Bagaż podręczny to nie tylko walizki. Co jeszcze przyda Ci się w samolocie?

W podróże lotnicze najprościej pakować się do walizek kabinowych. Dostępne na rynku modele przystosowane zostały do wymiarów, które akceptowane są przez większość linii lotniczych. Warto jednak pamiętać o tym, że wcale nie musisz ograniczać się do kabinówek. Zobacz, jakie inne rodzaje bagaży możesz wnieść ze sobą na pokład samolotu i który w jakich warunkach sprawdzi się najlepiej.

Główny bagaż podręczny – walizka czy torba?

Walizki kabinowe mają najczęściej wymiary ok. 55 centymetrów wysokości, 40 centymetrów szerokości i 20 centymetrów głębokości. Mogą być wykonane z twardych materiałów, takich jak polipropylen, polikarbon czy ABS, lub miękkich – nylonu czy poliestru. Warto w przypadku bagażu podręcznego zainteresować się także modelami hybrydowymi. Oferują one wytrzymałość tworzyw twardych, ale jednocześnie nie brakuje w nich charakterystycznych dla miękkich modeli kieszonek zewnętrznych. Te mogą okazać się bardzo przydatne w walizce kabinowej, ponieważ pozwalają na przechowywanie wszystkich ważnych przedmiotów pod ręką.

Właśnie to ostatnie udogodnienie często decyduje o tym, że pasażerowie w ramach bagażu podręcznego wykorzystują torby na ramię. Wyposażone są one w zewnętrzne kieszenie, dzięki którym nie musisz przetrząsać całej ich zawartości w poszukiwaniu portfela czy chusteczek higienicznych. Ponadto nie posiadają sztywnego stelaża, dzięki czemu są znacznie bardziej elastyczne. Zajmą Ci tylko tyle miejsca, ile rzeczy do nich spakujesz.

Torba ma jednak również swoje wady. W porównaniu z walizką zdecydowanie trudniej ją transportować. Brak kółeczek skutkuje koniecznością przenoszenia bagażu na ramieniu, co może okazać się męczące na dłuższych dystansach. Warto rozejrzeć się za modelami wyposażonymi w dwa kółka. Rozwiązanie tego typu łączy walory torby podróżnej i walizki.

Podsumowując – walizka kabinowa wydaje się najbardziej uniwersalnym rodzajem bagażu do samolotu. Łatwo się z nią przemieszczać (zwłaszcza z modelami 4-kołowymi), a spakowane do niej rzeczy pozostają w ładzie. Kabinówka przyda Ci się więc w większości rodzajów podróży. Torba podróżna natomiast będzie szczególnie przydatna, kiedy chcesz postawić na elastyczność – na przykład wtedy, gdy w jedną stronę podróżujesz z większym bagażem, a w drugą z mniejszym.

Plecak, czyli wygodna alternatywa

Zamiast podróżować z walizką kabinową czy torbą na ramię, możesz sięgnąć po plecak. To jedyny słuszny wybór w przypadku bardziej „dzikich” wyjazdów. Jeśli planujesz wędrówki po górach lub objazdówkę autostopem, nie obejdziesz się bez plecaka. Co istotne, nawet modele turystyczne, ze sztywnym stelażem mogą zmieścić się w powszechnie przyjętych limitach bagaży podręcznych. Oznacza to tyle, że często możesz wnieść plecak na pokład samolotu, nie płacąc za dodatkowy bagaż.

Plecak nosi się wygodniej niż torbę podróżną, lecz nie tak komfortowo jak walizkę. Nieraz możesz jednak spotkać się z modelami wyposażonymi w kółeczka. To ciekawe połączenie zalet obu rozwiązań, przeznaczone dla tych, którzy potrzebują czegoś pośredniego. Niemniej produkt taki nie zagwarantuje Ci ani maksymalnej wytrzymałości, ani ponadprzeciętnej mobilności. Może jednak przydać się na przykład podczas delegacji biznesowych czy krótkich wypadów city break.  

Bagaż do samolotu – co jeszcze się przyda?

Poza tzw. dużą sztuką bagażu podręcznego najczęściej na pokład samolotu możesz wnieść też małą. Obok walizki kabinowej, torby podróżnej czy plecaka przyda Ci się więc jakiś mniejszy dodatek, w którym umieścisz wszystko to, co chcesz mieć pod ręką w trasie.

Najprostszym przykładem takich akcesoriów są damskie torebki skórzane. Wszechstronne i wszechobecne. Żadna kobieta nie rusza się bez nich z domu. W samolocie najbardziej praktyczne okażą się pojemne shopperki.

Do podróży lotniczych zdecydowanie lepiej przystosowane są jednak kuferki. Rozmiarem nie różnią się zbytnio od klasycznych modeli torebek, jednak posiadają bardziej usztywnioną formę. Przewożone w nich rzeczy są więc lepiej chronione, co może mieć niemałe znaczenie na przykład w samolotowych schowkach, gdzie nieraz trudno zmieścić bagaże wszystkich pasażerów. Co więcej, wnętrze kuferków – z licznymi przegródkami i kieszonkami – umożliwia wygodne poukładanie wszystkich przedmiotów. Dzięki temu nie pomieszają się one w trakcie podróży i dotrą na miejsce docelowe w nienagannym stanie. Podczas lotu nie będziesz mieć najmniejszych problemów, aby znaleźć w kuferku to, czego potrzebujesz.

Torebki i kuferki to akcesoria typowo kobiece, pozwalające między innymi na wygodny transport kosmetyków. Na rynku dostępne są jednak również ich odpowiedniki dla panów. Męskie torby skórzane zachowują niewielkie rozmiary i przewidziane są jako szykowne dodatki do eleganckich stylizacji. Warto zaopatrzyć się w gadżet tego typu, aby telefon, portfel, klucze i inne niezbędne przedmioty mieć zawsze na wyciągnięcie ręki.

Jeśli często podróżujesz z komputerem, przyda Ci się specjalna torba na laptopa. To nieodłączny gadżet osób regularnie podróżujących w celach biznesowych. Akcesoria tego typu mają tę zaletę, że dopasowane są ściśle do najczęstszych rozmiarów notebooków. Cechują się dużą liczbą dostępnych kieszonek, dzięki czemu zmieścisz w nich nie tylko komputer, ale również takie dodatki jak myszka, ładowarki itp.

Podróżny zestaw do samolotu – to musisz mieć

Jeśli chcesz wygodnie podróżować samolotem, zaopatrz się w uniwersalny zestaw, który przyda Ci się podczas każdego rejsu. Podstawa to solidna i funkcjonalna walizka kabinowa, którą często możesz nabyć w komplecie z kuferkiem. Jeśli interesują Cię wyjazdy o bardziej sportowym charakterze, nie zapominaj o alternatywie, jaką jest plecak. Dobierz do niego skórzaną torbę na artykuły pierwszej potrzeby. Z takim wyposażeniem poradzisz sobie podczas każdej podróży.

Wysokiej jakości walizki, kuferki, a także biznesowe plecaki i torby znajdziesz w sklepie Puccini. Szeroki asortyment z pewnością spełni Twoje oczekiwania.