Jaki rozmiar walizki do samolotu? Wszystko o bagażach podręcznych i rejestrowanych

Girl in a airport. Blonde with a documents. Lady in a black t-shirt

Planując podróż samolotem, możesz wziąć ze sobą dowolny rodzaj bagażu: torbę, plecak czy też walizkę. To właśnie ta ostatnia wydaje się najwygodniejszym rozwiązaniem w przypadku wyjazdów tego typu. Zdecydowana większość pasażerów, których spotkasz na lotnisku, będzie wyposażona w walizki. Zanim jednak wejdziesz na pokład ze swoim dobytkiem, sprawdź, czy Twój bagaż mieści się w limitach przewidzianych przez linie lotnicze. W tym artykule dowiesz się tego co najważniejsze na temat walizek podręcznych i rejestrowanych w samolotach.

Bagaż do samolotu – co trzeba wiedzieć?

Samolotem możesz wybrać się w weekendową delegację biznesową lub na miesięczną wędrówkę po amazońskiej puszczy. W zależności od destynacji i rodzaju podróży musisz inaczej podejść do tematu pakowania. Zanim jednak poupychasz wszystko do walizki i z trudem zapniesz ją na zamek, zapoznaj się z polityką bagażową linii lotniczych, którymi podróżujesz.

Choć przepisy konkretnych przewoźników mogą nieznacznie różnić się między sobą, w branży lotniczej panuje pewien standard. Zazwyczaj na lotnisku wyróżnia się 2 główne rodzaje bagaży: podręczny i rejestrowany. Oba mogą przyjmować różne kształty i wymiary, lecz istnieje kilka wspólnych mianowników. Czym charakteryzuje się jeden i drugi?

Bagaż podręczny

W większości linii lotniczych bilet samolotowy uprawnia Cię do wniesienia na pokład przynajmniej jednej sztuki bagażu podręcznego. Czasem są to 2 sztuki: duża i mała. Niemniej ich wymiary są dość restrykcyjnie ograniczone. Walizka kabinowa nie powinna przekraczać 55 – 60 centymetrów wysokości, 40 – 45 centymetrów szerokości i 25 – 30 centymetrów głębokości. Mały bagaż podręczny oznacza natomiast tradycyjną torebkę lub niewielki plecak – przedmiot o wymiarach ok. 40 x 20 x 25 centymetrów. Bagaż podręczny nie powinien również przekraczać wagi 8 – 12 kilogramów.

To, co w największym stopniu ograniczy Cię podczas pakowania walizki kabinowej, to spis przedmiotów zakazanych. Na pokład samolotu nie możesz wnieść żadnych ostrzy czy narzędzi. O ile bez młotka, korkociągu czy tasaka bez problemu poradzisz sobie na wakacjach, o tyle problematyczne mogą okazać się przepisy dotyczące płynów w bagażu podręcznym. Możesz wziąć ich ze sobą tylko 1 litr, pod warunkiem że umieszczone są w pojemnikach nieprzekraczających 100 mililitrów objętości. Wszystkie powinny się znaleźć w przezroczystym woreczku strunowym.

Powyższe restrykcje nie utrudniają życia osobom, które tak czy inaczej podróżują z bagażem rejestrowanym. Jeśli jednak wybierasz się na krótki city-break lub w delegację biznesową i chcesz ograniczyć się do walizki podręcznej, musisz przemyśleć, jak spakować na przykład kosmetyki.

Bagaż rejestrowany

Problemów z pakowaniem kosmetyków czy dowolnych narzędzi (nawet tych niebezpiecznych) nie będziesz mieć w przypadku bagażu rejestrowanego. Jeśli tylko nie przewozisz materiałów wybuchowych czy substancji toksycznych, bez żadnych komplikacji nadasz swoją walizkę do luku.

Jaki rozmiar walizka powinna mieć, aby personel lotniska nie miał do niej zastrzeżeń? W przypadku bagażu rejestrowanego wytyczne nie są tak restrykcyjne jak w przypadku kabinowego. Najczęściej suma wszystkich 3 wymiarów walizki nie powinna przekraczać ok. 150 centymetrów. Różne linie lotnicze mają różne wymagania, dlatego ważne jest, by przed pakowaniem dokładnie sprawdzić ich przepisy.

