Jak kupić bilet i gdzie znaleźć numer rezerwacji lotu?

Niektórym osobom zakup biletów lotniczych może wydawać się skomplikowanym procesem. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy szczegółowy poradnik, krok po kroku przeprowadzający przez tę transakcję. Z artykułu dowiesz się, jak wybrać interesującą Cię trasę oraz termin lotu, jak zapłacić za bilety i gdzie znaleźć numer rezerwacji. Opisujemy schemat działania typowy dla najpopularniejszych w Polsce przewoźników, czyli Ryanaira i Wizz Aira – procedury innych linii lotniczych będą tylko minimalnie od niego odbiegały. Czytaj dalej, aby poznać wszystkie ich tajemnice!

Wybór trasy i terminu

Pierwszym krokiem do kupna biletu lotniczego jest wybór interesującej Cię trasy. Na stronie przewoźnika wpisz miejsca wylotu oraz przylotu i ustal termin przewidziany na podróż. To także w tym miejscu określisz liczbę pasażerów, przedział ich wieku (dorosły czy dziecko) i to, czy chcesz nabyć bilet w obie strony, czy tylko w jedną.

W odpowiedzi serwis wyświetli Ci wszystkie loty dostępne w wybranym przez Ciebie przedziale czasu. Pamiętaj, że na wielu trasach rejsy nie odbywają się codziennie. Musisz zdecydować, które z nich pasują Ci najbardziej, i zaznaczyć konkretne godziny. Miej na uwadze, że podane są one w czasach lokalnych dla miejsca odlotu oraz przylotu.

Każdy z dostępnych lotów będzie miał przypisaną cenę. Podczas decyzji możesz więc kierować się nie tylko własnymi preferencjami dotyczącymi czasu, ale także oszczędnością. Nie zapominaj jednak, że ostateczny koszt biletu będzie prawdopodobnie wyższy – dojdą do niego opłaty za ewentualne usługi dodatkowe oraz prowizje transakcyjne.

Wprowadzanie danych osobowych

Po wyborze konkretnych lotów przychodzi czas na wprowadzenie swoich danych. System zapyta Cię o tytuł (pan, pani), imię i nazwisko. Już na tym etapie warto mieć na uwadze, aby nie używać polskich i zagranicznych znaków diakrytycznych. Często bywają one przyczyną komplikacji na lotnisku, dlatego lepiej ograniczyć się do znaków łacińskich. Poza tym dane powinny odpowiadać temu, co masz wpisane w dokumencie, z którym będziesz podróżować. Ewentualne literówki bądź poważniejsze błędy mogą zaważyć na niewpuszczeniu Cię do samolotu. Aby je poprawić, często trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami za zmianę danych.

Wybór usług dodatkowych

Etap ten jest charakterystyczny przede wszystkim dla tanich linii lotniczych. Choć usługi opcjonalne oferują wszyscy przewoźnicy, to na stronach budżetowych marek – takich jak Ryanair czy Wizz Air – są one najbardziej wyeksponowane (i najdroższe). O ile zazwyczaj można obejść się bez pierwszeństwa wejścia na pokład czy dodatkowego miejsca na nogi, o tyle warto zadbać o odpowiednio duży bagaż. W ostatnich czasach w tanich liniach standardowa walizka kabinowa przysługuje bowiem tylko pasażerom, którzy za nią zapłacą. Jest to także moment, kiedy możesz wykupić bagaż rejestrowany. Jeśli jeszcze nie wiesz, czy będziesz go potrzebować, nie przejmuj się – bez problemów dodasz go później.

W przypadku budżetowych przewoźników uważaj na oferty walizek czy wypożyczalni samochodów. Wszystkie usługi opcjonalne wyglądają bowiem tak, jakby klient był zmuszony do ich zakupu. Tak oczywiście nie jest, więc jeśli faktycznie Cię one nie zainteresują, znajdź odpowiedni przycisk i odznacz konkretne opcje. To również na tym etapie zdecydujesz, czy chcesz wykupić proponowane przez linię ubezpieczenie podróżne.

Dane kontaktowe i płatność

Ostatni krok to wprowadzenie danych kontaktowych – adresu e-mail i numeru telefonu. Upewnij się, że wprowadzone przez Ciebie informacje są poprawne, bo to właśnie na skrzynkę mailową dostaniesz zakupiony bilet. Aby został do Ciebie wysłany, musisz jeszcze tylko uiścić opłatę.

W celu zakupu biletu lotniczego przez Internet zazwyczaj będziesz potrzebować odpowiedniej karty płatniczej. Jeśli obsługuje ona płatności online, wprowadź jej numer, datę ważności oraz kod CVV na stronie, która się wyświetli. Następnie konieczne będzie zatwierdzenie transakcji w Twoim systemie bankowym. Po wszystkim zobaczysz stronę potwierdzającą zakup biletu, który trafi na Twoją skrzynkę mailową.

To właśnie moment, kiedy otrzymasz numer rezerwacji lotu. Znajduje się on na Twoim bilecie elektronicznym i będzie Ci potrzebny przy odprawie, a także zawsze wtedy, gdy zechcesz sprawdzić informacje o swoim locie bądź dokonać zmian w rezerwacji. 

Tylko kilka kliknięć dzieli Cię od podróży marzeń!

Jak widzisz, zakup biletu lotniczego to banalnie prosty proces. Nawet jeśli za pierwszym razem strony tanich linii lotniczych będą wydawały Ci się mało przejrzyste, szybko nabierzesz wprawy. Cały proces rezerwacji może trwać zaledwie parę minut i ograniczać się do kilku kliknięć. Najważniejsze jest, aby dokładnie sprawdzać poprawność wprowadzanych danych i działać z głową. Zyskasz wtedy pewność, że przewoźnik nie naciągnie Cię na dodatkowe usługi, których nie potrzebujesz.

Teraz, kiedy już wiesz, jak kupić bilet i uzyskać numer rezerwacji lotu, nie pozostaje Ci nic innego jak wybrać kierunek podróży!