Laptop w bagażu podręcznym – jak go zabezpieczyć?

Laptop w torbie

Laptop ma jedną podstawową cechę, która odróżnia go od komputera stacjonarnego, a także – zdaniem wielu – stanowi o wyższości jednego sprzętu nad drugim. Jest to urządzenie przenośne, które możemy spakować do torby i wziąć ze sobą dosłownie wszędzie – niezależnie od tego, czy akurat lecimy na upragnione wakacje, czy spieszymy się na ważne biznesowe spotkanie, laptop w torbie przewieszonej przez ramię zawsze może nam towarzyszyć. Nie można jednak zapominać, że jest to urządzenie delikatne w swej naturze i łatwo je uszkodzić. Warto więc odpowiednio je zabezpieczyć przed wyruszeniem w drogę. Jak efektownie tego dokonać? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule i przedstawiamy kilka sprawdzonych metod, jak zabezpieczyć laptop w bagażu podręcznym.

Jak zabrać laptop do samolotu?

Jeśli zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak zabrać laptop do samolotu, to są dwie możliwości – można go spakować do dużej walizki, która ląduje w luku bagażowym albo nadać jako bagaż podręczny. Jeśli chcemy korzystać z komputera podczas lotu, to oczywiście wybieramy ten drugi sposób.

Jest to też rozwiązanie o wiele lepsze też z innych powodów: komputer zawsze mamy przy sobie, więc trudniej go zgubić (najlepiej trzymać go na kolanach, pod siedzeniem lub między nogami) i nie musimy się martwić, że zostanie uszkodzony wraz z walizką.

Podstawa – odpowiedni pokrowiec lub specjalna torba

Delikatnego sprzętu, takiego jak laptop, nie transportujemy w reklamówce, płóciennej torbie ani pierwszym lepszym plecaku – to doskonale znany fakt, o którym raczej nie trzeba nikomu przypominać. Czym jednak charakteryzuje się torba na laptopa, która zapewni naszemu komputerowi bezpieczeństwo? Na rynku dostępne są torby z wielu materiałów, o odmiennych kształtach, liczbie kieszeni i różnych, coraz bardziej wymyślnych zabezpieczeniach. Popularność zyskują torby na laptopa wykonane ze specjalnego materiału, który jest niemożliwy do rozcięcia. Jeśli jednak jest to dla nas zbytnia ekstrawagancja i wolimy coś skromniejszego, to wybierając torbę na laptopa, powinniśmy przyjrzeć się następującym parametrom:

  • odporność na wstrząsy,
  • ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi,
  • materiał służący do wyścielenia środka torby,
  • solidność wewnętrznych uprzęży, dzięki którym laptop nie przemieszcza się wewnątrz torby.

Torba podróżna na laptopa

Alternatywą dla klasycznej torby na laptopa przewieszanej przez ramię może być pokrowiec zamykany na suwak z neoprenu. Zmniejszy to gabaryty naszego bagażu, a także pozwoli schować laptop do torby z innymi rzeczami bez ryzyka, że zostanie przez nie na przykład porysowany lub zgnieciony.

Laptop w walizce – czy to rozwiązanie, którego powinniśmy unikać?

Laptop w bagażu podręcznym to również zniwelowanie ryzyka uszkodzeń mechanicznych, na które narażona jest walizka,  który trafia do luku. Nie ma się co oszukiwać, ludzie odpowiadający za cudze bagaże na lotnisku często się spieszą, więc nasza własność może nie być traktowany z należytym szacunkiem – być może to krzywdzący stereotyp utrwalony w zbiorowej świadomości przez amerykańskie filmy, ale w każdym stereotypie jest ziarno prawdy. Niech każdy odpowie sobie w duchu, ile razy słyszał o zgubionym bagażu lub walizce, która została „zmasakrowana” w tajemniczych okolicznościach, za które lotnisko ani linia lotnicza nie chce ponieść odpowiedzialności? Czy wspomnieliśmy już o ryzyku kradzieży…?

Niestety na nasze bagaże, a także drogocenne przedmioty w nich schowane, podczas podróży czyha wiele niebezpieczeństw – róbmy więc wszystko, by zmniejszyć potencjalne ryzyko do minimum.