Leki w bagażu podręcznym – czy można i ile?

Masz silną alergię i nie wyobrażasz sobie wyjść z domu bez kropli do oczu i nosa, a co dopiero lecieć kilka godzin samolotem. Chcesz przewieźć siostrze lek na receptę, albo masz cukrzycę i musisz mieć koniecznie insulinę pod ręką. Zastanawiasz się czy leki można zapakować do bagażu podręcznego. Przeczytaj artykuł i przygotuj się do podróży – wybierz linie lotnicze, które gwarantują taki komfort.

Zobacz też naszą ofertę walizek kabinowych – podręcznych >>

Bagaż podręczny Puccini promocja -50%

Leki w bagażu podręcznym – ogólne przepisy

Ogólnie jest tak, że zgodnie z obowiązującymi przepisami pasażerowie mogą zabrać ze sobą leki do samolotu. W bagażu podręcznym dozwolone są:

 • Leki ogólnodostępne bez recepty (syropy, maści, krople, żele, sól fizjologiczna, płyny do soczewek kontaktowych itd.).
 • Leki na receptę, wydawane z przepisu lekarza.
 • Płyny do dezynfekcji (o stężeniu alkoholu poniżej 70%).

Powinieneś jednak poinformować pracownika kontroli bezpieczeństwa o tym, że masz przy sobie lekarstwa. Możesz zostać poproszony o potwierdzenie autentyczności leków, więc warto mieć przy sobie odpowiedni dokument (zwłaszcza jeśli to lek na receptę).

Tylko leki, czy sprzęt medyczny też?

Możesz zabrać wybrane artykuły medyczne do własnego użytku:

 • zasobniki z tlenem lub powietrzem (waga do 5 kg brutto),
 • laskę do podpierania się (bez ostrych krawędzi),
 • inhalator, glukometr, mały medyczny/kliniczny termometr,
 • igły w osłonce (jeśli masz ze sobą lek, który należy wprowadzić podskórnie wspomnianą igłą),
 • urządzenia medyczne typu defibrylator AED,
 • suchy lód.

Pamiętaj jednak, że każda linia lotnicza określa własne zasady

Jeśli wybrałeś konkretną linię lotniczą, to najlepiej sprawdź jakie ma wytyczne co do przewożenia leków w bagażu podręcznym. Poniżej zasady kilku popularnych linii: Wizzair, Ryanair, LOT, Easyjet.

Leki w bagażu podręcznym Wizzair

Możesz przewieźć leki w bagażu podręcznym Wizzair, jednak jeśli będą to leki płynne musisz zapoznać się z przepisami bezpieczeństwa dotyczącymi wnoszenia płynów na pokład. Jeśli cierpisz na cukrzycę i musisz mieć przy sobie insulinę – będziesz potrzebował zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że potrzebujesz tego leku. W razie potrzeby będziesz go musiał okazać podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Insulina jest tylko przykładem. Takie zaświadczenie będzie Ci potrzebne w przypadku innych leków podstawowych.

Źródło: https://wizzair.com

Leki w bagażu podręcznym Ryanair

Na stronie linii lotniczych Ryanair nie ma wzmianki konkretnie o lekach, jest natomiast informacja o płynach.

 • Płyny muszą być przewożone w pojemniku nie większym niż 100 ml.
 •  Wszystkie płyny powinny być przewożone w jednej, przezroczystej, plastikowej i zamykanej torebce o wymiarach do 20cm x 20cm, o łącznej pojemności do jednego litra.
 • Musisz być w stanie całkowicie zamknąć plastikową torebkę i musi się ona mieścić w Twoim bagażu podręcznym.
 • Torebka z płynami musi zostać wyjęta z bagażu podręcznego w celu oddzielnego prześwietlenia.

Źródło: https://www.ryanair.com/pl/pl/

Na forach osoby latające liniami Ryanair informują, że można przewozić leki, ale lepiej postarać się o zaświadczenie (jak w przypadku linii Wizzair).

„Miałem w podręcznym kilka podstawowych lekarstw i nie wzbudziły żadnego zainteresowania.
Dopóki kontroler Cię nie poprosi nic nie musisz wyciągać ani wspominać, wszystko zobaczą na ekranie po prześwietleniu więc jeśli będą mieli uwagi to spytają. Nie wyciągaj leku z oryginalnego opakowania tak będzie lepiej, co do wieku to chyba nie ma takiej potrzeby.”

„Ja od lat latam z różnymi tabsami, bo zdechlak jestem i jeszcze nikt się nie przyczepił. A różne to wynalazki wożę, inhalatorki rozszerzające oskrzela, bo niby astmę mam, silne antydepresanty, które muszę brać z powodu choroby kręgosłupa (niestety tylko takie coś działa)i dodam, że te leki są traktowane ogólnie jako narkotyki na receptę oraz jakieś dawki jodu na padniętą tarczycę. Nigdy nie miałam z tym problemów i nigdy nawet nie miałam ich w woreczkach. Naprawdę, zdarzyło się, że sama spytałam gościa w LBA (UK) czy mogę wejść na pokład z lekiem takim i takim a on powiedział, że nie ma najmniejszego problemu, bo leki to konieczność. Tak naprawdę to czepiają się do przewożonych płynów, np. moja siostra lecąc 2 tygodnie temu właśnie z LBA do KRK musiała napić się przy celnikach herbatki swojej rocznej córeczki (niby taka procedura, że każą matce/ojcu napić się napoju dziecka, żeby sprawdzić czy to nie „bomba w płynie” hihi). Ja uważam, że no problem doświadczenie z autopsji. Pozdrawiam
całkiem niedawno na lotnisku w Londyn Stansted doczepili się do antybiotyków. Leciałam tylko na weekend – pytanie było po co mi całe opakowanie, etc.”

„Z Ryanairem to w zasadzie jest trochę loteria. Jak leciałem z Gdańska to mi kazali wyjąć wszystko z bagażu podręcznego (na wszelki wypadek te najbardziej „podejrzane” rzeczy umieść na wierzchu, żebyś nie musiał przekopywać się przez wszystko dla jednego tylko pudełka z lekiem), bo na skanerze zobaczyli torebki z… ziołami. To były dwie saszetki z majerankiem i dwie z pieprzem ziarnistym czarnym (tak, tak… do Szkocji lecę z własnym prowiantem ).”

Źródło: http://www.forum.spotter.pl/forum/spotter-pl/niezarejestrowani/13050-tabletki-w-baga%C5%BCu-podr%C4%99cznym-ryanair

Leki w bagażu podręcznym LOT

Podobnie jak w przypadku linii Ryanair mowa jest tylko o płynach (syropach). Dowiedz się więcej także na temat kosmetyków przewożonych w bagażu podręcznym >>

Leki w bagażu podręcznym Easyjet

Inaczej to wygląda na stronie linii Easyjet, które wyraźnie informują, że możesz przewozić leki, dla swojego bezpieczeństwa i komfortu, i szczegółowo wymieniają jakie są procedury. Główne poniżej:

 • Zabranie środków medycznych do bagażu podręcznego jest wręcz zalecane.
 • Musisz zabrać od swojego lekarza rodzinnego list potwierdzający rodzaj lekarstwa oraz ich przeznaczenie.
 • Na pokładzie nie ma możliwości przechowania lekarstw w lodówce.

Źródło: https://www.easyjet.com/pl/ogolne-warunki/informacje-medyczne