Ile wcześniej trzeba być na lotnisku?

Planując podróż samolotem, pewnie zastanawiasz się nad tym, jak wcześnie musisz zjawić się na lotnisku. Z jednej strony chcesz bez nerwów przejść przez odprawę i kontrolę bezpieczeństwa, a z drugiej obawiasz się nudy w oczekiwaniu na lot. Znalezienie złotego środka wcale nie jest takie łatwe, zwłaszcza że to, ile czasu jest Ci potrzebne, zależy od wielu różnych czynników. Poznaj je wszystkie i dowiedz się, jak wcześnie trzeba zjawić się na lotnisku przed odlotem!

Lepiej poczekać, niż przegapić lot

Większość przewoźników radzi swoim pasażerom, aby zjawili się na lotnisku przynajmniej 2 godziny przed odlotem samolotu. To dobra, uniwersalna zasada, która pozwoli Ci uniknąć stresu, a jeśli wszystko pójdzie sprawnie – nie pozostawi dużo czasu na nudę.

Znajdą się jednak i tacy podróżujący, którzy stwierdzą, że 2 godziny to zdecydowanie za długo. Nietrudno o takie myśli na przykład wtedy, gdy Twój lot zaplanowany jest na 6 rano. Warto więc zastanowić się, po co w ogóle potrzebny Ci jest ten zapas czasu:

 • Dojazd na lotnisko – w skrajnych przypadkach musisz zabezpieczyć sobie nawet kilka godzin na dojazd do miasta, z którego odbywa się Twój lot. Jednak nawet jeśli lecisz ze swojej miejscowości, przyda Ci się zapas czasu na wypadek korków czy trudności z zaparkowaniem samochodu pod lotniskiem.
 • Odprawa bagażowa – zapas czasowy w dużej mierze przeznaczony jest na odprawę. Aby nadać bagaż rejestrowany do luku, musisz ustawić się w kolejce i cierpliwie czekać na swoją kolej. Im większą popularnością cieszy się dany rejs, tym dłużej potrwa cała procedura. Nie zdziw się, jeżeli przed stanowiskiem odprawy spędzisz nawet godzinę.
 • Kontrola bezpieczeństwa – dla wielu najbardziej stresujący moment na lotnisku. Z czego wynikają te nerwy? Częściowo właśnie z pośpiechu. Każdy pasażer musi zostać dokładnie sprawdzony przed wejściem na pokład samolotu. Inspekcji poddawany jest również jego bagaż podręczny. Tempo i przebieg kontroli trudno więc przewidzieć – warto zapewnić sobie zapas czasu, aby niepotrzebnie się nie stresować.
 • Dotarcie do bramki – wiele portów lotniczych Europy i świata to gigantyczne obiekty posiadające po kilka terminali, gdzie dotarcie do właściwej bramki może Ci zająć ponad pół godziny. Konieczna bywa nawet podróż wewnętrznym pociągiem lub autobusem. Na polskich lotniskach takie trudności Ci raczej nie grożą, ale zawsze warto zachować sobie parę dodatkowych minut na ten etap.
 • Pokusy strefy bezcłowej – pamiętaj, że celem każdego lotniska jest zarabianie na pasażerach. Nie bez powodu droga do Twojej bramki przebiega nieraz przez sam środek sklepów bezcłowych. Nawet jeżeli nie planujesz żadnych zakupów, musisz liczyć się z ciasnymi, zatłoczonymi przestrzeniami, które nieco Cię spowolnią.

Jak zaoszczędzić czas na lotnisku?

Jeśli nie chcesz lub nie możesz pojawić się na lotnisku 2 godziny przed odlotem, postaraj się maksymalnie przyspieszyć wszystkie procedury. O czym warto pamiętać?

 • Podróżuj bez bagażu rejestrowanego – ograniczenie się do walizki kabinowej to ogromna oszczędność czasu. Jeżeli wcześniej odprawisz się online, na lotnisku możesz skierować się prosto do stanowiska kontroli bezpieczeństwa.
 • Pakuj się z głową – kluczem do szybkiego i bezstresowego przejścia kontroli bezpieczeństwa jest przemyślane spakowanie bagażu podręcznego. Płyny oraz elektronikę umieść na wierzchu, aby wygodnie wyjąć je z walizki do okazania i równie sprawnie włożyć je z powrotem. Dobrze zapoznaj się także z listą przedmiotów zakazanych, aby niepotrzebnie nie narażać się na opóźnienia.
 • Stosuj się do zaleceń pracowników lotniska – wielu opóźnień można byłoby uniknąć, gdyby wszyscy pasażerowie poważnie traktowali polecenia personelu na lotnisku i w samolotach.

Co robić, gdy masz za dużo czasu na lotnisku?

Jeśli dotrzesz na lotnisko 3 godziny przed planowanym odlotem, szybko się odprawisz i przejdziesz kontrolę – zostanie Ci mnóstwo czasu do dyspozycji. Co wtedy? Zazwyczaj porty lotnicze oferują mnóstwo punktów handlowo-usługowych, w których możesz zabić nudę. Do wyboru masz:

 • Restauracje i punkty gastronomiczne – w oczekiwaniu na samolot możesz napić się kawy, piwa, a nawet zjeść solidny obiad, aby nie walczyć z głodem w podróży. Oferta gastronomiczna lotniska będzie zależała od jego rozmiaru oraz lokalizacji.
 • Sklepy bezcłowe – lotnisko to dobre miejsce na zakup pamiątek, ale też perfum czy alkoholi. Możesz dostać je w cenach wyraźnie niższych niż w normalnych sklepach. Jeśli do wylotu masz jeszcze godzinę, rozejrzyj się po półkach.
 • Saloniki biznesowe – prawdopodobnie najdogodniejszy sposób oczekiwania na samolot. Jeżeli dysponujesz odpowiednią kartą lojalnościową któregoś z przewoźników lub uiścisz opłatę za wstęp, możesz delektować się intymną atmosferą, darmowymi przekąskami i napojami, możliwością drzemki, a nieraz nawet masażu.

Podsumowując – warto pojawić się na lotnisku z odpowiednim zapasem czasowym. Tempo odprawy, kontroli i przejścia przez cały obiekt zależy przede wszystkim od wielkości portu, ale także od tego, czy podróżujesz tylko z bagażem podręcznym, czy nadajesz walizkę do luku. Przybywając na lotnisko 2 – 3 godziny przed wylotem niczego nie ryzykujesz, a w przypadku oczekiwania na samolot zazwyczaj z łatwością znajdziesz sobie jakieś zajęcie.