Bagaż podręczny – co zabrać?

Wybierasz się w podróż samolotem i zastanawiasz się, co zabrać ze sobą na pokład? Boisz się, że zapomnisz o rzeczach, bez których ciężko będzie przetrwać długi lot? Nie wiesz, które przedmioty są zabronione na pokładzie samolotu? Nie martw się, podobne wątpliwości ma wielu innych pasażerów, zwłaszcza tych, którzy rzadziej korzystają z usług linii lotniczych. Napisaliśmy poniższy artykuł, by pomóc Ci znaleźć odpowiedzi na pytania o to, co powinno się znaleźć w bagażu podręcznym. Poznaj je już teraz!

Sen to zdrowie

Podróż samolotem, nawet mimo wielu wygód, które oferują linie lotnicze, może okazać się doświadczeniem męczącym i stresującym. Jeśli najchętniej po wejściu na pokład od razu zamknęlibyśmy oczy, zasnęli, i otworzyli je dopiero po wylądowaniu, może nam przydać się kilka gadżetów. By nic nam nie przeszkadzało w przemierzaniu krain sennych marzeń, zadbajmy o posiadanie opaski na oczy, która nie przepuszcza światła, oraz zatyczek do uszu, które pozwolą nam odciąć się od gadatliwych współpasażerów i ryku silników. Możemy też pomyśleć o zabraniu ze sobą małej poduszki (tak zwanego „jaśka”) lub zagłówka turystycznego, by podłożyć je pod głowę (tego typu wygoda może zapobiec późniejszym skurczom i bólom karku).

By podróż zleciała w mgnieniu oka

Jeśli czeka nas wielogodzinny lot, a my nie przepadamy za spaniem w środkach komunikacji, to warto spakować do walizki rzeczy, które umilą nam podróż. Nawet najpiękniejsze widoki za oknem po jakimś czasie mogą się znudzić (zwłaszcza gdy samolot osiągnie wysokościowy pułap i będzie widać jedynie chmury). Krzyżówka lub sudoku mogą pobudzić nasze szare komórki. Podobnie może działać wciągająca lektura. Wciągająca zagadka kryminalna, romans pełen wzruszeń, epicka powieść fantasy, czy po prostu ulubiony magazyn – możliwości jest multum, starajmy się jednak, by nie było to nic o katastrofach lotniczych, bo podróż może nieoczekiwanie stać się mniej przyjemna! Gdy zatopimy się w świecie wykreowanym na kartach powieści, zaczniemy przejmować się losem bohaterów i z zapartym tchem śledzić ich przygody, to nawet najdłuższy lot minie szybko i przyjemnie.

Od czego jest technologia?

Kto woli innego rodzaju rozrywkę, ten może postawić na przenośną konsolę do gier (na przykład PlayStation Portable), tablet z filmami lub odtwarzacz pełen ulubionej muzyki. Jeśli zdecydujemy się na urządzenia elektryczne, to pamiętajmy, by zabrać ze sobą powerbank – pozwoli to uniknąć nieszczęśliwej sytuacji, gdy urządzenie się rozładuje. Wszystkie niezbędne pliki ściągnijmy z kolei wcześniej, mając dobry dostęp do sieci Wi-Fi – później może się to nie udać. Sprzęt taki jak laptop warto również zabrać ze sobą na pokład, gdy boimy się, że w ulegnie uszkodzeniu w luku bagażowym lub zostanie źle potraktowany przez obsługę lotniska.

Czego nie brać – lista rzeczy zakazanych

Pakując bagaż podręczny, musimy pamiętać, że wszystkich klientów linii lotniczych obowiązują restrykcyjne reguły na temat tego, co można, a czego nie można wnieść na pokład samolotu. Wśród rzeczy zakazanych znajdą się oczywiście wszystkie przedmioty, które są niebezpieczne – broń, substancje chemiczne i toksyczne, narzędzia o ostrych końcach i krawędziach. Wyjątek stanowią cążki do paznokci i skórek, jednorazowe maszynki do golenia oraz buty na obcasie (nawet te zabójczo wysokie!). Płyny wnoszone na pokład nie mogą przekraczać objętości 100 mililitrów, zaś napoje i alkohol muszą być zakupione w strefie bezcłowej, już po odprawie. Reguły dotyczące tego, co można, a czego nie można wnosić na pokład, mogą różnić się w zależności od przewoźnika lub kraju (np. inne zasady obowiązują  w Unii Europejskiej oraz poza nią).