Jak odświeżyć skórzaną torebkę? Wszystko, co musisz wiedzieć

Mówi się, że skórzana torebka to przyjaciółka każdej kobiety. Mówi się też, że to wieloletnia inwestycja, która przetrwa nawet całe dekady. Tak rzeczywiście jest – pod warunkiem, że o torebkę odpowiednio się dba. Jeśli zapomni się o właściwej pielęgnacji materiału, przyjaciółkę można stracić. Na szczęście istnieją sposoby na to, żeby odświeżyć skórę i przywrócić torebkę do życia. Dowiedz się, jak to zrobić!

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Jeśli będziesz pamiętała o tym, by skórzaną torebkę regularnie czyścić i natłuszczać, nie musisz obawiać się o to, że ulegnie zniszczeniu wskutek codziennego jej użytkowania. Zawsze może co prawda przydarzyć się jej nieszczęśliwy wypadek i wtedy trudno coś poradzić. Najczęściej jednak możesz odnowić swoją torebkę, zwłaszcza gdy problem dotyczy zadrapań lub blaknącego koloru. Od czego zacząć renowację skórzanej torebki?

Etap 1., czyli mycie

Trudno przeprowadzić proces odświeżania torebki, jeśli jej powierzchnia pokryta jest zabrudzeniami. Dlatego tak ważny etap stanowi jej umycie. Delikatnie – najlepiej za pomocą gąbki – wcieraj w nią roztwór wody z mydłem, a następnie przetrzyj torebkę ściereczką. Na koniec zostaw ją do wyschnięcia, pamiętając o tym, by nie przyspieszać tego procesu poprzez umieszczanie jej w pobliżu źródeł ciepła. Grzejniki czy suszarki mogą spowodować pękanie skóry, a to ostatnie, czego potrzebujesz.

Eliminowanie zadrapań

Choć trudno w to uwierzyć, istnieją specjalne preparaty służące do usuwania zadrapań z powierzchni torebki. Nakładaj je za pomocą ściereczki tam, gdzie zaobserwujesz uszkodzenia. Po upływie określonego czasu – zazwyczaj około 10 minut – zacznij polerować fragmenty skóry, które poddajesz renowacji. Możesz użyć do tego bawełnianego materiału.

Odświeżanie koloru torebki

Jeśli nie zadbasz o regularne natłuszczanie skórzanej torebki na co dzień, prędzej czy później jej kolor zacznie blaknąć. Aby odwrócić ten proces, musisz zdecydować się na wykorzystanie specjalnego balsamu koloryzującego. Nakładasz go podobnie jak preparat do usuwania zadrapań. Użyj do tego delikatnej ściereczki, ale uważaj, żeby nie zabrudzić balsamem innych powierzchni – ma on bardzo silne właściwości koloryzujące. Pamiętaj o pokryciu preparatem całej torebki. Po mniej więcej 15 minutach możesz przystąpić do polerowania skóry.

Jak dbać o skórzaną torebkę na co dzień?

Zwróć uwagę na to, że na renowacji skóry torebki jej pielęgnacja wcale się nie kończy. Wręcz przeciwnie – to dopiero początek. Od teraz musisz pamiętać o tym, by systematycznie poddawać torebkę zabiegom pielęgnacyjnym. Poza regularnym czyszczeniem należy ją nawilżać za pomocą wosku, specjalnego kremu bądź przeznaczonego do tego preparatu.

Torebka to nie tylko skóra

Powierzchnia skórzanej torebki wymaga najwięcej uwagi. Nie oznacza to wcale, że o innych elementach można zapomnieć. Naturalnemu procesowi niszczenia ulegają również metalowe detale, a przede wszystkim paski, które umożliwiają noszenie torebki na ramieniu. Jeśli chodzi o te pierwsze – dobrym pomysłem może okazać się czyszczenie ich za pomocą pasty do zębów. Pomocne okażą się również wszelkie środki do pielęgnacji metali. Co się zaś tyczy pasków – te na szczęście można bez problemów wymieniać. Warto rozważyć założenie łańcuszka zamiast skórzanego paska – wytrzyma znacznie dłużej i będzie świetnie wyglądał.

Skóra to wymagający materiał

Pamiętaj, że skórzana torebka wymaga sporo uwagi, ale może się naprawdę zrewanżować wytrzymałością. Aby jak najdłużej Ci służyła, trzymaj ją z dala od intensywnych promieni słonecznych, ale uważaj też, aby w pomieszczeniu, gdzie ją przechowujesz, nie panowała zbytnia wilgoć. Zadbaj również o to, żeby torebka nie odkształciła się wskutek długotrwałego przebywania w ciasnej szafie z innymi rzeczami. Najlepiej wypełnij ją starymi gazetami lub miękkimi materiałami, aby zachowała swój kształt przez cały ten czas, kiedy z niej nie korzystasz.

Trudno oprzeć się pokusie, by całą szafę wypełnić skórzanymi torebkami na każdą okazję. Nie zapominaj jednak o tym, by o wszystkie w równym stopniu dbać – tylko w ten sposób zatrzymasz je przy sobie na lata.