Bagaż podręczny – wymiary. Jak spakować się na pokład samolotu?

Wybierasz się w podróż, masz już wybraną linię lotniczą, ale musisz się jeszcze spakować. Zanim kupisz walizkę kabinową, koniecznie sprawdź wymiary bagażu podręcznego ustalane przez konkretnych przewoźników. Nawet jeśli często latasz, upewnij się, czy te limity, które obowiązywały niedawno, wciąż są aktualne. Możesz przeżyć niemiłą niespodziankę przed wejściem na pokład samolotu Wizz Air lub Ryanair, bo akurat te linie niedawno zmieniły zasady dotyczące bagażu podręcznego. Zaktualizuj swoje informacje!

Wszystkie rozmiary walizek kabinowych do każdej z poniższych linii lotniczych znajdziesz w naszym sklepie: https://puccini.pl/walizki/walizki-male-kabinowe.

Bagaż podręczny Puccini promocje

Bagaż podręczny Ryanair – wymiary 2021

Aktualnie do samolotu Ryanair możesz zabrać ze sobą 1 sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach: 40 cm x 20 cm x 25 cm. Walizka przekraczająca te limity musi zostać umieszczona w luku bagażowym jako bagaż rejestrowany.

Z dużym bagażem podręcznym mogą podróżować jedynie pasażerowie, którzy wykupili opcję pierwszeństwa wejścia na pokład. Jego maksymalne wymiary to 55 x 40 x 20 cm. Waga walizki w obu przypadkach nie może przekroczyć 10 kg.

Źródło: https://www.ryanair.com/pl

Bezpłatna sztuka bagażu w Ryanair
Bagaż priority w Ryanair

Bagaż podręczny Wizz Air – wymiary 2021

Linie lotnicze Wizz Air kierują się obecnie podobną polityką bagażową jak ich irlandzki konkurent. Aktualnie możesz nieodpłatnie wnieść na pokład samolotu bagaż podręczny o wymiarach: 40 x 30 x 20 cm i musi się on zmieścić pod fotelem.

Większe walizki, podobnie jak w przypadku Ryanaira, wniosą tylko ci pasażerowie, którzy wykupili pierwszeństwo wejścia na pokład. Dozwolone wymiary drugiej sztuki bagażu wynoszą 55 x 40 x 23. Żadna walizka w kabinie nie może przekroczyć wagi 10 kg.

Źródło: https://wizzair.com/pl-pl

Bezpłatny bagaż w Wizz Air
Bagaż w Wizz Priority

Bagaż podręczny easyJet – wymiary 2021

Linia lotnicza easyJet nie zmieniła w ostatnich latach polityki bagażowej. Nadal możesz wnieść na pokład samolotu bagaż podręczny o rozmiarze nieprzekraczającym 56 x 45 x 25 cm (wliczając kółka, kieszonki i uchwyty). Nic się nie zmieniło także w kwestii wagi – nie jest ona szczegółowo ograniczona przepisami, lecz musi się mieścić w granicach rozsądku. Co to oznacza? Każdy pasażer powinien móc samodzielnie umieścić swoją walizkę w schowku nad głową i wyjąć ją bez niczyjej pomocy.

Warto pamiętać, że w taryfach Flexi, Upfront i Extra Legroom tych brytyjskich linii lotniczych przysługują Ci 2 sztuki bagażu podręcznego. Ta druga – mniejsza – może mieć wymiary do 45 x 36 x 20 cm.

Źródło: http://www.easyjet.com

Bagaż podręczny Easyjet - informacje dot. limitu bagażu 2020

Bagaż podręczny Lufthansa – wymiary 2021

Lufthansa również nie zmieniła zasad co do wymiarów bagażu podręcznego. Nadal obowiązuje limit 55 cm x 40 cm x 23 cm i waga do 8 kg.

Liczba bagaży podręcznych w cenie biletu zależy od wykupionej klasy podróży. W taryfie ekonomicznej i ekonomicznej premium możesz zabrać ze sobą 1 sztukę bagażu podręcznego, natomiast w klasie biznes i klasie pierwszej 2 sztuki bagażu podręcznego (każda do 8 kg).

Lufthansa przewozi większe walizki w lukach bagażowych w ramach bezpłatnego bagażu. W przypadku przekroczenia dopuszczalnego limitu sztuk, wymiarów i/lub ciężaru, naliczana jest zryczałtowana opłata za nadbagaż.

Źródło: http://www.lufthansa.com

Lufthansa: 1 sztuka do 8 kg - lot economy class, 1 sztuka do 8 kg - lot economy premium class, 2 sztuki do 8 kg - lot business class, 2 sztuki do 8 kg - lot first class

Bagaż podręczny LOT – wymiary 2021

W liniach lotniczych LOT dopuszczalny rozmiar walizki kabinowej od lat jest taki sam: 55 x 40 x 23 cm. Jedna sztuka bagażu podręcznego może ważyć maksymalnie 8 kg. Jeśli przekroczysz dozwolony limit, poniesiesz dodatkową opłatę zgodnie z przepisami dotyczącymi nadbagażu w samolocie.

