LOT – bagaż podręczny. Wszystko, co musisz wiedzieć

Planujesz podróż liniami lotniczymi LOT? Dowiedz się, jaki bagaż podręczny możesz wziąć ze sobą na pokład samolotu i o czym musisz pamiętać, pakując się przed wyjazdem. Sprawdź, jakie maksymalne wymiary może mieć twoja walizka kabinowa, jaką wagę i co możesz do niej spakować!

Niezależnie od tego, czy Twoim bagażem podręcznym jest plecak, czy walizka kabinowa, pamiętaj, że musi się on zmieścić w schowku nad Twoją głową lub pod fotelem pasażera siedzącego przed Tobą.

Bagaż podręczny w LOT – waga i wymiary uzależnione od klasy podróży

To, ile sztuk bagażu podręcznego możesz wnieść ze sobą na pokład i ile mogą one ważyć, zależy od tego, jaką taryfą podróżujesz. Limity przedstawiają się następująco:

 • LOT Business Class – 2 sztuki, każda do 9 kg,
 • LOT Premium Economy (loty międzykontynentalne) – 2 sztuki, w sumie do 12 kg (1 sztuka max. 8 kg),
 • LOT Premium Economy (loty międzynarodowe) – 1 sztuka do 8 kg,
 • LOT Economy Class – 1 sztuka do 8 kg,
 • LOT Economy Saver – 1 sztuka do 8 kg.

Poza walizkami wymienionymi powyżej, na pokład samolotu każdy pasażer może dodatkowo wnieść: torebkę damską lub torbę męską, laptop lub aparat. Mały bagaż podręczny nie podlega żadnej opłacie, lecz musi mieścić się w określonych wymiarach. O wszystkich limitach piszemy poniżej.

Dozwolone wymiary bagażu podręcznego w liniach lotniczych LOT

Ograniczenie liczby sztuk bagażu oraz jego wagi to nie jedyne limity, jakie nakładają na pasażera polskie linie lotnicze. Najważniejszą kwestią pozostają dozwolone wymiary bagażu podręcznego, które wynoszą maksymalnie 55 x 40 x 23 cm. Żadna walizka wnoszona na pokład nie może ich przekroczyć.

Jeśli chodzi o przedmiot dodatkowy, czyli damską torebkę, mały plecak czy aktówkę na laptopa, wymiary bagażu tego typu nie powinny wynosić więcej niż 40 x 35 x 12 cm. Ich waga jest natomiast ograniczona do 2 kilogramów.

Musisz również wiedzieć, że rejsy obsługiwane samolotami DH4 obejmuje procedura „Delivery at Aicraft”, polegająca na tym, że podczas wejścia na pokład wszystkie bagaże podręczne są pakowane do luku i zwracane po wylądowaniu samolotu. Wszelkie cenne przedmioty (sprzęt elektroniczny, dokumenty, pieniądze, biżuterię itd.) znajdujące się w walizkach kabinowych zaleca się zabrać na czas lotu na pokład.

Podróż liniami lotniczymi LOT – co jeszcze musisz wiedzieć?

Wiesz już, jakim ograniczeniom podlegają walizki wnoszone przez pasażerów do samolotów LOT. Warto jednak zastanowić się, co poza nimi możesz mieć przy sobie w trakcie podróży:

 • Osoby podróżujące z dziećmi mogą zabrać na pokład składany wózek, a osoby niepełnosprawne czy kontuzjowane – wózek inwalidzki lub inny sprzęt medyczny.
 • Na pokładzie możesz mieć ze sobą reklamówki z zakupami zrobionymi w strefie bezcłowej. Dozwolone jest również spożywanie nabytych produktów w trakcie podróży (z wyjątkiem alkoholu).
 • Nie musisz także martwić się takie przedmioty jak kurtka czy parasolka – mogą Ci one towarzyszyć jako niezależne bagaże.
 • Sprawdź przed podróżą, czy Twój bagaż podręczny ma odpowiednie wymiary i wagę – przekroczenie limitu podlega dodatkowej opłacie.

Bagaż podręczny w LOT – jak się spakować?

Ograniczone wymiary walizki mogą przysporzyć Ci niemałych problemów podczas pakowania. Nie jest to zresztą jedyna trudność, której stawisz czoła. W samolotach LOT – podobnie jak w przypadku innych linii lotniczych – obowiązuje tak zwana lista przedmiotów zakazanych. Pasażerowie nie mogą zabrać ze sobą na pokład różnych rzeczy, które stwarzają potencjalne ryzyko podczas lotu. W spisie znajdziesz między innymi:

 • ostre przedmioty (noże, nożyczki, scyzoryki),
 • narzędzia (młotki, klucze, śrubokręty),
 • sprzęt sportowy (łyżwy, kule do kręgli, wędki),
 • płyny, których objętość przekracza 100 ml
 • i oczywiście materiały wybuchowe czy łatwopalne.

Szczególnie problematyczne może się dla Ciebie okazać przewożenie w bagażu podręcznym kosmetyków. W większości są to płyny, a jeśli ich opakowania mają objętość większą niż 100 ml, nie możesz umieścić ich w walizce kabinowej. Jeżeli więc zamierzasz podróżować bez bagażu rejestrowanego, ogranicz się do miniaturowych past do zębów, kremów, szamponów i żeli pod prysznic. Dezodorant w aerozolu zamień na ten w sztyfcie. Następnie wszystkie płynne produkty umieść w przezroczystym woreczku strunowym (jego objętość nie może z kolei przekraczać 1 litra).

Pamiętaj, że podczas kontroli bezpieczeństwa wszystkie płyny prawdopodobnie trzeba będzie wyciągnąć z walizki i okazać do wglądu pracownikom lotniska. Podobne przepisy dotyczą zresztą sprzętu elektronicznego, który zawsze należy mieć przy sobie – bagaż rejestrowany nie jest najlepszym miejscem dla delikatnych i kosztownych urządzeń.

Spakuj swój bagaż podręczny do solidnej walizki!

Jeśli wybierasz się w podróż samolotem linii LOT, w cenie biletu przysługuje Ci prawo do przynajmniej jednego dużego bagażu podręcznego. W zależności od klasy możesz zabrać na pokład również drugą jego sztukę. Wniosek? Potrzebujesz niezawodnych walizek, które zniosą trudy każdej podróży. Znajdziesz je w sklepie puccini.pl!

Poznaj również limity bagażu podręcznego innych przewoźników: http://https://walizki-kabinowe.pl/wymiary/