EasyJet – bagaż podręczny. Co musisz o nim wiedzieć?

EasyJet to brytyjskie tanie linie lotnicze założone w 1995 roku. Wśród budżetowych przewoźników zajmują drugie miejsce w Europie i trzecie na świecie (po Southwest Airlines i Ryanairze). W Polsce obsługują loty z Krakowa, a ich główne destynacje to Londyn i inne duże brytyjskie miasta, a także Berlin czy Paryż. Podczas swoich podróży prawdopodobnie prędzej czy później trafisz więc na pokład samolotu easyJet. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać podczas pakowania bagażu podręcznego!

Ile sztuk bagażu możesz wnieść na pokład samolotu easyJet?

W przypadku większości lotów easyJet możesz zabrać na pokład jedną sztukę bagażu podręcznego. Wybierając opcję Up Front lub Extra Legroom, przysługuje Ci jeszcze jedna dodatkowa walizka. Dochodzą do tego przedmioty osobiste, takie jak okrycie wierzchnie, szal, parasol czy laska. Do limitu nie wlicza się również jednej torby artykułów zakupionych w strefie bezcłowej po przejściu kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Pasażerowie podróżujący z dziećmi są także uprawnieni do przewozu na pokładzie wózka lub nosidełka.

Maksymalne wymiary bagażu podręcznego w easyJet

Wymiary walizek, które pasażerowie mogą wnieść na pokład, zostały w easyJet dość mocno ograniczone. Brytyjski przewoźnik poszedł śladami Ryanaira i Wizz Air, które już parę lat temu zdecydowały się pozbawić swoich klientów prawa do dużego bagażu podręcznego. W efekcie od 10 lutego 2021 w cenie biletu easyJet zawarty jest wyłącznie bagaż podręczny, którego wymiary mogą wynosić 45 x 36 x 20 cm. Musi on zmieścić się pod fotelem pasażera siedzącego przed Tobą.

Aby zagwarantować sobie prawo do dużego bagażu podręcznego, konieczny jest wybór opcji Up Front lub Extra Legroom. Można wykupić je podczas rezerwacji online bądź uzyskać w ramach karty easyJet Plus lub taryfy Flexi. Walizka tego typu może mieć wymiary 56 x 45 x 25 cm.

Co ciekawe, w żadnym przypadku nie została określona maksymalna waga bagażu. Jedynym warunkiem wniesienia walizki na pokład jest możliwość samodzielnego umieszczenia jej w schowku nad głową i jej wyjęcia.

Bagaż podręczny a nadawanie walizki do luku

Personel easyJet może nie wpuścić Cię do samolotu z bagażem podręcznym. Dzieje się tak w przypadku ograniczonej ilości miejsca na pokładzie. Przewoźnik umieści wówczas Twoją walizkę w luku bagażowym bez dodatkowych opłat.

Płacić nie musisz także za nadanie dużego bagażu podręcznego w przypadku lotów zarezerwowanych przed 1 grudnia 2020, a odbywających się po 10 lutego 2021. Usługa ta nosi nazwę Hands Free i ma pomóc w płynnym wprowadzeniu w życie nowej polityki bagażowej przewoźnika. Pamiętaj, aby w takiej sytuacji nie przynosić walizki do bramki, ponieważ wtedy nie unikniesz opłaty. Z opcji Hands Free można skorzystać jedynie przy stanowisku odprawy po okazaniu maila z zaproszeniem.

Ostatnia sytuacja, w której Twój bagaż podręczny może zostać nadany do luku, to przekroczenie dopuszczalnych limitów. Jeśli nie zmieścisz się w ograniczeniach nałożonych przez przewoźnika, czeka Cię dodatkowa opłata. Pamiętaj, aby wyjąć wtedy z walizki wszelkie cenne i niezbędne przedmioty, które warto mieć pod ręką. Nigdy nie oddawaj do luku bagażu zawierającego dokumenty, pieniądze, sprzęt elektroniczny i inne wartościowe rzeczy.

Co można zabrać ze sobą na pokład?

Ograniczone wymiary bagażu kabinowego to nie jedyne limity, jakie nakłada na Ciebie przewoźnik. Musisz również liczyć się ze spisem przedmiotów zakazanych, wynikającym z bezpieczeństwa lotu. Aby uniknąć potencjalnego ryzyka, easyJet zabrania przewozu bagaży, które mogłyby być niebezpieczne dla pasażerów podczas podróży. Co znajdziesz na liście?

  • materiały łatwopalne i wybuchowe,
  • broń,
  • ostre przedmioty,
  • narzędzia,
  • wybrany sprzęt sportowy,
  • płyny o objętości większej niż 100 ml.

Choć spis jest oczywiście dłuższy, to wątpliwości pasażerów dotyczą głównie wymienionych wyżej przedmiotów. Poza materiałami wybuchowymi i substancjami toksycznymi, prawie wszystko można spakować do bagażu rejestrowanego. W walizce kabinowej często przewozi się jednak różne płyny – takie jak kosmetyki. Limit 100 ml jest dość dokładnie egzekwowany przez pracowników lotnisk, toteż należy zwrócić szczególną uwagę na to, by ich opakowania nie przekraczały tej objętości. Wszystkie produkty płynne i półpłynne muszą znaleźć się w przezroczystym woreczku strunowym o maksymalnej pojemności 1 litra.

Spakuj swój bagaż podręczny do solidnej walizki!

Znając najważniejsze informacje na temat bagażu podręcznego w easyJet, potrzebujesz już tylko porządnej walizki, do której się spakujesz. Wysokiej jakości modele kabinówek znajdziesz w ofercie marki Puccini. To produkty, które zagwarantują Ci wygodę podczas lotu i okażą się niezawodne w każdej podróży. Ich wymiary mieszczą się w limitach nakładanych przez brytyjskiego przewoźnika, dzięki czemu unikniesz dodatkowej opłaty za bagaż i zachowasz spokojną głowę. W asortymencie Puccini znalazły się także większe walizki, spełniające wymagania bagażu rejestrowanego. Skompletuj więc swoje turystyczne wyposażenie i przygotuj się na lot marzeń!