Kosmetyki w bagażu podręcznym. Jak je pakować?

Wiele podróży samolotem można odbyć, zabierając ze sobą jedynie bagaż podręczny. Przede wszystkim oszczędzasz sobie w ten sposób noszenia kilku nieporęcznych toreb, a w przypadku tanich linii lotniczych – nie ponosisz dodatkowo niepotrzebnych kosztów. Takie rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad: po pierwsze blokują Cię limity wymiarów walizki, a po drugie – cała lista przedmiotów zakazanych, których nie wolno wnosić na pokład samolotu. W spisie tym znajdzie się mnóstwo kosmetyków, których używasz na co dzień. Jak więc przewozić je w bagażu podręcznym?

Kosmetyki w bagażu podręcznym – pamiętaj o ograniczeniach

Fakt, że w bagażu podręcznym nie możesz przewozić tuby swojego ulubionego szamponu czy balsamu do ciała, nie oznacza jeszcze, że musisz zupełnie zrezygnować z transportu kosmetyków. Ogranicza Cię jedynie zakaz umieszczania w walizce kabinowej płynów w opakowaniach większych niż 100 ml. Co to oznacza?

Po pierwsze możesz spakować do bagażu podręcznego wszystko, co nie jest w stanie ciekłym, czyli na przykład dezodoranty w sztyfcie. Po drugie masz prawo zabrać ze sobą kosmetyki płynne w opakowaniach o pojemności nieprzekraczającej 100 ml. Warunkiem jest jednak umieszczenie ich w przezroczystym woreczku strunowym o objętości maksymalnie 1 litra.

Tak spakowane płyny dobrze jest umieścić w walizce gdzieś na wierzchu. Podczas kontroli bezpieczeństwa personel lotniska najprawdopodobniej poprosi Cię o okazanie ich do wglądu. Pamiętaj, że powyższe limity dotyczą wszystkich cieczy, które transportujesz w bagażu podręcznym – nie tylko kosmetyków. Nie zapominaj również, że nie ma znaczenia to, ile mililitrów płynu faktycznie znajduje się w opakowaniu, ale to, jaka jest jego nominalna objętość. Jeżeli więc spakujesz zużytą do połowy tubkę pasty do zębów, która początkowo miała 125 ml, pracownicy lotniska mają prawo ją zatrzymać.

Jakie kosmetyki można zabrać na pokład samolotu?

Jeśli zamierzasz spakować kosmetyki do bagażu podręcznego, tak naprawdę nie ma znaczenia ich rodzaj. Opakowania substancji płynnych nie mogą przekraczać 100 ml – dopóki ten warunek jest spełniony, do samolotu weźmiesz ze sobą wszystkie ulubione kosmetyki:

 • szampon do włosów,
 • żel pod prysznic,
 • perfumy,
 • mydło w płynie,
 • dezodorant żelowy, w aerozolu itp.,
 • pasta do zębów,
 • płyn do soczewek,
 • tusz do rzęs w płynie,
 • lakier do paznokci,
 • tonik do demakijażu,
 • zmywacz do paznokci,
 • pianka do golenia,
 • balsam do ciała,
 • krem nawilżający skórę,
 • woda termalna do twarzy,
 • krople do oczu.

W przypadku kosmetyków traktowanych jako niezbędne leki (np. kropli do oczu) dozwolone jest przewożenie ich w objętościach większych niż 100 ml. Pamiętaj też, że z powyższych limitów wyłączone są perfumy zakupione w strefie bezcłowej lotniska. Możesz wnieść je na pokład samolotu w dowolnych ilościach, a co więcej – reklamówka z tymi zakupami liczy się jako dodatkowy bagaż, więc nie musisz umieszczać jej w swojej walizce kabinowej.

Pakowanie kosmetyków w bagażu podręcznym

Woreczek strunowy nie gwarantuje idealnej szczelności, więc jeśli podczas podróży jakieś płyny wyciekną w walizce, mogą ucierpieć na tym Twoje ubrania i inne transportowane rzeczy (łącznie ze sprzętem elektronicznym). Pakując kosmetyki do samolotu, przyda Ci się zatem solidna kosmetyczka. Ograniczy ona możliwości rozlania płynów po całym wnętrzu walizki.

Innym pomysłem, który warto wypróbować, jest inwestycja w profesjonalny kuferek. To uniwersalny produkt, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim daje Ci on możliwość wygodnego uporządkowania artykułów higienicznych. Dzięki temu zawsze wiesz, gdzie czego szukać, a w podróży warto mieć najważniejsze rzeczy pod ręką. Oczywiście, większość kosmetyków musisz trzymać w woreczku, ale kuferek daje Ci możliwość poukładania innych elementów wyposażania pielęgnacyjnego, takich jak szczotki, grzebienie, maszynki do golenia, cążki do paznokci, chusteczki, szczoteczki do zębów czy nici dentystyczne.

Kosmetyki a bagaż rejestrowany

Na koniec warto zastanowić się, kiedy umieścić płyny w bagażu nadawanym do luku. W przypadku większości lotów – jeśli chcesz zabrać ze sobą tylko małą walizkę – najlepiej ograniczyć się do niezbędnych miniaturek, a inne produkty (np. duży żel pod prysznic) kupić dopiero na miejscu. Rozwiązanie takie nie sprawdzi się, jeżeli podróżujesz do miejsc, gdzie trudno będzie o dobrze wyposażony sklep lub ceny okażą się tak wysokie, że bardziej opłaci Ci się wykupienie dodatkowego bagażu.

W bagażu rejestrowanym bez obaw umieścisz również takie produkty jak nożyczki, pilniki czy pęsety. Choć prawdopodobieństwo ich zatrzymania na lotnisku jest minimalne, to lepiej dmuchać na zimne. Pakując je do walizki nadawanej do luku, ograniczasz ryzyko ich utraty, która zmusiłaby Cię do poszukiwania tego typu artykułów w lokalnych sklepach.

Dobrze spakowane kosmetyki to wygodna podróż samolotem

Aby nie denerwować się na lotnisku i czuć się komfortowo w samolocie, dobrze przemyśl pakowanie swojego bagażu podręcznego. I pamiętaj, że podstawa to solidna walizka, praktyczna kosmetyczka lub wszechstronny kuferek!