Na pokładzie LOT-u przysługuje Ci prawo do łącznie 2 sztuk bagażu. Ta druga musi mieścić się w wymiarach 40 x 35 x 12 cm i wadze 2 kg.

Źródło: http://www.lot.com

LOT Business Class - 2 sztuki x 9 kg, LOT Premium Economy (loty międzykontynentalne) - 2 sztuki, w sumie 12 kg (1 sztuka max. 8 kg), LOT Premium Economy (loty międzynarodowe) - 1 sztuka 8 kg, LOT Economy Class - 1 sztuka 8 kg, LOT Economy Saver - 1 sztuka 8 kg

Bagaż podręczny Air France – wymiary 2021

Francuskie linie lotnicze uzależniają rozmiar bagażu podręcznego od klasy lub taryfy, którą podróżujesz. Jedna sztuka bagażu przysługuje pasażerom z najtańszymi biletami (economy i premium economy na krótkich trasach), a dwie sztuki – pasażerom droższych klas (business, la premiere, premium economy na trasach długich).

Każdy bagaż podręczny musi mieścić się w wymiarach 55 x 35 x 25 cm i może ważyć maksymalnie 12 kg. Jeśli masz ze sobą 2 walizki – ich łączna waga nie powinna przekroczyć 18 kg.

Źródło: https://wwws.airfrance.pl/

Bagaż podręczny British Airways – wymiary 2021

W British Airways bagaż podręczny może być nieporównywalnie większy niż w konkurencyjnych liniach lotniczych. Na pokład brytyjskiego przewoźnika wniesiesz aż 2 walizki, z których każda może ważyć do 23 kg. Jedna z nich nie powinna przekroczyć wymiarów 56 x 45 x 25, a druga 40 x 30 x 15.

Źródło: https://www.britishairways.com/pl-pl/

Bagaż podręczny Turkish Airlines – wymiary 2021

Każdy bagaż podręczny w Turkish Airlines – niezależnie od taryfy, którą podróżujesz – może mieć maksymalnie 55 x 40 x 23 cm i ważyć nie więcej niż 8 kg. Jedyna różnica w ograniczeniach pomiędzy klasą business i ekonomiczną polega na tym, że w tej pierwszej przysługują Ci dwie sztuki bagażu, a w tej drugiej – tylko jedna.

Źródło: https://www.turkishairlines.com/en-pl/

Bagaż podręczny KLM – wymiary 2021

Pasażerowie podróżujący liniami KLM mogą zabrać ze sobą na pokład 2 sztuki bagażu podręcznego: jedną dużą i jedną małą. Ta pierwsza może osiągnąć maksymalnie 55 x 35 x 25, a ta druga 40 cm x 30 cm x 15 cm. W zależności od wybranej taryfy różnią się limity wagi. W klasie ekonomicznej Twój bagaż powinien ważyć łącznie nie więcej niż 12 kg, a w klasie business nie może przekroczyć 18 kg.

Źródło: https://www.klm.pl/

Bagaż podręczny – co poza walizką?

Jak widzisz, wszystkie linie lotnicze, operujące w Polsce, akceptują bagaż podręczny o podobnych wymiarach. Stąd też ogromna popularność walizek kabinowych na rynku. Świetnie nadają się one do samolotu każdego znanego przewoźnika. Nie oznacza to wcale, że musisz ograniczać się wyłącznie do nich. Doskonały użytek zrobisz także z podróżnych kuferków, plecaków i damskich torebek, które można wykorzystać w charakterze małego bagażu podręcznego. Poza tymi dwoma przedmiotami, na pokład luzem wniesiesz również odzież wierzchnią oraz torby z zakupami zrobionymi w strefie bezcłowej.

Pamiętaj, że wszystko, czego nie uda Ci się umieścić w bagażu podręcznym, możesz spakować do bagażu rejestrowanego. W jego przypadku nie obowiązują Cię tak restrykcyjne ograniczenia. Zazwyczaj może on ważyć ponad 20 kg (czasem ponad 30 kg) i osiągać około 150 cm sumy wszystkich trzech wymiarów. Nie musisz także przejmować się listą przedmiotów zakazanych, ponieważ w walizce nadawanej do luku bagażowego można umieścić niemal wszystko (z wyjątkiem substancji toksycznych i materiałów wybuchowych, rzecz jasna). Pamiętaj jednak, że przez cały czas lotu bagaż rejestrowany pozostaje poza Twoją kontrolą, więc wartościowe przedmioty osobiste – takie jak pieniądze, telefon komórkowy, dokumenty czy sprzęt elektroniczny – należy mieć przy sobie.

Jeśli szukasz wysokiej jakości walizek oraz toreb, do których można spakować swój bagaż rejestrowany lub podręczny, zapoznaj się z asortymentem sklepu Puccini!