Jak złożyć koszulę, żeby się nie pogniotła?

Każdy, kto lubi podróżować z klasą, niejednokrotnie zmierzy się z problemem składania koszuli przed pakowaniem. Ubrania te gniotą się zdecydowanie łatwiej niż jakiekolwiek inne materiały. Dlatego tak ważne jest transportowanie ich we właściwy sposób. Z naszego poradnika dowiesz się, jak złożyć koszulę do walizki, ale poznasz też dodatkowe sposoby na utrzymanie jej w dobrym stanie przez cały czas podróży.

Jak złożyć koszulę, żeby się nie pogniotła?

Zacznijmy od tego, że odpowiedni sposób składania koszuli może pomóc Ci ograniczyć zagniecenia, ale raczej nie wyeliminuje ich całkowicie. W bagażu Twoje ubrania są ze sobą ciasno poukładane, a delikatny materiał jest najbardziej podatny na odkształcenia. Ewentualne niedoskonałości z łatwością ukryjesz jednak pod marynarką lub swetrem. Skorzystaj więc z metod stosowanych m.in. w sklepach!

Składanie koszuli z długim rękawem – sposób 1

Zanim zabierzesz się do pracy, znajdź jakąś płaską powierzchnię i upewnij się, że Twoja koszula jest wyprasowana. Nade wszystko zaś – uzbrój się w cierpliwość. Składanie może nie udać Ci się od razu za pierwszym podejściem:

 1. Zapnij co drugi guzik w koszuli oraz kołnierzyk.
 2. Odwróć koszulę guzikami do dołu.
 3. Złóż boki koszuli do środka, układając rękawy wzdłuż nich.
 4. Wyeliminuj wszelkie widoczne fałdki.
 5. Złóż koszulę na pół lub na trzy razy.

Ostatni punkt może najbardziej zaważyć na stanie Twojej koszuli. Składając ją tylko na pół, ograniczasz ryzyko powstania zagnieceń. Jednak aby spakować ją do walizki w takiej formie, musisz zapewnić jej odpowiednio dużo miejsca. Ze względu na jego niedostatek, częściej stosowanym sposobem jest składanie koszul na trzy razy – zajmą wówczas mniej przestrzeni w bagażu.

Składanie koszuli z długim rękawem – sposób 2

Aby złożyć koszulę tym sposobem, będziesz potrzebować jakiejś sztywnej podkładki. Możesz wykorzystać kawałek tektury bądź teczkę. Tak poskładane ubrania kupujesz w sklepach z męską odzieżą:

 1. Podobnie jak w pierwszej metodzie, zapnij co drugi guzik i odwróć koszulę frontem do dołu.
 2. Umieść na środku koszuli prostokątny kawałek tektury.
 3. Poskładaj boki wzdłuż krawędzi tekturki, układając na nich rękawy.
 4. Nałóż na podkładkę dolną część koszuli, a następnie jej górną połowę.

W efekcie powstanie „kostka” rozmiarów podkładki wykorzystanej do pomocy. Dzięki tekturce koszula złożona jest równo i trwale – jej forma utrzyma się nawet w ciasno spakowanej walizce.

Jak uniknąć zagnieceń w walizce?

Odpowiedni sposób składania to dopiero początek. Stan Twoich koszul w podróży zależy jeszcze od innych czynników – np. tego, jak je przewozisz. Pakując ubrania do walizki lub plecaka, zwracaj uwagę na to, aby:

 • koszule nie były ściśnięte z resztą odzieży,
 • bagaż nie był spakowany zbyt luźno.

W pierwszym przypadku Twoja odzież na pewno pogniecie się pod wpływem dużego nacisku. W drugim – będzie przemieszczać się w walizce, tracąc nadaną jej podczas pakowania formę.

Pakując swoje ubrania, dostosuj ich układ do pozycji, w jakich Twoja walizka będzie transportowana przez większość czasu. Najcięższe i najgrubsze przedmioty umieść na dnie – zaczynając od spodu (bok z kółeczkami) i tylnej ścianki. Najlżejsze i najdelikatniejsze ubrania – w tym koszule – powinny znaleźć się na samym wierzchu. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zagnieceń materiału.

Dodatkowe sposoby na zagniecenia koszuli

Wiesz już, jak składać koszulę i jak transportować ubrania, aby się nie pogniotły. Aby zapewnić swojej odzieży idealny stan w każdej podróży, możesz jednak wykorzystać parę dodatkowych sposobów na radzenie sobie z zagnieceniami.

Dobrym pomysłem jest stosowanie specjalnych toreb na garnitur. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko zagnieceń odzieży. Z powodzeniem możesz transportować w nich także koszule. Bagaż tego typu ma niewielkie rozmiary, więc sprawdzi się nawet podczas podróży samolotem. Jeśli przemieszczasz się pociągiem lub samochodem, możesz wykorzystać również zwykłe pokrowce na garnitur. Są co prawda mniej wygodne w transporcie, ale pozwolą Twoim koszulom zachować idealny wygląd.

Największą pewność co do stanu Twoich ubrań w podróży daje Ci dostęp do żelazka. Wybierając się w delegację, często możesz liczyć na takie udogodnienie w hotelu, w którym się meldujesz. Jeżeli natomiast podróżujesz rekreacyjnie i nocujesz np. w słabiej wyposażonej kwaterze, korzystaj z żelazka turystycznego. To niewielkich rozmiarów urządzenie, które pozwoli Ci doprowadzić Twoją garderobę do porządku, gdziekolwiek jesteś.

Solidne torby to podstawa!

Jeśli chcesz, aby Twoje ubrania wyglądały nienagannie w podróży, musisz wiedzieć, jak je składać i pakować. Na nic jednak zda się cała ta wiedza, jeśli w Twoim wyposażeniu zabraknie porządnej walizki. Zaopatrz się więc w model z usztywnianym dnem i pasami zabezpieczającymi, aby Twoja odzież w doskonałym stanie zniosła trudy każdego wyjazdu. Możesz także wykorzystać specjalne torby na garnitur, które znajdziesz np. w sklepie Puccini.