Walizki do samolotu – co zrobić z bagażem rejestrowanym?

Spakowanie walizek do samolotu to jedna rzecz. Zupełnie inną jest procedura, którą Twoje bagaże muszą przejść przed podróżą oraz w jej trakcie. Jak nadać walizkę do luku i co zrobić z bagażem podręcznym? Przekonaj się!

Jeżeli podróżujesz z bagażem rejestrowanym, staw się na lotnisku odpowiednio wcześnie. Zajmij miejsce w kolejce do stanowiska danego przewoźnika i przekaż obsłudze swoją walizkę. Podczas tej odprawy Twój bagaż zostanie zważony. Jeśli okaże się za ciężki, może nie zostać przyjęty. Sprawdź więc jego wagę, zanim wyjedziesz na lotnisko.

Przy stanowisku check-in musisz okazać swój dokument tożsamości. Otrzymasz kartę pokładową i naklejkę, która pozwoli Ci zidentyfikować nadaną walizkę. Tyle w temacie bagażu rejestrowanego – aż do momentu odbierania jej z taśmy na lotnisku docelowym nie musisz się o nią martwić.

Walizki do samolotu – jak postępować z walizką kabinową?

Inaczej z walizką kabinową – tę będziesz mieć cały czas przy sobie. I to dosłownie: nigdy nie zostawiaj jej na lotnisku bez opieki. Nie chodzi tu tylko o to, że narażasz się na jej kradzież lub zagubienie, ale również o kwestie bezpieczeństwa publicznego. Każdy bagaż pozostawiony bez nadzoru wzbudza podejrzenia funkcjonariuszy na lotnisku. Nieroztropne obchodzenie się z walizką może nawet zakończyć się alarmem, przymusową ewakuacją i wysoką grzywną dla właściciela.

Walizkę podręczną miej więc zawsze… pod ręką. Prowadź ją ze sobą, także do toalet czy sklepów, jeśli nie masz jej komu zostawić pod opieką. Kiedy udasz się do bramek, z których pasażerowie przepuszczani są do samolotów, obsługa może poprosić Cię o zweryfikowanie rozmiarów walizki. Każda linia lotnicza ma swoje „koszyczki” o określonych wymiarach (np. 55 x 40 x 20 cm w Ryanair). Umieszczając bagaż w jednym z nich, udowodnisz personelowi, że Twoja walizka mieści się w przewidzianym dla niej rozmiarze… albo i nie.

W tym drugim przypadku obsługa zajmie się Twoim bagażem podręcznym, który za dodatkową opłatą zostanie nadany do luku. Takie przypadki nie zdarzają się jednak zbyt często.

Protip – podróże budżetowymi liniami lotniczymi: jeśli lecisz z takim przewoźnikiem jak Ryanair lub Wizzair, w cenie biletu przysługuje Ci tylko 1 sztuka małego bagażu podręcznego. Oznacza to, że tradycyjna walizka kabinowa musi zostać nadana do luku za dodatkową opłatą. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wykupisz pierwszeństwo wejścia na pokład. Wtedy bagaż w tych wymiarach możesz wnieść ze sobą.

Walizkę kabinową musisz umieścić w schowku nad głową lub też pod siedzeniem pasażera siedzącego w samolocie przed Tobą. Jeśli nie znajdziesz wolnej przestrzeni w pobliżu swojego miejsca, personel z chęcią udzieli Ci pomocy.

Posumowanie – jaki rozmiar walizki do samolotu?

Zanim zaczniesz się pakować, zastanów się, czy potrzebujesz obu rodzajów bagażu, czy wystarczy Ci jeden. Pamiętaj – im mniej rzeczy na głowie, tym spokojniejsza podróż. Nie zapomnij zapoznać się z polityką bagażową Twojego przewoźnika. Wystarczy przestrzegać paru prostych zasad, żeby na lotnisku niczym się nie denerwować.