Walizki kabinowe

Walizki podręczne do samolotu – normy bagażu kabinowego

Bagaż podręcznyOdprawaPoradyWalizka podręcznaWalizki podręczne

Lot z dzieckiem. Czy można zapakować zabawki do bagażu podręcznego?

Lot z dzieckiem. Czy można zapakować zabawki do bagażu podręcznego?

Pierwszy lot z dzieckiem? To początek świetnej przygody, która oczywiście rodzi wiele pytań. I to nie tylko o to, co będzie się działo na miejscu, ale i o sam przelot z maluchem na pokładzie. Co zabrać ze sobą do bagażu podręcznego lecąc z dzieckiem? Czy jedzenie, słoiczki, zabawki wzbudzą niechęć celników czy wręcz przeciwnie – nie ma żadnego problemu? O czym pamiętać? Oto krótka instrukcja dla rodziców.

Prawa rodzica, kiedy leci z dzieckiem

Dziecko do lat dwóch lata samolotami za darmo – nie ma własnego miejsca (bo siedzi na kolanach rodzica), ale i nie ma oddzielnego bagażu rejestrowanego. Ta zasada nie dotyczy jednak części tanich lini lotniczych, takich jak np. Ryanair (stały koszt niezależny od kierunku) czy Wizzair. Większość linii dają pierwszeństwo odprawy rodzinom z małymi dziećmi – nie muszą więc kupować specjalnej usługi, aby nie stać długo w kolejce.

Większe samoloty mają możliwość zamówienia rozkładanych kołysek, które montuje się w samolocie – warto to sprawdzić przed wylotem. Warto pamiętać, że kobiety w ciąży i rodzice z dziećmi poniżej 2 roku życia nie mogą, ze względów bezpieczeństwa, siedzieć przy wyjściach awaryjnych, gdzie jest więcej miejsca na nogi. Dlatego warto o dobre miejsce zadbać – im większy komfort, tym wszyscy zniesiecie podróż lepiej.

Bagaż podręczny – co możemy zabrać dla dziecka?

Zanim przygotujesz stos niezbędnych rzeczy sprawdź koniecznie, jakiej wielkości bagaż możesz wziąć ze sobą. Każda linia lotnicza ma swoje wymogi co do wymiarów i wagi takiego bagażu. (sprawdź Wymiary bagaży podręcznych dla różnych linii >> )

Co powinniśmy zapakować? Wszystko zależy od dziecka. W przypadku najmłodszych elementarnym minimum są pieluszki, smoczek (jeśli dziecko używa) i mokre chusteczki oraz ubranko na zmianę, kocyk i ewentualnie poduszka. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, konieczne będzie zabranie mleka w proszku. Wodę do przygotowania mieszanki możecie kupić na lotnisku po odprawie. Wszystkie płyny przy odprawie budzą zainteresowanie celników, jednak przez obecność dziecka zazwyczaj pozwalają zabierać wodę, soczek czy słoiczki – choć zdarza się, że nawet zapakowane rzeczy trzeba otworzyć i spróbować. Rzeczy dyskusyjne warto układać na wierzchu torby, aby podczas odprawy bezpieczeństwa nerwowo nie przeszukiwać całego wnętrza walizki.

Sprawdź ofertę bagaży podręcznych od Puccini >>

Czy można zapakować zabawki do bagażu podręcznego?

Nie ma żadnych przeciwskazań, aby zabrać dla dziecka ulubioną przytulankę czy inną zabawkę – o ile nie zabierze ona komfortu podróży innym pasażerom. Ulubiona zabawka pozwoli dziecku lepiej przetrwać wielogodzinny lot. Dobrym pomysłem są też kredki i kartki papieru, które mogą zająć dziecko na długie godziny.

Jeśli dziecko jest starsze, a podróż jest długa, warto zdecydować się na samolot z tabletem w siedzeniu – dziecko będzie mogło podczas lotu oglądać ulubione bajki. Poza zapewnieniem dziecku rozrywki, warto mieć ze sobą smoczek lub napój z rurką, które pite podczas startu i lądowania pomoże odetkać uszy, które często nie dają sobie rady z szybką zmianą ciśnienia.

Wózek, fotelik samochodowy – jak to wygląda?

Większość lini lotniczych nie ma problemu z przewozem Waszego wózka dziecięcego, łóżeczka, krzesełka czy fotelika i robi to bezpłatnie – trzeba tylko zgłosić, że będziemy brali takie rzeczy ze sobą. W tańszych liniach często obowiązują niewielkie opłaty. Co ważne i bardzo wygodne, wózka nie oddajemy przy odprawie, ale dopiero przed wejściem do samolotu.

Podróżowanie z dzieckiem może być przyjemnością, o ile dobrze się do niej przygotujemy i dokładnie zaznajomimy z przepisami konkretnego przewoźnika. Pozwoli to uniknąć nerwowej atmosfery już na starcie. Pamiętajmy również o sobie – warto np. zrezygnować z metalowych ozdób, aby nie wydłużać kontroli bezpieczeństwa, kiedy musimy mieć cały czas na oku rozbieganego malucha. Dobrze przygotowana podróż to pozytywne emocje dla Was i dla Waszego dziecka.

Udostępnij

O autorze