Jak dbać o walizkę kabinową? 5 praktycznych porad

jak dbać o walizkę kabinową

Walizki kabinowe narażone są na liczne uszkodzenia, co w oczywisty sposób może skracać ich żywotność. Pokonują z nami niemałe dystanse, służąc nam w najprzeróżniejszych warunkach. Upychane są w schowkach na pokładzie samolotu, w luku bagażowym pośród innych toreb czy na pociągowych półkach. Nieraz trafiają do rąk personelu hotelowego bądź lotniskowego, który może obchodzić się z nimi niedelikatnie. Dlatego tak ważne jest, by właściwie o nie dbać. Z tego tekstu dowiesz się, jak pielęgnować walizki i czy jest sens naprawiać je w razie uszkodzeń.

Jak czyścić walizkę? To zależy od materiału

Jak wiadomo, walizki mogą być wykonane zarówno z tworzyw twardych (takich jak polipropylen, polikarbon czy ABS), jak i z materiałów miękkich (np. nylon, poliester). W zależności od tego, z czego wyprodukowana jest Twoja kabinówka, różnić się będzie sposób, w jaki możesz ją czyścić.

Znacznie łatwiejsza jest pielęgnacja walizek twardych – ich skorupa nie pochłania wilgoci, zabrudzenia łatwo zetrzeć wilgotną ściereczką lub gąbką. Możesz pomóc sobie płynem do mycia naczyń lub innym detergentem. W przypadku korzystania ze środków chemicznych warto jednak najpierw sprawdzić ich działanie na mniej widocznym fragmencie walizki. W ten sposób upewnisz się, że nie spowodują one ewentualnych przebarwień.

Nieco więcej pracy czeka Cię w przypadku czyszczenia walizek miękkich. Najlepiej sprawdzą się pianki i proszki przeznaczone do mebli tapicerowanych. Preparat tego rodzaju nanosisz na zabrudzone miejsce i pozostawiasz na określony czas. Następnie usuwasz go za pomocą ściereczki lub odkurzacza. Zanim przeprowadzisz ten zabieg, również sprawdź działanie preparatu na mniej widocznym fragmencie walizki. Ostatnim etapem jest pozostawienie jej do wyschnięcia.

Walizka może wymagać czyszczenia również w środku. Jeśli zalęgł się w niej nieprzyjemny zapach, dobrym sposobem na jego wyeliminowanie jest przetarcie wnętrza roztworem octu. Zanim schowasz walizkę, dopilnuj, by najpierw wyschła.

Jak dbać o walizkę kabinową na co dzień?

Współczesne walizki kabinowe nie wymagają regularnego czyszczenia powierzchni. Możesz ograniczyć ten zabieg jedynie do okazjonalnych sytuacji. Inaczej jest jednak z takimi elementami jak kółeczka. Te należy systematycznie oczyszczać z drobin, jakie dostają się do nich podczas korzystania z walizki. To pozwoli zabezpieczyć mechanizm przed uszkodzeniami.

Po każdym powrocie z wyjazdu warto również uprzątnąć wnętrze walizki. Może zgromadzić się tam piasek bądź inne zanieczyszczenia. Aby się ich pozbyć, wystarczy skorzystać z odkurzacza.

Duży wpływ na stan i żywotność Twojej walizki kabinowej będzie miał sposób jej przechowywania na co dzień. Nawet wtedy, gdy jej nie używasz, narażona jest na niszczenie. Szczególnie niebezpieczne są dla niej miejsca, gdzie utrzymuje się wysoki poziom wilgotności. Jeżeli na przykład przechowujesz walizki w piwnicy, upewnij się, że panujące tam warunki nie przyczynią się do powstania pleśni (zwłaszcza w przypadku walizek miękkich).

Aby zabezpieczyć walizkę na taką ewentualność, możesz umieścić w niej pochłaniacz wilgoci lub woreczek z sodą. Co więcej, warto wypełnić jej wnętrze na przykład starymi gazetami, aby zapobiec możliwym odkształceniom. Przechowując kabinówkę na strychu lub w piwnicy, można też zakryć jej powierzchnię folią malarską lub innym materiałem, aby zabezpieczyć ją przed gromadzącym się kurzem.

Co robić w razie uszkodzenia walizki?

Walizki kabinowe z natury cechują się wysokim poziomem wytrzymałości i odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia. Niemniej, poddane intensywnej eksploatacji, ich elementy mogą ulec pęknięciom lub złamaniom. Wtedy pojawia się pytanie, czy jest w ogóle sens je naprawiać.

Należy odpowiedzieć sobie szczerze: nie każdą walizkę opłaca się serwisować. Tanie, jednosezonowe produkty, charakteryzują się podatnością na uszkodzenia i trudno oczekiwać od nich długowieczności. Koszty naprawy takich kabinówek prawdopodobnie przekroczyłyby cenę nowego modelu.

Warto inwestować w walizki renomowanych producentów, objęte długoletnią gwarancją. Po pierwsze są one znacznie mniej narażone na uszkodzenia, więc być może nigdy nie staniesz przed dylematem: serwisować czy nie. Poza tym najczęściej będziesz mieć możliwość naprawy lub wymiany produktu na gwarancji. Jeśli nie – solidna walizka może posłużyć Ci jeszcze długi czas, więc warto wyeliminować ewentualne usterki, zamiast kupować nowy model.

Do najczęstszych uszkodzeń w przypadku walizek niewątpliwie należą awarie systemu kółeczek, zamków błyskawicznych czy ewentualne pęknięcia skorupy w modelach twardych. Dzisiejsza technologia pozwala na naprawę wszystkich powyższych usterek, choć – jak pisaliśmy wcześniej – nie zawsze jest to warte zachodu.

Do uszkodzeń walizek regularnie dochodzi na lotniskach. Szybkie tempo załadunku i rozładunku bagaży, ograniczona przestrzeń i nieuwaga personelu mogą nadszarpnąć wytrzymałość walizki, dlatego warto zawczasu zapoznać się z przepisami dotyczącymi reklamacji i odszkodowań w przypadku uszkodzenia bagażu.

Wysokiej jakości walizka to podstawa

Aby jak najdłużej cieszyć się z dobrego stanu walizki kabinowej, trzeba dopilnować spełnienia dwóch warunków. Pierwszy to inwestycja w sprawdzony produkt wysokiej jakości, z asortymentu renomowanej marki. Drugi to odpowiednie obchodzenie się z walizką. Choć są to artykuły przeznaczone do intensywnego użytkowania, nie warto na siłę poddawać ich próbom wytrzymałości. Unikaj rzucania walizką, kontaktu jej powierzchni z podłożem oraz ekspozycji na trudne warunki atmosferyczne.

Ponadto stosuj się do wskazówek, które przedstawiliśmy w tym poradniku. Przechowuj walizkę w odpowiednich warunkach i regularnie poddawaj czyszczeniu jej najbardziej narażone na uszkodzenia elementy. Choć to wszystko może brzmieć skomplikowanie, właściwe korzystanie z kabinówki to nic trudnego. Jeśli tylko będzie zależało Ci na jej dobrym stanie, dbanie o nią przyjdzie Ci zupełnie naturalnie.