Walizki kabinowe

Walizki podręczne do samolotu – normy bagażu kabinowego

Bagaż podręcznyOdprawa

Miejsca w samolocie – które są najlepsze i jak je wybrać?

Miejsca w samolocie – które są najlepsze i jak je wybrać?

W dzisiejszych czasach podróż samolotem dla jednych bywa codzienną rutyną, inni za każdym razem traktują ją jak ekscytujące przeżycie. Są też tacy, którzy nie przepadają za lataniem i przeraża ich dosłownie wszystko – od kontroli bagażowej na lotnisku po sam moment startu i lądowania. Wybór odpowiedniego miejsca w samolocie zdecydowanie wpływa na komfort podróży. Gdzie usiąść, aby lot upłynął miło i spokojnie?

Zanim prześledzimy kilka możliwych scenariuszy podróżowania, warto przypomnieć, że w przypadku zakupu biletów tanich linii lotniczych wcale nie musisz wybierać miejsca. Możesz pozostawić to komputerowi, który na karcie pokładowej wygeneruje losowy numer. Gdy jednak podróżujesz z paczką przyjaciół lub partnerem prawdopodobnie zostaniecie rozdzieleni. Oczywiście możesz wtedy liczyć na innych pasażerów chętnych do zamiany miejscami lub na wolne siedzenia obok najbliższych. Nie wszyscy jednak ufają ślepemu losowi i wolą decydować sami, szczególnie gdy lot trwa dłużej niż godzinę.

Podróż solo 

Lot w pojedynkę stwarza dużo możliwości, także tych dotyczących wyboru ulubionego miejsca w samolocie. Miłośnicy pięknych widoków i fani fotografii zapewne usiądą obok okna. Nic tak nie relaksuje jak wpatrywanie się w obłoki i podziwianie górskiego pasma z wysokości kilku tysięcy metrów. Przy okazji zawsze możesz zrobić zdjęcie na Insta Stories, aby od razu po wylądowaniu podzielić się wrażeniami z lotu z całym światem. Najlepsze fotografie gwarantuje siedzenie przy oknie z przodu lub z tyłu samolotu. W przeciwnym razie w kadrze będzie uwiecznione także skrzydło. Na miejscu przy oknie można również bez problemu uciąć sobie krótką drzemkę. Nikt nie będzie przepychał się obok nas. 

Towarzyskie dusze często wybierają miejsce w środku. Podróże w pojedynkę są okazją do poznawania nowych ludzi, a kilkugodzinny lot stwarza idealne warunki do rozmowy. Kto wie, może obok Ciebie będzie siedział fan Woody’ego Allena albo miłośnik kryminałów. Krótka wymiana zdań podczas lotu może być początkiem długoletniej przyjaźni, a nawet czegoś więcej. Możliwe też, że spotkasz lokalsa, który opowie Ci, co najlepiej zobaczyć w jego kraju czy jakich restauracji unikać.

Miejsca przy przejściu to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za lataniem i wolą nie obserwować przez okno zmieniającej się wysokości. Siedząc przy korytarzu nie musisz się nigdzie przepychać, w każdej chwili możesz wstać bez zakłócania lotu innym pasażerom. Takie miejsce pozwala również na szybsze opuszczenie samolotu po wylądowaniu. 

Podróż ze znajomymi

Jak powszechnie wiadomo, najbardziej pożądane rzędy miejsc w samolocie to te przy wyjściach awaryjnych. Komfort podyktowany jest tutaj względami bezpieczeństwa. Tylko odpowiednio szeroka przestrzeń zapewnia sprawny przepływ pasażerów w przypadku ewakuacji. Wybierając te miejsca (na przykład z paczką znajomych) musisz pamiętać o tym, że załoga będzie informować o procedurach dotyczących wyjścia awaryjnego w języku angielskim.

Za najgorsze miejsca w samolocie pasażerowie najczęściej uznają te w ostatnim rzędzie. Fotele nie odchylają się tam mocno do tyłu, a bliskość toalety i kuchni powoduje ciągły ruch obok siedzenia. Co gorsza, jeśli po wylądowaniu pasażerowie będą opuszczać samolot tylko przednim wyjściem, trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo prawdopodobnie wyjdziesz ostatni.

Podróż z dzieckiem

Dzieci do drugiego roku życia mogą podróżować na kolanach rodziców lub opiekunów. Załoga samolotu wręcza wtedy specjalny pas, który łączy się z pasem rodzica. Niektórzy przewoźnicy dopuszczają także opcję wykupienia miejsca i zainstalowania w nim fotelika samochodowego. Oczywiście fotelik musi posiadać odpowiednie certyfikaty. Warto zapoznać się ze szczegółami na stronie internetowej wybranej linii lotniczej, aby uniknąć przykrych niespodzianek na lotnisku. Na niektórych trasach w samolotach montowane są także specjalne gondole dla najmłodszych. Dotyczy to zazwyczaj miejsc w pierwszym rzędzie. Kołyska ma wymiary 75 cm x 33 cm x 22 cm i mogą z niej korzystać dzieci do 11 kilogramów. Rezerwacji gondoli dokonuje się online lub telefonicznie. Podczas turbulencji dziecko musi być wyjęte z kołyski i zapięte pasami wraz z rodzicem. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się również sporo gadżetów dla rodziców latających z dziećmi. Należą do nich specjalne pasy przypinane do fotela czteropunktowo, a także walizka-łóżeczko. Nie wszystkie linie dopuszczają jednak takie formy przewozu najmłodszych. 

Wyższa klasa

Nie ulega wątpliwości, że najlepszy standard miejsc w samolocie znajdziesz w klasie wyższej niż ekonomiczna (premium economy, biznes, first). Znacznie lepszy komfort podróży zapewnia tam większa regulacja położenia fotela, jego szerokość i podnóżek. Za te przywileje trzeba jednak zapłacić – często różnice w cenach między klasą ekonomiczną a premium są duże.

Porady dla podróżnych

Jeśli źle znosisz turbulencje, wybierz miejsce w okolicach skrzydła samolotu – tam będą one najmniej odczuwalne. Linie lotnicze najczęściej umieszczają rodziny z dziećmi w pierwszych rzędach, więc jeśli nie lubisz towarzystwa najmłodszych, lepiej szukaj dla siebie miejsca z tyłu. Na stronie internetowej seatguru.com możesz dokładnie przyjrzeć się rozkładowi miejsc w samolocie, którym lecisz. Wysokie osoby na pewno zwrócą uwagę na odpowiednią przestrzeń na nogi. Z kolei ci, którzy często korzystają z toalety, wybiorą miejsce w przejściu nieopodal ubikacji. Na pytanie, które z miejsc jest najbezpieczniejsze w samolocie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Analiza wypadków lotniczych pozwoliła wysnuć teorię, że to fotele przy przejściu najdalej w piątym rzędzie od przedniego wejścia. 

Spokojnej podróży

Jak wykazały powyższe przykłady, nie ma jednej recepty na wybór idealnego miejsca w samolocie. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Najważniejsze to mieć obok siebie sprawdzonego towarzysza w podróży – ulubioną książkę lub bliską osobę. Życzymy udanych lotów!

Udostępnij

O autorze