Dotyczy to zarówno ostro zakończonych, posiadających ostre krawędzie, jak i tępych przedmiotów – do nielicznych wyjątków należą jednorazowe maszynki do golenia, buty na obcasach (szpilki) oraz cążki do paznokci i skórek.

Reguły dotyczące wnoszenia na pokład płynów

Do bagażu podręcznego można zabrać maksymalnie jeden litr płynów – należy go rozdzielić na kilka pojemników, których pojemność nie może przekraczać 100 mililitrów. Dotyczy to takich substancji jak woda mineralna, alkohol, płyn do płukania jamy ustnej, szampon do włosów czy balsam do ciała. Jeśli chodzi o własne napoje, to na pokład samolotu można wnieść jedynie te, które zakupiło się w strefie bezcłowej, już po przekroczeniu bramek i poddaniu się kontroli osobistej przez służby lotniska (czyli po odprawie). Od tej reguły istnieją dwa wyjątki: pokarm dla dzieci w formie płynnej jest akceptowalny (niekiedy osoba podróżująca z dzieckiem może zostać poproszona o skosztowanie substancji przez ochronę lotniska), a także leki – dobrze jest mieć wtedy przy sobie stosowne zaświadczenie, które może wystawić lekarz.

Urządzenia elektryczne, które nie stanowią problemu

Można zacząć się zastanawiać, czy w świetle wielu zakazów i ograniczeń któreś z nich dotyczą również urządzeń elektrycznych. Aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, konsole do gier (X-Box, PlayStation itp.), laptop czy kamera – wszystkie one są dozwolone na pokładzie samolotu pod warunkiem, że nie posiadają ostrych krawędzi, które mogłyby posłużyć jako potencjalna broń, a tym samym stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów i obsługi samolotu.

Bagaż rejestrowany – ostatnia deska ratunku

Najczęściej wybieramy się w podróż, mając przy sobie bagaż podręczny i osobno nadając walizkę jako bagaż rejestrowany. Pamiętaj, że niemalże wszystkie przedmioty, które nie mogą być przewożone w bagażu podręcznym, mogą znaleźć się w bagażu rejestrowanym. Jeśli tylko nie są Ci one niezbędne podczas lotu, a mogą przydać się dopiero na miejscu, po wylądowaniu, to spokojnie możesz je umieścić właśnie tam.