Jak otworzyć zamek szyfrowy w walizce, kiedy nie znasz kodu?

Zamki szyfrowe stanowią obecnie jeden z nieodłącznych elementów każdej torby podróżnej. Producenci wbudowują je w konstrukcję walizek, aby użytkownicy mogli zawsze odpowiednio zabezpieczyć swój bagaż. Niepotrzebne są wówczas żadne dodatkowe kłódki. Jest to zatem rozwiązanie bardzo wygodne i łatwo dostępne. Problemy zaczynają się dopiero wtedy… gdy zapomnisz szyfru do swojej walizki. Głowa do góry! Podpowiemy Ci, co zrobić w takiej sytuacji.

Jak otworzyć zamek, gdy zapomnisz szyfru do walizki?

Aby wygodnie korzystać z zamka TSA w swojej walizce, musisz znać kod, który został w nim ustawiony. Jeżeli go zapomnisz, masz dwa wyjścia. Pierwszy sposób może zająć Ci sporo czasu, ale zgodnie z prawami matematyki – prędzej czy później da efekty. Polega bowiem na wypróbowaniu wszystkich możliwych kombinacji. Jeśli będziesz mieć szczęście, szybko trafisz na prawidłowy szyfr. Jeżeli nie… czeka Cię kilka godzin mało atrakcyjnej zabawy.

Na szczęście istnieje alternatywna metoda, która może przynieść efekty w znacznie krótszym czasie. Aby otworzyć zamek, będziesz potrzebować latarki oraz bardzo wąskiego, twardego przedmiotu o gładkiej krawędzi. Twoim celem jest zlokalizowanie niewielkich dziurek czy też zaczepów, które znajdują się pod każdą z tarcz zamka. Ustaw wszystkie pokrętła w taki sposób, aby wspomniane otwory zwrócone były w tę samą stronę. Teraz musisz tylko obracać wszystkie kółeczka na raz o jedną pozycję i próbować otworzyć zamek, naciskając przycisk. W tym przypadku zamiast tysiąca możliwości masz ich tylko dziesięć.

Dlaczego do zamka walizki nie ma kluczyka?

Możesz zastanawiać się, po co ta cała zabawa, skoro można po prostu wyręczyć się kluczykiem. Problem polega na tym, że nigdy nie jest on dołączony do zestawu, mimo że zamek TSA w walizce – poza mechanizmem szyfru – posiada także dziurkę od klucza. Niestety jest ona zarezerwowana dla pracowników służb, które odpowiadają za kontrolę bagaży na przykład na lotniskach. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą oni otworzyć każdą walizkę zabezpieczoną w ten sposób, bez konieczności jej uszkodzenia.

Jak ustawić szyfr w zamku TSA?

Domyślnie zamek TSA w walizce otwiera się przy kombinacji 0-0-0. Jeśli chcesz zabezpieczyć bagaż własnym szyfrem, ustaw ten kod, a następnie wciśnij przycisk resetowania. Znajduje się on zazwyczaj tuż przy tarczach mechanizmu, a dostępny jest przy pomocy szpilki bądź długopisu. W momencie zresetowania kodu, możesz ustawić swoją kombinację. Wybór należy zatwierdzić, naciskając przycisk ze strzałką w kierunku, w którym ona wskazuje. Ewentualna zmiana szyfru w przyszłości będzie już wymagała znajomości nowej, ustawionej właśnie kombinacji.

Jak dodatkowo zabezpieczyć walizkę w podróży?

Zamek TSA to podstawowy element zabezpieczeń każdego bagażu. Jeśli Twoja walizka nie jest w niego wyposażona, zawsze możesz sięgnąć po dodatkową kłódkę z szyfrem. Żadne z tych rozwiązań na dłuższą metę nie powstrzyma zdesperowanego złodzieja, ale nie takie jest ich zadanie. Mają jedynie utrudnić osobom niepowołanym otwarcie bagażu i w ten sposób zniechęcić je do ewentualnych prób kradzieży.

Złodzieje to nie jedyne zagrożenie dla Twojego bagażu. Walizka w podróży może się też po prostu zagubić. Dlatego warto wyposażyć ją w praktyczny identyfikator. To prosta plakietka z wodoodpornego materiału, na której możesz zapisać swoje dane kontaktowe. W przypadku ewentualnych komplikacji bagaż będzie mógł do Ciebie wrócić. Zaawansowaną alternatywą dla tego pomysłu jest umieszczenie w walizce nadajnika GPS (niektóre modele posiadają nawet wbudowany lokalizator). Jeśli Twój bagaż zakończy podróż w innym miejscu niż Ty, z łatwością go namierzysz.

Praktycznym dodatkiem do walizek są także uniwersalne pasy zabezpieczające. Ich wytrzymałość pozwala wykorzystać je do ustabilizowania bagażu na czas podróży pociągiem czy samochodem. Są jednak dodatkowo wyposażone w zamek z szyfrem TSA, dzięki czemu można użyć ich także do ograniczenia dostępu do walizki osobom niepowołanym.

Czy warto inwestować w walizkę z zamkiem szyfrowym?

Jak się okazuje, zamki TSA nie są idealnym zabezpieczeniem walizek. Jeśli Ty jesteś w stanie złamać ich szyfr, potencjalny złodziej także sobie z tym poradzi. Czy warto więc w ogóle inwestować w produkty tego typu?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Jeśli komuś będzie zależało na kradzieży Twojego bagażu, nie będzie przejmował się żadnymi zabezpieczeniami i zabierze po prostu całą walizkę. Zamek szyfrowy pełni raczej funkcję straszaka – ma zapobiegać „okazjom”, o których mówi się przecież, że czynią złodzieja.

Wysokiej jakości walizki wyposażone w zamek szyfrowy TSA znajdziesz w sklepie internetowym Puccini. Ich solidna konstrukcja zapewni Twojemu bagażowi bezpieczeństwo nawet w najbardziej wymagających warunkach. Jeśli szukasz walizek, na których można polegać, nie trafisz lepiej. Zapoznaj się z asortymentem Puccini i skompletuj swój turystyczny ekwipunek!